search

O'Neal's Porch

69,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2021-10-18
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

diapazon.pl:
William Parker jest chyba najaktywniejszym spośród współczesnych jazzmanów. Udziela się w takiej ilości projektów, że albo zapamiętamy po nim wszystko, albo... nic. Osobiście byłbym za tym pierwszym wyjściem.

Przyznam, że kiedy poznawałem jego twórczość, zwykle jego nazwisko pojawiało się w kontekście dokonań, powiedzmy, że awangardowych. "Powiedzmy" dlatego, że nie bardzo wiem, czy to słowo, tak jak je zwykłem rozumieć w sztuce, cokolwiek jeszcze znaczy, zaś inne, jakie mi się kojarzy, czyli "progresywnych", niestety ze względu na skostniałe konotacje, jakie rodzi w złożeniu "rock progresywny" też nie bardzo nadaje się do wykorzystania.

Tak, czy inaczej, większość potencjalnych słuchaczy jazzu, którzy na codzień słuchają muzyki raczej lekkiej, łatwej i przyjemnej (bez jakiegokolwiek dezawuowania tego rodzaju muzyki i upodobań), postrzegałoby twórczość Parkera jako kompletnie nieznośną dla swoich uszu.

Tymczasem William Parker wraz z muzykami znanymi zwykle z równie awangardowych poczynań, jak Rob Brown czy Hamid Drake, od kilku lat prezentuje twórczość zespołu, który funkcjonuje pod nazwą William Parker Quartet i gra muzykę, hmmmm.... "lekką, łatwą i przyjemną". "O'Neal's Porch" to płyta, która doskonale prezentuje tezę, że ambitniejsza muzyka wcale nie musi być pozbawiona melodii i melodyjności, że rytm nie może swingować, że poszczególne solówki nie mogą wpadać w ucho, zaś całość sprawiać po prostu przyjemnego wrażenia.

Być może jest to kwestia sekcji rytmicznej, która potrafi z rytmem zrobić wszystko co tylko chce, a szamański Drake potrafiłby przekonać każdego, że najbardziej karkołomne metrum, najbardziej cudaczny rytm, są niczym bułka z masłem. W dodatku swingująca. Być może jednak sprawiają to melodyjne i skoczne frazy Roba Browna, który nieco przypomina tutaj starych mistrzów jak Ornette Coleman, czy Jackie McLean. Nieważne. Liczy się efekt, a ten najkrócej scharakteryzować można jako muzykę z jednym z największych tap factor. Niesposób niemal usiedzieć słuchając tej muzyki. Dla tych, którzy jeszcze będą jednak w stanie, pojawiają się możliwości analizy cudnych solówek. Te, które w mojej pamięci pozostają zawsze najdłużej, to Browna i Parkera, ale przecież każdy może mieć swoje indywidualne preferencje.

Zacząłem stwierdzeniem, że muzykę Parkera można będzie pamiętać w całości, albo wcale. Obym się mylił. Szczególnie co do tego drugiego, bowiem pośród wielu różnych muzycznych dyscyplin uprawianych przez basistę praktycznie nie sposób znaleźć taką, którą chcielibyśmy skazać na zapomnienie. Grał awangardę - był w niej wspaniały. Zagrał mainstream i okazało się, że to jedna z najbardziej kreatywnych odsłon tego typu muzyki, jaka została stworzona na przestrzeni ostatnich powiedzmy 10 lat. Oby tak dalej.
autor: Paweł Baranowski


Audio, 2004-05, ocena: muzyka: * * * 1/2, realizacja: * * * 1/2:
W kwartecie słynnego kontrabasisty spotykamy tak zacnych muzyków jak: Rob Brown – saksofon altowy, Lewis Barnes – trąbka i Hamid Drake – perkusja. Płyta została wydana 3 lata temu w limitowanym nakładzie w innym wydawnictwie, a zawiera free jazz będący jakby kontynuacją poczynań klasycznego kwartetu Ornette Colemana z lat 60. Zwracają uwagę dynamiczne solówki trębacza i saksofonisty, przykładne zintegrowanie gry zespołu i niezawodna praca sekcji rytmicznej – bodaj najlepszej w tym stylu.
autor: Cezary Gumiński
Editor's info:
Self-produced and initially released in an edition of 1000 copies on William Parker's own Centering Records, the album was sold exclusively at gigs and through mail-order. It quickly sold out.
In April of 2002, AUM Fidelity issued a second edition of 2000 copies in digipak format, making the album widely available. This edition too sold out within the year. It is now available again in a third edition of 3000 copies.
O'Neal's Porch is a tremendously gorgeous, deeply swinging, and highly inspired recording which brings great joy to all who hear it, destined to be a stone classic of this era. - SJ

In January 2001, William Parker unveiled his phenomenal new Quartet with this album, chosen among the
Best Jazz Albums of the Year by the
New York Times, Jazz Times, Downbeat
and AllAboutJazz.com.

Succintly:
"For its historical breadth, spiritual depth, and sheer exhilaration, O'Neal's Porch is the jazz album of the year" - JAZZIZ


muzycy:
William Parker: bass
Hamid Drake: drums
Rob Brown: alto sax
Lewis Barnes: trumpet

utwory:
1. Purple 9.55
2. Sun 13.55
3. O'Neal's Porch 13.42
4. Rise 9.38
5. Song For Jesus 9.00
6. Leaf 4.50
7. Song For Jesus 3/4 6.15
8. Moon 5.11

wydano: 2003
nagrano: 2000
more info: www.aumfidelity.com
AUM022

Opis

Wydawca
Aum Fidelity (USA)
Kompozytor
William Parker
Artysta
William Parker Quartet
Nazwa
O'Neal's Porch
Instrument
bass
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.