search

Matthew Shipp - Mark Helias: The New Syntax

66,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2
Obaj panowie znają się doskonale, koncertowali ze sobą wielokrotnie, mają za sobą także wspólne sesje nagraniowe. Teraz słyszymy ich duetową odsłonę. Wielopłaszczyznowy dialog Shippa i Heliasa, nieoczywiste zagrania, rozbrajające współbrzmienia, moc grania smyczkiem na kontrabasie, Shipp pełen namysłu odpowiada w punkt. Taka jest ta płyta. Siła ich dialogu i moc jego oddziaływania jest zdumiewająca. "The New Syntax" to przejmujący jazz, który ujawnia swój potencjał jakby mimochodem, niezauważalnie.
Przez całe życie człowiek wychowuje się poprzez dialog, który jest ważnym elementem budowania więzi międzyludzkich. Człowiek z natury jest istotą dialogu, nagrania takie jak "The New Syntax" są tego kolejnym potwierdzeniem.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-01-23,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Jest w języku polskim przysłowie "mądrej głowie dość dwie słowie", które doskonale oddaje mój stosunek do takich nagrań. Bo z tym, że do Park West Studios 8 lipca 2020 roku weszło dwóch wszechstronnie uzdolnionych muzyków, nikt nie będzie dyskutował.

Mark Helias jest uznanym kontrabasistą i kompozytorem, który występuje na całym świecie od ponad trzydziestu lat. Po studiach na uniwersytecie Rutgers oraz Yale School of Music, rozpoczął swoją karierę grając w kwartecie Anthony'ego Braxtona. Od tego czasu występował z licznym gronem artystów światowej klasy, w tym: Ed Blackwell, Anthony Davis, Dewey Redman, Abbey Lincoln, Andrew Cyrille, Marilyn Crispell, Don Cherry, Cecil Taylor, Muhal Richard Abrams i Gerry Hemingway. Jest cenionym kompozytorem, napisał m.in.. Muzykę do dwóch filmów długometrażowych.

Matthew Shipp to niekwestionowany wizjoner jazzu, jeden z najbardziej uznanych pianistów jazzowych w historii gatunku. Kreując własną, unikatową stylistykę instrumentu, Shipp jest muzykiem bezustannie eksperymentującym tak z materią jak i formą swej muzyki. W latach 80’tych zaczął współpracę z Williamem Parkerem, a w 1989 dołączył do zespołu Davida S.Ware'a (gdzie basistą był Parker). Z początkiem lat 90’tych sformował swój pierwszy zespół z Parkerem i zamiennie: Whitem Dickey'em lub Susie Ibarrą na perkusji. Współpracuje z takimi muzykami, jak Rob Brown, Mat Maneri, William Parker, Whit Dickey, Wadada Leo Smith, Susie Ibarra, Joe McPhee czy Evan Parker.

Obaj panowie znają się doskonale, koncertowali ze sobą wielokrotnie, mają za sobą także wspólne sesje nagraniowe. Teraz słyszymy ich duetową odsłonę. Przytoczona na początku tekstu sentencja służy uwypukleniu bystrości umysłu ludzi, chwytających w lot wszystko, co łączy "dwie słowie". Wielopłaszczyznowy dialog Shippa i Heliasa, nieoczywiste zagrania, rozbrajające współbrzmienia, moc grania smyczkiem na kontrabasie, Shipp pełen namysłu odpowiada w punkt. Taka jest ta płyta. Siła ich dialogu i moc jego oddziaływania jest zdumiewająca. "The New Syntax" to przejmujący jazz, który ujawnia swój potencjał jakby mimochodem, niezauważalnie.

Przez całe życie człowiek wychowuje się poprzez dialog, który jest ważnym elementem budowania więzi międzyludzkich. Człowiek z natury jest istotą dialogu, nagrania takie jak "The New Syntax" są tego kolejnym potwierdzeniem.
autor: Andrzej Fikus
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

excerpt from the liner notes
From the first seconds of music, we are invited into a temple of sound swinging with a spontaneous motion. This conversation is reinforced with the gift of light, sometimes manifesting as a series of sounds and silences. Musicians are playing what is most inspirational at that particular moment…
by William Parker

muzycy:
Matthew Shipp (piano)
Mark Helias (double bass)

utwory:
1. Mystic Rubber Band (5:33)
2. Psychic Ladder (6:46)
3. Acoustic Electric (7:48)
4. Bridge to Loka (7:20)
5. We Sing the Body Jazz (7:50)
6. The Mystic Garden (6:09)
7. The New Syntax (8:02 ) Play
8. Sonic Swing Particles (5:09)
9. Song for You (3:59)

wydano: 2023-01
nagrano: Recorded by Jim Clouse on July 8th 2020 at Park West Studios, Brooklyn, NY, USA

more info: www.roguart.com

ROG0124

Opis

Wydawca
Rogue ART (FR)
Artysta
Matthew Shipp - Mark Helias
Nazwa
The New Syntax
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-01-23
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.