search

Steve Swell's Systems for Total Immersion: Hommage à Luciano Berio

69,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2
Trylogia "Hommage à" została domknięta. Po "Hommage à Bartók" i "Hommage à Olivier Messiaen", nowojorski puzonista przedstawia "Hommage à Luciano Berio"... Swell wchodzi z Berio w relację niezwykle dynamiczną, w której racje osobiste, doświadczenia wyniesione ze studiów kompozycji, praca z gigantami improwizacji i inspirujące odniesienia na zewnątrz musiały stale wchodzić ze sobą w interakcje. Dlatego efekt końcowy jest wprost proporcjonalny do oporu, jaki jego muzyka stawia słuchaczowi.
Elementem rozładowującym wewnętrzne napięcie jest spora dawka ukrytego pod powierzchnią muzyki poczucia humoru, dzięki temu Swell uzyskuje balans między zbiorową inteligencją zgromadzonych w studio muzyków a bardziej dramatycznymi składnikami interakcji...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2022-07-15
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2
Trylogia "Hommage à" została domknięta. Po "Hommage à Bartók" (Silkheart, 2015) i "Hommage à Olivier Messiaen" (Silkheart, 2017), nowojorski puzonista przedstawia Hommage à Luciano Berio (Silkheart, 2022).
W brzmieniu puzonu Steve’a Swella zawiera się cała historia jazzu, nie tylko awangardowego. Koncertował i nagrywał z szerokim gronem osobowości jazzowych – od legend nurtu tradycyjnego, takich jak Lionel Hampton i Buddy Rich, po uznanych awangardzistów – jak Anthony Braxton, Bill Dixon, William Parker i Cecil Taylor.
Swell to takżę edukator-aktywista, w ramach programu „District 75” przez lata prowadził zajęcia w Nowym Jorku w szkołach, szpitalach i ośrodkach wychowawczych. Jego ideą jest aktywizacja dzieci zmarginalizowanych i wykluczonych: zarówno opóźnionych w rozwoju i autystycznych, jak i agresywnych, niebezpiecznych, niezrównoważonych emocjonalnie, często notowanych przez policję.
Trylogia "Hommage à" pokazuje nowe oblicze tego znakomitego artysty. Mierzenie się z kompozytorami, którzy mieli głęboki wpływ na język XX-wiecznej muzyki wymaga nie tylko erudycji, ale też sporej odwagi, bo łatwo popaść w akademizm lub infantylizm. Swell, który zjadł zęby na praktykowaniu z Braxtonem, Cecilem Taylorem czy Williamem Parkerem potrafi omijać czyhające na niego rafy.
To co łączy trójkę kompozytorów - Bela Bartóka, Oliviera Messiaena i Luciano Berio to głębokie poczucie przynależności do kultury ponadnarodowej. Nie dziwi zatem fakt, że to amerykański muzyk/kompozytor konfrontuje się z dorobkiem ikon europejskiej awangardy XX wieku. Swell jest artystą kosmopolitycznym, można to było zaobserwować choćby podczas 14. Krakowskiej Jesieni Jazzowej, podczas której mieliśmy okazję być udziałowcem jego trzydniowej rezydencji.
Jak pisał Bartek Adamczak w relacji z festiwalu "Rezydencja Swella przyniosła doskonale zbalansowaną dawkę wrażeń – obok starych znajomych, nowe muzyczne odkrycia, szalone, energetyczne improwizacje obok bardziej stonowanych, kameralnych brzmień, wreszcie wyśmienici improwizatorzy, którzy doskonale współpracowali razem na scenie. Należy mieć nadzieję, że to nie tylko jednorazowe spotkanie przy festiwalowej okazji, ale też że będzie muzycy bedą mieli możliwość kontunowania współpracy bo zdecydowanie zaiskrzyło między nimi na wielu płaszczyznach"
Wybór włoskiego kompozytora Luciano Berio nie jest przypadkowy, jest ikoną powojennej, europejskiej awangardy. To co odróżniało go od wielu współczesnych jemu kompozytorów to jednoczesne zakorzenienie w kompozytorskim continuum od Henry’ego Purcella po Igora Strawinskiego.
Oryginalne kompozycje Swella, a dokładnie mieszany cykl kompozycji i improwizacji jest adekwatną formą, dla uchwycenia ducha nieokiełznanej wyobraźni Berio, którym inspirowali się kompozytorzy takiego kalibru jak Steve Reich czy Louis Andriessen.
Dzięki zebranym wybornym partnerom, by wymienić tylko klarnecistę Marty'ego Ehrlicha, drummera Geralda Cleavera czy Jima Pugliese na marimbie sekstet osiąga jednolite i przejrzyste brzmienie, udanie demonstrując swoje wyjątkowe umiejętności.
Steve Swell wchodzi z Berio w relację niezwykle dynamiczną, w której racje osobiste, doświadczenia wyniesione ze studiów kompozycji, praca z gigantami improwizacji i inspirujące odniesienia na zewnątrz musiały stale wchodzić ze sobą w interakcje. Dlatego efekt końcowy jest wprost proporcjonalny do oporu, jaki jego muzyka stawia słuchaczowi.
Elementem rozładowującym wewnętrzne napięcie jest spora dawka ukrytego pod powierzchnią muzyki poczucia humoru, dzięki temu Swell uzyskuje balans między zbiorową inteligencją zgromadzonych w studio muzyków a bardziej dramatycznymi składnikami interakcji.
autor: Andrzej Fikus
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
After Bartok and Messiaen, trombonist & composer Steve Swell takes his sextet with Marty Ehrlich (winds), Sam Newsome (sax), Jim Pugliese (marimba), Ellen Christi (voice) and Gerald Cleaver (drums) into an exploration of Italian composer Luciano Berio with a diverse set of works reflecting Berio's vast curiosity and ovouer; a spectacular collection from a fantastic band.

muzycy:
Steve Swell: Trombone, Pocket Trumpet
Marty Ehrlich: Flute, Alto Saxophone, Bass Clarinet
Jim Pugliese: Marimba
Sam Newsome: Soprano Saxophone
Gerald Cleaver: Drums, Percussion
Ellen Christi: Voice, Effects on 2

utwory:
1. The Slow Reveal 07:18
2. Hope 02:40
3. Systems for Total Immersion 10:37
4. Lose and Find 10:13
5. Feathered Thing 03:46
6. Icy 08:10
7. Perched on the Soul 03:52
8. Sings the Tune without Words 03:39
9. Never Stops at All 02:42
10. The Color of Infinity 09:20

wydano: May 14, 2022
nagrano: Recorded by Jim Clouse on June 29th and 20th 2021 at Park West Studios, Brooklyn, NY, USA

more info: www.silkheart.se
more info2: www.steveswell.com

SHCD164

Opis

Wydawca
Silkheart Records (USA)
Artysta
Steve Swell's Systems for Total Immersion
Nazwa
Hommage à Luciano Berio
Instrument
Trombone
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-07-15
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.