search

Peter Brötzmann / Keiji Haino / Jim O‘Rourke: Two City Blues 2

75,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-05-11
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2015-05:

Najlepsza muzyka Petera Brotzmanna powstawała wtedy, gdy na przeciwko niego stawała jakieś wyrazista osobowość. Tak było choćby w przypadku duetów z Sonny Sharockiem czy nagrań z Billem Laswellem, ale i wtedy, gdy nagrywał duety z perkusistami - Hamidem Drakiem, Michael Zerangiem czy Stevem Noblem. Jeszcze lepiej było - w moim odczuciu - gdy był jeszcze ktoś trzeci, kto starał się by z tego zwarcia dwóch osobowości coś wspólnego udało się wykuć.

Tak było w Sonore gdzie rolę tę pełnił Ken Vandermark. I tak jest tutaj - gdzie Peterowi Brotzmannowi towarzyszy dwóch gitarzystów - Jim O'Rourke oraz Haino Keiji. A rolę kogoś, kto zakreśla jakąś płaszczyznę porozumienia, stara się jakoś osadzić w przestrzeni improwizowaną muzykę dwóch "szaleńców" wziął na siebie O'Rourke.

I chociaż to nagranie jest stylistycznie - oczywiście za sprawą obu gitarzystów - zupełnie odmienne od jakiekolwiek znanego mi duetu czy tria Brotzmanna - to jednak ma i cechy wspólne. Po pierwsze instrumentarium. Dwie gitary, ale polotu i kolorytu dostarczają za cztery. Czasem przepychają się między sobą, czasem chcą siebie zagłuszyć. W to wszystko trafia Peter Brotzmann, który, mam wrażenie, gra tu stosunkowo niewiele. Trochę tak jakby od czasu do czasu zbierał siły do kolejnej erupcji, do wyrzucenia z siebie brudu, furii, wrzasku i wściekłości. Czasami, gdy Keiji Haino włącza swój wokal robi się naprawdę histerycznie, a muzyka sprawia wrażenie wprost udręczonej. Czasem, gdy gra on na shamisenie, nabiera dalekowschodniego kolorytu. O'Rorke natomiast czasami, chwilami i nie na długo, zbliża się w swym graniu do Sonny'ego Sharrocka. I chyba te właśnie fragmentu są w tej ich wspólnej improwizacji najciekawsze.

"Two City Blues" zarejestrowane zostały w ciągu dwóch koncertowych nocy w tokijskim klubie Pitt Inn w 2010 roku. Ciekawostką jest to, że pierwsza część ukazała się tylko na winylu, a druga - tylko na kompakcie. Razem stanowią frapujący i bezkompromisowy muzyczny dokument zderzenia trzech niezwykłych osobowości. Polecam bardzo!
autor: Marcin Jachnik
Editor's info:
A giant two day meeting of three outstanding musicians! German legend Peter Brötzmann is one of the leading saxophone players in the current international free jazz scene, continuing to tour and release with various musicians. Keiji Haino – japanese avantgarde wizard, mesmerizing with voice and guitar. Jim O’Rourke –outstanding composer, from ambient to freejazz to rock.

muzycy:
Peter Brötzmann: alto saxophone, tenor saxophone, tarogato, clarinet
Jim O‘Rourke: guitar
Keiji Haino: guitar, voice, shamisen

utwory:
1. Two City Blues 2 49:10
2. One Fine Day 6:04

wydano: 2014-11
nagrano: recorded by Yasuo Fujimura, 23/11/2010, Shinjuku Pit Inn, Tokyo

more info: www.trost.at

TR128CD

Opis

Wydawca
Trost
Artysta
Peter Brötzmann / Keiji Haino / Jim O‘Rourke
Nazwa
Two City Blues 2
Instrument
reeds
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.