search

3fonia - Chosen Poems [limited edition of 500 handwritten numbered copies]

41,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Opis wydawcy:
3FoNIA - jednoosobowy projekt muzyczny, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas -naturalny, bądź preparowany**. Projekt ten pokazuje możliwości płynące z wszechstronnego zastosowania 'klasycznego' instrumentu, gdzie za pomocą autorskich technik wykonawczych zostaje on całkowicie przearanżowany na potrzeby muzyki współczesnej. Wszelkie preparacje instrumentu dokonywane są zarówno na poziomie akustycznym, jak i elektronicznym. Podczas koncertu 3FoNII można spodziewać się kompozycji, oraz utworów improwizowanych z pogranicza współczesnej kameralistyki, ambientu, muzyki konkretnej, eksperymentu, awangardy. Pewne jest również to, że kontrabas będzie wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Podobnie skonstruowana jest płyta mieszająca wszystkie te gatunki w jedną, totalną, bezgraniczną muzyczną krainę.

** Początkowo 3FoNIA była muzycznym obrazem 3MIASTA (Gdańsk, Sopot, Gdynia) - każdy utwór połączony z 'dźwiękami miejskimi' przedstawiał inne miejsce i sytuację - w formie koncertu lub słuchowiska.

Jacek Mazurkiewicz - kontrabasista, kompozytor, dźwiękowy chuligan. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu, 3FoNIA). Gra piosenki z kwartetem Limboski, z którym nagrał trzy płyty. Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami: Mikołaj Trzaska, Patryk Zakrocki, Andrzej Przybielski, Daniel Levin, Rob Brown, Wacław Zimpel, Fred Frith, Stanisław Soyka, Jerzy Mazzoll, Buba Kuyateh, Michael Zerang, Giridhar Udupa, Ray Dickaty, Miya Masaoka, Słoma, Andrew Drury, PULSARUS, Tomasz Dąbrowski, Joanna Duda, Włodzimierz ‘Kinior’ Kiniorski, Jacek ‘Budyń’ Szymkiewicz, TR Warszawa...


jazzarium.pl:
Jesienią ukazały się dwa solowe albumy uznanych polskich kontrabasistów: Wojtka Traczyka i Jacka Mazurkiewicza (jako 3FoNIA). Tutaj jednak podobieństwa się kończą. Podczas gdy „Dziękuję, dobrze” to piosenkowy, melodyjny album angażujący bogate instrumentarium, improwizator z Pulsarusa trzyma się ściślej formuły instrumentalnej improwizacji. Nie oznacza to jednak, że „chosen poems” to album formalnie ograniczony. Uważam, że największą zaletą tej płyty jest nienachalna różnorodność. Z jednej strony Mazurkiewicz godzi się na oczywiste ograniczenia związane z płytą na instrument solo, z drugiej strony nie stara się za wszelką cenę testować wszystkich możliwości kontrabasu („byleby było ciekawie”). W rezultacie udaje mu się zachować godny pochwały balans: płyta jest świadectwem erudycji artysty, ale z drugiej strony jest to klarowna, dobrze poprowadzona opowieść. Albo inaczej – nawiązując do tytułu albumu – to zbiór różnych wierszy ukazujący jednak warsztat konkretnego autora.

Pierwszy utwór na płycie pokazuje jeszcze jedną umiejętność Mazurkiewicza. Otóż, korzysta on z elektronicznego wsparcia w sposób wyważony. „południca” to wzorcowy przykład posługiwania się looperem. Budowany przez smyki utwór rozwija się powoli. Struktura nawarstwie się nieśpiesznie, gdy pod główny motyw niepostrzeżenie wślizgują się kolejne linie basu oraz oszczędna elektronika. Efektem jest gęsta, mroczna kompozycja, która ma w sobie coś z żałobnych post-rocków, dajmy na to, A Silver Mt. Zion. Pozwalam sobie na takie porównania bowiem sam Mazurkiewicz mówi wprost o swoich różnorakich, nie-jazzowych inspiracjach. Najbardziej oczywistą deklaracją jest „mr. Karkowski” jednostajnie narastająca, hałaśliwa, dość wymagająca kompozycja dedykowana przedwcześnie zmarłemu mistrzowi muzyki noise. Takich wycieczek jest jednak więcej – weźmy na przykład takie „floating”, któremu bliżej do ambientu czy „for you” osadzone na relaksującym, trochę dubowym rytmie. Gdy już chciałoby się wydać wyrok i powiedzieć, że „chosen poems” to płyta bardzo nieortodoksyjna i niezostawiająca zbyt wielu otwartych furtek dla fanów wirtuozerskich popisów Dave’a Hollanda czy Barry’ego Guy’a, dostajemy „for people like you”, które - jak sugeruje tytuł - załatwia sprawę.

Choć na papierze niełatwo to oddać, 3FoNia ma jedna wyraźny wspólny pierwiastek. Zawiera się on w preparacjach instrumentu, nakładanych na siebie liniach basu (sporo smyczka) i elektronicznych elementach wtrącanych z wyczuciem. Początkowo "chosen poems" może wydawać się niełatwe, ale to tylko pierwsze wrażenie. Przy kolejnych seansach okazuje się, że ten album - choć zakorzeniony w awangardzie - ma zaskakująco słodkie owoce.
Autor: Jan Błaszczak


Herausgeber's Info:
3FoNIA - das Einzelprojekt, bei dem der präparierte oder unpräparierte Kontrabass klanglich im Vordergrund steht. Dieses Projekt veranschaulicht alle Möglichkeiten, die durch den Einsatz von einem klassischen Instrument eröffnet werden, wenn es mittels individueller Spieltechniken im Dienste der Neuen Musik angewendet wird. Alle Präparationen des Instruments kommen sowohl akustisch als auch elektronisch zustande. Während des 3FoNII Konzerts hat man mit Kompositionen und Improvisationen zu tun, die auf dem Grenzgebiet der modernen Kameralistik, Ambientes, Musique concrete und Experiments entwickelt werden. Es ist auch so gut wie sicher, dass der Kontrabass auf eine unorthodoxe Art und Weise in Einsatz kommt. Das CD wurde ähnlich konzipiert - alle Gattungen werden in die totale, grenzlose Musikwelt zusammengebracht.
MPLE002

Opis

Wydawca
Multikulti Project (PL)
Artysta
Jacek Mazurkiewicz
Nazwa
3fonia - Chosen Poems [limited edition of 500 handwritten numbered copies]
Instrument
bass
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.