search

Marek Pospieszalski Octet: No other end of the world will there be

69,99 zł
Brutto

Marek Pospieszalski kontynuuje projekt poświęcony polskiej szkole kompozytorskiej XX wieku, tym razem skupiając się na twórczości kobiet. Ten swoisty Poczet Kompozytorów Polskich nabiera nowego wymiaru. Począwszy od I Kwartetu smyczkowego G.Bacewicz, po kompozycje Agaty Zubel. Podobnie jak na poprzednio, oktet nie korzysta z partytur, główny nacisk kładąc na kolektywną improwizację
Oryginalne kompozycje są pretekstem do tworzenia impresji na bazie wielkich dzieł opowiadających o współczesności, o czym świadczy wykorzystanie środków ze świata sound designu, noise’u i muzyki elektronicznej. Formy utworów są zwięzłe, pełne nagłych zwrotów akcji, wielobarwne, a czasem radykalne jak twórczość kompozytorek Barbary Buczek, Elżbiety Sikora, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil czy Marty Ptaszyńskiej

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-07-14
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

Marek Pospieszalski kontynuuje projekt poświęcony polskiej szkole kompozytorskiej XX wieku, tym razem skupiając się na twórczości kobiet. Ten swoisty Poczet Kompozytorów Polskich nabiera nowego wymiaru.
Nowa płyta, wydana właśnie w barwach Clean Feed Records ma tytuł "No Other End of the World Will There Be", i jest kontynuacją dwupłytowego albumu "Polish Composers of the 20th Century", który zwyciężył w podsumowaniu na jazzowy album 2022 roku w magazynie Jazz Forum, a sam lider został jazzmanem roku 2022!
Po wielkim sukcesie awangardowych interpretacji fragmentów dzieł najważniejszych polskich kompozytorów ubiegłego wieku przyszedł czas na inspiracje utworami kompozytorek.
Pierwsza płyta oktetu otworzyła Markowi Pospieszalskiemu drogę do międzynarodowej autorskiej kariery. Nagranie ukazało się w jednej z najbardziej prestiżowych europejskich wytwórni zajmujących się muzyką improwizowaną Clean Feed Records. Dzięki temu muzyka oktetu dotarła do szerokiego grona zagranicznych słuchaczy i przyniosła pochlebne recenzje ukazujące się w prasie w wielu krajach Starego Kontynentu.

Lider tak komentuje sukces oktetu: "włożyłem wiele energii i serca w stworzenie tego projektu, ale zupełnie się nie spodziewałem, że muzyka, która jest tak otwarta i niezależna będzie tak szeroko odebrana. Zespół jest duży, a kiedy nagrywaliśmy ten materiał, był środek pandemii i w najśmielszych snach nie oczekiwałem, że będzie nam dane grać z oktetem koncerty. W zasadzie teraz jest to mój główny skład, z którym gram najwięcej.
Włodzimierz Kotoński, Tadeusz Baird, Jan Krenz, Roman Palester, Witold Szalonek, Andrzej Panufnik czy Bogusław Schaeffer - utwory m.in. tych kompozytorów były inspiracją dla materiału "Polish Composers of the 20th Century". Dwudziestowieczne utwory zostały przetransformowane na język XXI wieku.
To pewien klucz, według którego się poruszałem, tworząc wariacje na temat utworów polskich mistrzów kompozycji XX w. Chwytałem się małych fragmentów, z których rozwijałem własne transowe, minimalistyczne, długie formy. Moje pierwsze wrażenie przy pracy nad nowymi utworami było takie, że polskie kompozytorki XX w. są znacznie bardziej radykalne niż kompozytorzy"

Począwszy od I Kwartetu smyczkowego Grażyny Bacewicz, po kompozycje Agaty Zubel. Podobnie jak na pierwszym albumie, tak i tutaj oktet nie korzysta z partytur, główny nacisk kładąc na kolektywną improwizację.
Oryginalne kompozycje są pretekstem do tworzenia impresji na bazie wielkich dzieł opowiadających o współczesności, o czym świadczy wykorzystanie środków ze świata sound designu, noise’u i muzyki elektronicznej. Tym razem formy utworów są zwięzłe, ale pełne nagłych zwrotów akcji, wielobarwne, a czasem radykalne jak twórczość polskich kompozytorek. Barbara Buczek, Elżbieta Sikora, Grażyna Pstrokońska-Nawratil czy Marta Ptaszyńska.
Tytuł nowej płyty został zaczerpnięty z „Piosenki na koniec świata”, kompozycji Agaty Zubel do słów Czesława Miłosza, i wydaje się, że dziś mocno wybrzmiewa.

NowaMuzyka.pl
Nie wdrożył nowego interfejsu.
Dziwić nie może, że po tak potężnej płycie jak „Polish Composers Of The 20th Century” nazwisko Marka Pospieszalskiego trafiło do przeróżnych zestawień płyt najlepszych roku 2022, a i on sam zyskał miano najlepszego jazzowego muzyka sezonu. Szczęśliwie nasz saksofonista (i nie tylko) nie należy do jednosezonowych objawień, ani nie jest przypadkowym bohaterem. To przykład konsekwentnie budowanej kariery albo raczej konsekwentnie rozwijanego rzemiosła kompozytorskiego i instrumentalnego. Cokolwiek bym nie wymyślił wyjdzie jedno: wybitnym muzykiem jest. I właśnie potwierdził to kolejną płytą.
Zgodnie z logiką seriali jego opowieść o polskiej szkole kompozytorskiej doczekała się części drugiej, której pełny tytuł brzmi „No Other End of the World Will There Be (Based on the works of Polish Female Composers of the 20th Century)”. Pospieszalski nagrań dokonał wraz ze swoim oktetem w składzie: Tomasz Dąbrowski, Szymon Mika, Tomasz Sroczyński, Qba Janicki, Grzegorz Tarwid, Max Mucha oraz Piotr Chęcki. Przy pierwszej płycie mieliśmy kompozycje mężczyzn, a tematem tej jest twórczość kobiet.
Zmian nie ma w podejściu do samej muzyki, czyli oryginalne kompozycje są jedynie punktem wyjścia dla muzyków. Muzyka jest improwizowana w głównej mierze, a do środków wyrazu dołączono muzykę elektroniczna, noise czy rockowe akcenty. Znając historię społecznych przemian nietrudno odgadnąć, że kompozytorki miały pod górkę, żeby przebić się w męskim świecie muzyki. Już sam początek albumu pokazuje dwie z nich, tj. Elżbietę Sikorę i Bernadettę Matuszczak, które jako jedne z nielicznych brały udział w działalności Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Gdybym miał zaznaczyć wyraźną różnicę między obiema płytami, to na nowszej więcej miejsca muzycy mają na solowe popisy. Utwory mają również bardziej ułożoną strukturę i – wydaje mi się – można natrafić na więcej momentów rwących duszę. Materiał muzyczny stworzony jakby miał podkreślić jednocześnie indywidualność kompozytorek, ale również i wykonawców. Bartosz Nowicki w swoim tekście podkreślił rolę Qby Janickiego z czym zgadzam się w sposób niewymuszony.
Dobrze, że Marek Pospieszalski nie wdrożył nowego interfejsu i nie zapomniał o kolektywnym graniu. Zjawiskowa melodia w „Matuszczak”, właściwie cały utwór „Bacewicz”, czy erupcja w „Pstrokońskiej-Nawratil”. Na koniec postawił na liryzm. Kompozycja Agaty Zubel ze słowami zaczerpniętymi od Czesława Miłosza ma wzmóc myślenie. W tym wszystkim najważniejsze pozostaje jednak to, że dominuje muzyka odradzająca jakiekolwiek powroty w okolice naznaczone sentymentem. Za to jest pełna szalonego, uwodzicielskiego i wirującego napięcia.
autor: Jarek Szczęsny

Editor's Info:
Marek Pospieszalski continues the project dedicated to the twentieth-century Polish school of composition, this time focusing on the works of women. Starting from the String Quartet No. 1 by Grażyna Bacewicz, to the first compositions by Agata Zubel. Just like on the well-received first album, here too the octet does not use scores, the main emphasis is on collective improvisation. Original compositions are a pretext to create impressions on the basis of great works that tell about the current times, as evidenced by the use of means from the world of sound design, noise and electronic music. This time the forms of the works are concise, but full of sudden twists, multicolored, and sometimes radical like the work of Polish female composers. It is a great opportunity to present eleven outstanding artists, e.g. Barbara Buczek, Elżbieta Sikora, Grażyna Pstrokońska-Nawratil and Marta Ptaszyńska. The title of the new album was taken from „A Song on the End of the World", a composition by Agata Zubel to words by Czesław Miłosz, and it seems to resonate strongly today.

muzycy:
Marek Pospieszalski: soprano, alto & tenor saxophone, clarinet & tape
Piotr Chęcki:tenor & baritone saxophone
Tomasz Dąbrowski: trumpet
Tomasz Sroczyński: viola
Szymon Mika: electric guitar & acoustic guitar
Grzegorz Tarwid: piano
Max Mucha: double bass
Qba Janicki: drums & soundboard

utwory:
1. Sikora (Variations on a theme by Elżbieta Sikora „Rappel III) 07:00
2. Matuszczak (Variations on a theme by Bernadetta Matuszczak „Libera Me) 06:17
3. Dlugoszewski (comp. Marek Pospieszalski, inspired on „Angel of the Inmost Heaven” by Lucia Dlugoszewski) 04:33
4. Bacewicz (Variations on a theme by Grażyna Bacewicz „Tema con Variazioni” from 1st string Quartet) 05:23
5. Buczkówna (Variations on a theme by Barbara Buczek „Les Sons Esoteriques) 05:41
6. Kulenty (Variations on a theme by Hanna Kulenty „Breathe) 07:50
7. Moszumańska-Nazar (Variations on a theme by Krystyna Moszumańska-Nazar „Rapsod II) 06:25
8. Pstrokońska-Nawratil (Variations on a theme by Grażyna Pstrokońska-Nawratil „El Condor”) 06:35
9. Ptaszyńska (Variations on a theme by Marta Ptaszyńska „A Winter’s Tale) 07:39
10. ZubelNo other end of the world will there be (Variations on a theme by Agata Zubel „Piosenka O Końcu Świata” lyr. Czesław Miłosz) 06:48

wydano: July 2023
nagrano: Recorded at SACRUM PROFANUM Festival/Kraków September 2022

more info: www.cleanfeed-records.com

CF633CD

Opis

Wydawca
Clean Feed (POR)
Artysta
Marek Pospieszalski Octet
Nazwa
No other end of the world will there be
Instrument
reeds
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-07-14
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.