search

Tomek Gadecki: Let's talk about shame

39,99 zł
Brutto

Solowy projekt Tomka Gadeckiego, saksofonisty znanego z Awatair, Olbrzym i kurdupel, SAMBAR czy Lonker See.
Projekt „Let’s talk about shame“ to połączenie muzyki akustycznej z elektroniką, polegające na przetwarzaniu dźwięków saksofonu w nowy pejzaż dźwiękowy za pomocą pętli efektów. W trakcie powstawania muzyki elektronika jest wykorzystywana w nietypowy sposób otwierając przestrzeń do niekończących się przeobrażeń. W procesie twórczym najważniejsze są dwa elementy: czas i zmiana. W muzyce tej zauważalna jest swoboda w podejściu do tematów ukazująca wrażliwość emocjonalną twórcy oddziałującą na efekt końcowy dzieła.
Poza liderem na płycie usłyszymy Huberta Zemlera, Marcina Bożka i Michała Markiewicza

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-07-21
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

Opis wydawcy
Płyta “Let’s talk about shame” to projekt solowy Tomka Gadeckiego – saksofonisty grającego w wielu formacjach muzycznie związanych z improwizacją. Są to między innymi: Olbrzym i kurdupel, Awatair, SAMBAR czy Lonker See.

Projekt „Let’s talk about shame“ to połączenie muzyki akustycznej z elektroniką, polegające na przetwarzaniu dźwięków saksofonu w nowy pejzaż dźwiękowy za pomocą pętli efektów. W trakcie powstawania muzyki elektronika jest wykorzystywana w nietypowy sposób otwierając przestrzeń do niekończących się przeobrażeń. W procesie twórczym najważniejsze są dwa elementy: czas i zmiana. W muzyce tej zauważalna jest swoboda w podejściu do tematów ukazująca wrażliwość emocjonalną twórcy oddziałującą na efekt końcowy dzieła. Technologia jest tu traktowana nie jako dodatek, czy efekt mający dopełnić dźwięk instrumentu, ale tworzy swój odrębny świat w którym dźwięk saksofonu jest zaledwie początkiem. . .

Tomasz Gadecki – trójmiejski saksofonista, improwizator, kompozytor i kurator aktywnie potrząsający sceną muzyki improwizowanej od lat 80. Pierwsze dźwięki wydmuchiwał jeszcze na puzonie grając w Orkiestrze Dętej Parafii o.o. Franciszkanów w Gdyni, później były jeszcze dwa inne składy, czyli Orkiestra Domu Kultury w Gdyni i Orkiestra Dęta Stoczni Gdynia. Jednak szybko przerzucił się na saksofon i pozostał wierny temu instrumentowi do dziś. Gadecki doskonale sobie radzi poza orkiestrowymi big bandami, co na przestrzeni ostatnich kilku dekad udowodnił współtworząc wiele cenionych projektów. Pierwszym i niezwykle znaczącym przedsięwzięciem był duet Olbrzym i Kurdupel, który powstał w 2007 roku. Gadecki założył go wraz z basistą Marcinem Bożkiem. – „Na pierwszą próbę nie przybył niestety znajomy perkusista – zaczęliśmy grać we dwójkę i tak już zostało” – wspomina saksofonista. Pokazali, że free jazzowemu szaleństwu wciąż można wszczepić własne DNA i uciec od stereotypowego potraktowania improwizacji. Pod tą nazwą wydali takie albumy jak „frrrr…” (2008), „Six Philosophical Games” (2012), „Work” (2014) i „In Side Shout” (2015) z niemieckim perkusistą Willim Hanne’em.

Następne rozdziały muzycznego życia Gadeckiego nakreśliły kolejno tworzone przedsięwzięcia lub takie w których pojawiał się gościnnie albo jako muzyk sesyjny, a wśród nich m.in.. Bikomutant, 250kg (duet z Suavasem Lewym), TRC Trio, grupa Czary Mary (w składzie Mikołaj Trzaska, Rafał Mazur), Sambar, Band A, Acoustic Body, Helaton (z Bartkiem Kapsą i Kamilem Paterem), Dreadless Lions, Ikenga Drummers, Contemporary Noise Sextet, Groont Ansamble, Dzidzia (z Marcinem Zabrodzkim), Walkirie – Saksofonowe Zwierzęta, Gdynia Improvisers Orchestra, Pure Phase Ensemble, Popsysze, Mark Tokar (Awatair), Krzysztof Topolski (Arsztyn), Piotr Mania, Jacek Mazurkiewicz, Morze, czy jeden z ostatnich zespołów Lonker See, któremu bliżej do psychodelicznego rocka i występował z nim na scenie Klubu Żak.

Gadecki znany jest nie tylko z rozmaitych projektów muzycznych, ale również z artystycznych działań związanych z Teatrem Wybrzeże, występując w spektaklu „Sprawa operacyjnego rozpoznania” czy performansach Anny Kalwajtys i Roberta Knutha. Wziął też udział w przedsięwzięciu inspirowanym dziełami chińskiej artystki Ying Liu, pt. „Partytury graficzne, czyli suita w pięciu aktach” m.in.. Z udziałem Pauliny Owczarek i Mikołaja Trzaski.

Artysta postanowił też odskoczyć na chwilę od innych składów i skupić się na nad wydaniem solowego materiału zatytułowanego „Let’s talk about shame”, gdzie łączy muzykę akustyczną z elektroniką w oparciu o przetworzone dźwięki saksofonu. To jednak najświeższym projektem Gadeckiego jest duet pod nieco tajemniczą nazwą ZUOM (Zakład Utylizacji Odpadów Muzycznych) współtworzony wraz z Michałem Markiewiczem (altówka i elektronika). W marcu tego roku ukazał się ich album pt. „Through-Glassness”. Powstała elastyczna przestrzeń do wspólnych poszukiwań jako splot abstrakcyjnych form, interakcji, swobodnego przypływu, nieskrępowanej wymiany emocji i przełamywania sztywno zakrojonych porządków w świecie muzyki improwizowanej.

Editor's Info:
Let’s talk about shame” is a solo project of saxophone player Tomek Gadecki, who plays in many projects associated with improvised music: „Olbrzym i Kurdupel”, „Awatair”, „SAMBAR”, „Lonker See” and many others.
The project "Let's talk about shame" is a combination of acoustic music and electronics, consisting in transforming the sounds of the saxophone into a new soundscape using effects loops. During the creation of music, electronics are used in an unusual way, opening up space for endless transformations. In the creative process, two elements are the most important: time and change. In this music, there is a noticeable freedom in approach to the themes, showing the emotional sensitivity of the artist affecting the final effect of the work.
Technology is treated here not as an addition or effect to complement the sound of the instrument, but creates its own separate world in which the sound of the saxophone is just the begining…

Recorded by Rafał Drewniany (8.07.2022 Kraków DTS STUDIO)
Karol Schwarz recorded bass & viola (02.09.2022 Gdańsk)
Production, mix and Mastering: Piotr Pawlak
Photo inside: Jarek Łukaszewicz
Cover photo and graphic design: Alicja Wódecka

muzycy:
TOMEK GADECKI: tenor & baritone saxophones, electronics, synth

GUESTS:
Hubert Zemler: snare drum at 6, kettledrums at 4
Marcin Bożek: prepared bass at 3
Michał Markiewicz: viola at 3

utwory:
1. Mr Tokar 06:07
2. Sister's monologue 06:03
3. Shame Gdynia 80' 08:41
4. Windy soul 07:14
5. Transgression 06:19
6. Ukraine 06:32

wydano: July 9, 2023

AMTOYM002

Opis

Wydawca
Abstract Music To Open Your Mind
Artysta
Tomek Gadecki
Nazwa
Let's talk about shame
Instrument
reeds
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-07-21
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.