search

Espen Eriksen Trio & Andy Sheppard: In The Mountains

75,99 zł
Brutto

All About Jazz **** "Eriksen prezentuje niezwykły koncertowy albumu. Na jego finał słyszymy temat Komedy "Rosemary's Baby". Gotyckie uderzenia fortepianu i niesamowite skrobanie basu zastępują magnetyzujący kobiecy wokal „la-la” Komedy. By pod koniec geniusz Eriksena przenosi nas w krainę wyciszonej melancholii, pomiędzy przerażeniem a kontemplacją. Ten utwór w interpretacji Eriksena staje się dziełem, które zdaje się wyrażać samą tajemnicę życia i śmierci...
Jazz.pl "Sporo w muzyce trio/kwartetu jest i melancholijnej zadumy, i jazzowej, wirtuozerskiej improwizacji, ale sporo pogodnych i melodyjnych impresji. Ballada Komedy jest doskonale wkomponowana w stylistykę trio, gdzie jazz opiera się na bardzo melodyjnych strukturach kreowanych niezwykle ascetycznym podejściem do muzycznej faktury.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Piano Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2022-07-07,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

All About Jazz * * * *
... Espen Eriksen prezentuje niezwykły koncertowy albumu. Na jego finał słyszymy temat Krzysztofa Komedy ze słynnego horroru Polańskiego "Rosemary's Baby". Gotyckie uderzenia fortepianu i niesamowite skrobanie basu zastępują magnetyzujący kobiecy wokal „la-la” Komedy. By pod koniec geniusz fortepianowy Eriksena przeniósł nas w krainę wyciszonej melancholii, pomiędzy przerażeniem a kontemplacją. Ten utwór w interpretacji Eriksena staje się dziełem, które zdaje się wyrażać samą tajemnicę życia i śmierci...
By Gareth Thompson

Jazz.pl:
… Najnowszy album „In The Mountains” przygotowany został jako zapis fragmentów kilku koncertów jakie trio pianisty Espena Eriksena, basisty Larsa Tormoda Jenseta i perkusisty Andreasa Bye’a przedstawiło w prestiżowych salach koncertowych Oslo oraz estradzie festiwalu Ery Jazzu. W nagraniach w Oslo pojawia się – często grający z trio – brytyjski saksofonista Andy Sheppard, na koncercie w Poznaniu słyszymy klasyczne, jazzowe trio. Espen Eriksen Trio przedstawia subtelne, przemyślane brzmienie i format z wielobarwnymi strukturami szukającymi odniesień do europejskiej klasyki, nowoczesnego jazzu i skandynawskich skojarzeń. Sporo w muzyce trio/kwartetu jest i melancholijnej zadumy, i jazzowej, wirtuozerskiej improwizacji, ale sporo pogodnych i melodyjnych impresji.
Ballada Krzysztofa Komedy „ Sleep Safe and Warm” jest doskonale wkomponowana w stylistykę trio, gdzie jazz opiera się na bardzo melodyjnych strukturach kreowanych niezwykle ascetycznym podejściem do muzycznej faktury. Koncepcja artystyczna określana przez muzyków jako „im mniej tym lepiej” stała się zgrabnym syndromem koncepcji jazzu Trio. To właśnie subtelna pianistyka doskonale konweniuje z balladowymi, niepozbawionymi nerwu improwizacjami Andy’ego Shepparda. Brytyjski krytyk BBC napisał, że jest to „ cudownie rzewna płyta jazzowa, porzucona przez zagubioną sztukę melodyjnego minimalizmu, zrealizowana przez wspaniałych muzyków”. Entuzjastyczne recenzje zwracają uwagę właśnie na niezwykłą, ciekawą oraz subtelną interpretację kompozycji Krzysztofa Komedy i być może jest to także doskonała rekomendacja dla trio Espena Eriksona, by poddać się jeszcze mocniej komedowskiej literaturze.
Autor: Dionizy Piątkowski

JazzSoul.pl
Norweska formacja Espen Eriksen Trio to kwintesencja skandynawskiego jazzu skrywająca w sobie perłę minimalizmu otoczoną emocjonalną improwizacją. W tym roku świętują 15-lecie powstania, na koncie mają 5 studyjnych płyt, koncertowali od Malezji po Portugalię, a ostatnio wydali pierwszy album live. „In the mountains” to zbiór dotychczasowych kompozycji z bonusowym utworem Komedy nagranym w 2021 roku w Poznaniu, gdzie zostali zaproszeni przez Erę Jazzu na wyjątkowy koncert poświęcony temu polskiemu kompozytorowi.
Tegoroczony album live jest o tyle wyjątkowy, że w trzech numerach pojawia się gość. Materiał z 2020 roku nagrany na koncercie w Oslo wzbogacony jest saksofonem brytyjskiego wirtuoza Andiego Shepparda. Barwnie zdominował trio swoją charyzmą i wcale nie brzmi wyniośle, ani przesadnie. Wpasowuje się doskonale nadając „1974”, „Anthem” oraz „In the mountains” świeżości i wspomnianych kolorów. Espen swoimi kompozycjami zawiera surowość Skandynawii pełnej przestrzeni, niekiedy chłodnej, ale zawsze dba o przyjemną melodyjność. Sześć z siedmiu kompozycji to dorobek wzięty z debiutanckiego „You nad me at goodbye” („Anthem”), poprzez „Never ending january” („In the mountains”), „Pefectly unhappy” („1974”, „Suburban folk song”, „Perfectly unhappy”), „End of summer” („Dancing demons”), a kończąc wspomnianym bonusem Komedy: „Rosemary’s Baby”. Niesamowite jest to, że materiał ten wciąga, hipnotyzuje i nie pozwala od siebie odpocząć. Gdy zaczynam go słuchać, to nic innego nie może się przez niego przebić. Espen na fortepianie, Jenset na kontrabasie i Bye na perkusji od 15 lat mają ten sam feeling, dramatyzm i kontrolę nad wzajemnością, która ich stworzyła. Mam wręcz wrażenie, że są jak dopiero co otwarta butelka czerwonego, dobrego wina. Jest tu szlachetność klasyki, lekka dramaturgia, ale co najlepsze, jest tutaj konsekwentna przyjemność. Niby tylko 7 utworów, a przesłuchanie ich zajmuje mi cały dzień, a potem i następny. Takie to dobre.
Nie lubię kompilacji the best of. Wolę odkrywać nagrania w spójnym dla nich czasie tworzenia, a nie rozrzuconych po osi przebojowości. Tym większe moje uznanie za ten album live, który wszak nie został nagrany jako podsumowanie, a mimo to jakże miło drapie ucho znanymi frazami. Jakże dobrze, że jest tu ciekawość, którą wprowadza Sheppard i jak dobrze, że nie dominuje, a ubogaca. Jak miło, że znalazł się tu poznański akcent, który powędruje z tym albumem w świat dalej chwalić Komedę. Jak dobrze, że jest ten album.
autor: Przemo Urbaniak

Editor's info:
A popular concert attraction in Norway through Europe, Russia and South East Asia, the trio have constantly been asked when they will release a concert recording. Five of the seven tracks were recorded live in concert at Oslo´s Nasjonal Jazzscene in 2018 and 2020, one at a special one-off intimate concert at Propeller Music Division in Oslo in 2020 and one in Poznan, Poland, in 2021. Six of the seven tracks are extended versions of Eriksen originals from four of the studio albums, adding instrumental vividness as well as dramatic and moving elements to the event. The seventh is a splendid cover of Krzysztof Komeda´s iconic Rosemary´s Baby.

muzycy:
Espen Eriksen: piano
Lars Tormod Jenset: bass
Andreas Bye: drums

Andy Sheppard: Saxophone

utwory:
1. 1974 (Espen Eriksen)
2. Athem (Espen Eriksen)
3. Suburban Folk Song (Espen Eriksen)
4. In The Mountains (Espen Eriksen)
5. Perfectly Unhappy (Espen Eriksen)
6. Dancing Demons (Espen Eriksen)
7. Rosemary's Baby (Krzysztof Komeda)

wydano: Apr 29, 2022
more info: www.runegrammofon.com
more info2: www.espeneriksentrio.com

RCD2227

Opis

Wydawca
Rune Grammofon (NO)
Artysta
Espen Eriksen Trio & Andy Sheppard
Nazwa
In The Mountains
Instrument
piano
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-07-07
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.