• Nowy
search

James Brandon Lewis Red Lily Quintet: For Mahalia Jackson, with Love [2CD]

99,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * *
Mahalia była łącznikiem pomiędzy Bessie Smith - Cesarzową Bluesa i Arethą Franklin - Królową Soulu. Blues, Gospel i Soul dominował w jej twórczości. James Brandon Lewis konsekwentnie kroczy ścieżką free jazzu, który w jego wydaniu kipi żarliwością i silną nutę emocjonalną. Zawsze jednak słychać, że kontynuuje tradycję wielkich saksofonistów.
Legendarny gitarzysta Marc Ribot powiedział o nim, że „jego solówki są jak jumbo jet. Musisz dać im dużo miejsca na pas startowy, aby mogły startować i lądować, ponieważ są ogromne, nie tylko pod względem brzmienia, duszy, pomysłów, energii i oryginalności, ale dlatego, że niosą ze sobą cenny ładunek: żywą spuściznę Johna Coltrane’a...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-09-06
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *
James Brandon Lewis – saksofonista, w którego grze można usłyszeć cały kosmos dźwięków złożony zarówno z fraz wybiegających w przyszłość, jak i tych nawiązujących do tradycji wielkich mistrzów składa hołd wielkiej Mahalii Jackson.
W jego nagraniach słychać także spuściznę Johna Coltrane’a. Jazzman czerpie jednak inspiracje nie tylko z muzyki, a jego ostatnie albumy (jak pierwszy Jesup Wagon poświęcony naukowcowi i wynalazcy George’owi Washingtonowi Carverowi) można nazwać projektami koncepcyjnymi. Surowe brzmienie oraz przemyślane i klarowne frazy sprawiają, że obcowanie z muzyką Lewisa jest przeżyciem niemal duchowym.
Tak jest i tym razem, powszechnie wiadomo, że Mahalia była łącznikiem pomiędzy Bessie Smith - Cesarzową Bluesa i Arethą Franklin - Królową Soulu. Blues, Gospel i Soul dominował w jej twórczości. James Brandon Lewis konsekwentnie kroczy ścieżką free jazzu, który w jego wydaniu kipi żarliwością i silną nutę emocjonalną. Zawsze jednak słychać, że kontynuuje tradycję wielkich saksofonistów.
Legendarny gitarzysta Marc Ribot (który notabene ściągnął go do kultowej wytworni ANTI, w której płyty wydają tacy artyści jak Tom Waits, Moor Mother, Fleet Foxes czy też Kate Bush) powiedział o nim, że „jego solówki są jak jumbo jet. Musisz dać im dużo miejsca na pas startowy, aby mogły startować i lądować, ponieważ są ogromne, nie tylko pod względem brzmienia, duszy, pomysłów, energii i oryginalności, ale dlatego, że niosą ze sobą cenny ładunek: żywą spuściznę Johna Coltrane’a. Nie mówię o jakiejś umiejętnej reprodukcji historycznego jazzowego brzmienia, ale o odwadze młodego artysty, by podjąć duchowe wyzwanie – ukierunkować to, co należy teraz przekazać”.
Copyright © 1996-2024 Multikulti Project. All rights reserved

Jazzarium
Lubię ten zespół, Red Lilly Quintet. Jak się dobrze zastanowię to jest to jeden z nielicznych bandów Jamesa Brandona Lewisa, który lubię po prostu, bez zastanawiania się dlaczego. Lubię jego brzmienie, to jak gra tam lider, jak brzmi Kirk Knuffke, lubię sekcję rytmiczną William Parker i Chad Taylor i podoba mi się udział Chrisa Hoffmana. Może nie tak bardzo jak jego udział w grupie Henry'ego Threadgilla, ale jednak.
To jest sympatia od pierwszego słyszenia. A dokładnie od czasu albumu Jesup's Wagon albumu wydanego dwa lata temu, który na stronach Jazzarium z lubością recenzowałem. Krótkie jest więc to moje lubienie. A teraz mam nowy album formacji i cieszę się, że lubienie będę miał okazję podtrzymać. Tym razem jednak potencjalnie jest trudniej, bo o ile poprzednia płyta zainspirowana została życiem i działalności postaci kompletnie mi nie znanej, o tyle teraz niesposób nie znać osoby, której twórczość skłoniła Lewisa do działania. Kim jest Mahalia Jackson wiadomo. Postać legendarna, wielka, cudowna, królowa gospel, ikona afroamerykańskiej kultury, przyjaciółka Martina Luthera Kinga, niestrudzona działaczka na rzecz praw obywatelskich, postać ogromnie ważna dla ogromnej części amerykańskiej populacji, w tym dla babci Lewisa.
Składa więc Lewis hołd pamięci swojej babci, swojej chłopięcej edukacji muzycznej i społecznej, ale co ważne nie składa go wprost. Nie zaprasza koleżanek wokalistek, żeby zaśpiewały ładnie, przejmująco lub kaznodziejsko. Zostawia muzykę samą sobie i zostawia i sobie, i nam, pole do pomyślenia jak tradycja może funkcjonować w języku najblizszemu Lewisowi, a więc języku jazzu silnie zainspirowanego swobodniejszym czuciem gatunku. To oczywiście, nie jest jazz zagrany w kompetencyjnym rozumieniu tradycji postbopowej. Jego pomysł na tę muzykę, ale też i w ogóle na lewisowską muzykę jest raczej opowieścią o emocjach. Muzyka to dobra przestrzeń żeby w taki sposób opowiadać swoją historię twórczą.
W tej perspektywie "For Mahalia With Love" wydaje się albumem wartym uwagi, tym bardziej, że Lewis wspierany jest przez wytrawnych muzyków, potrafiacych, płynać w takim spiritual mood nie tracąc nic ani ze swoich kompetencji instrumentalnych, ani z talentów narratorskich. Jest w tej muzyce radość, atmosfera świętowania, walka, radość i smutek. Jest więc wszystko to, co niezależnie jak bardzo chcielibyśmy wyidealizować i uabstrakcyjnić muzykę, składa się na codzienne życiowe doświadczenia każdego z nas. Nie jest źle, gdy z muzyce takie doświadczenie potrafi się odbijać, Myślę, że w muzyce Red Lilly Quintet tak własnie jest.
autor: Maciej Karłowski


Editor's info:
'For Mahalia, With Love' is the highly anticipated new album by award-winning tenor saxophonist-composer James Brandon Lewis & his Red Lily Quintet, following on their groundbreaking and poll-sweeping 'Jesup Wagon'. This powerful work reimagines songs made famous by the gospel icon who galvanized a nation with her voice.
Whereas Lewis used his transformative talents to newly illuminate renaissance man George Washington Carver on Jesup Wagon, the saxophonist does the same here for gospel-music force of nature Mahalia Jackson. And this time it’s personal, because Lewis lived her music growing up, nurtured by a grandmother who had received Mahalia’s singing like a bolt from above. Much more than a tribute, this work is “really a three-way conversation between Mahalia, my grandmother and me.”
The challenge was to turn these songs into jazz, the 21st century variety. What James and the band [ William Parker-bass, Chad Taylor-drums, Kirk Knuffke-cornet, Chris Hoffman-cello ] conjure with this music is miraculous.

muzycy:
Red Lily Quintet:
James Brandon Lewis: tenor saxophone, composition
Kirk Knuffke: cornet
William Parker: bass, gimbri (on tracks 2 & 7)
Chris Hoffman: cello
Chad Taylor: drums, mbira

utwory:
CD1:
1. Sparrow 4:00
2. Swing Low 9:21
3. Go Down Moses 9:53
4. Wade In The Water 8:17
5. Calvary 8:52
6. Deep River 9:20
7. Elijah Rock 9:03
8. Were You There 8:35
9. Precious Lord 4:11

CD2:
1. Introduction by JBL
2. Prologue - Humility
3. Movement I
4. Movement II
5. Movement III
6. Movement IV
7. Epilogue - Resilience
8. Encore - Take Me To The Water

wydano: September 8, 2023
more info: www.aumfidelity.com
more info2: www.jblewis.com

TAO13CD

Opis

Wydawca
TAO Forms (USA)
Artysta
James Brandon Lewis Red Lily Quintet
Nazwa
For Mahalia Jackson, with Love [2CD]
Instrument
tenor saxophone
Zawiera
2CD
Data premiery
2023-09-06
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.