search

Andrew Hill Quartet: Divine Revelation [Pure Vinyl 1LP 180g]

139,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2:
Ten chicagowski pianista już w połowie lat 50-tych grał z Milesem Davisem, współpracował również z Dinah Washington czy saksofonistą Colemanem Hawkinsem. Stawiany jest na równi z wybitnymi pianistami, jak Thelonious Monk i Cecil Taylor. Pianista o stylu pełnym swobody, wybornej lekkości wyrafinowanego improwizowania i niewątpliwej finezji. Nagrana 10 lipca 1975 "Divine Revelation", z jednym wyjątkiem zawiera wyłącznie kompozycje Andrew Hilla. Tytułowa "Divine Revelation" to 25 minutowa, mocno złożona, ale pełna logiki freejazzowa kompozycja, w której poszczególni muzycy z werwą prowadzą wielobarwną jazzową narrację. Złożone, warstwowe harmonie z emocjonującą polirytmią w pełni ukazują "kamień filozoficzny" Hilla, za który pokochało go środowisko jazzowe...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Free Jazz / Contemporary Jazz / Avant Jazz
premiera polska:
2023-07-14
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Andrew Hill to nie tylko znakomita "Point of Departure" (Blue Note Records 1964), ten chicagowski pianista już w połowie lat 50-tych grał z Milesem Davisem, współpracował również z Dinah Washington czy saksofonistą Colemanem Hawkinsem. Przeprowadzka do Nowego Jorku na pocz. lat 60-tych sprawiła, że stał się muzykiem rozpoznawalnym. Kontrakt z Blue Note Records, później z East Wind, Soul Note czy SteepleChase pozwoliły na publikację jego objętościowo niewielkiego dorobku. Andrew Hill stawiany jest na równi z wybitnymi pianistami, jak Thelonious Monk i Cecil Taylor. Pianista o stylu pełnym swobody, wybornej lekkości wyrafinowanego improwizowania i niewątpliwej finezji. Jego zainteresowanie XX-wieczną klasyką niewątpliwie miało wpływ na ukształtowanie własnego, niepowtarzalnego stylu, pobierał chociażby nieformalne lekcje u Paula Hindemitha.

Nagrana 10 lipca 1975 "Divine Revelation" w nowojorskim C.I. Recording Studio, w kwartecie z saksofonistą-flecistą Jimmy'm Vassem, basistą Chrisem White'm i drummerem Leroy'em Williamsem, z jednym wyjątkiem ("Here's That Rainy Day" Johnny Burke, Jimmy Van Heusen) zawiera wyłącznie kompozycje Andrew Hilla. Tytułowa "Divine Revelation" to 25 minutowa, mocno złożona, ale pełna logiki freejazzowa kompozycja, w której poszczególni muzycy z werwą prowadzą wielobarwną jazzową narrację. Złożone, warstwowe harmonie z emocjonującą polirytmią w pełni ukazują "kamień filozoficzny" Hilla, za który pokochało go środowisko jazzowe.
"Divine Revelation" nagrana w kameralnym kwartecie prezentuje zwięzłą, skondensowaną formę, która zostaje z nami na długo!
Płyta została właśnie wydana na audiofilskim 180-gramowym Pure Vinyl, na 50-lecie wydawnictwa SteepleChase.
autor: Andrzej Majak
Copyright © 1996-2022 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's Info:
180g audiophile pressing of this classic 1976 LP by the Andrew Hill Quartet.

Legendary American piano player/composer Andrew Hill (June 30, 1931 - April 20, 2007) lived an active and fruitful life leaving us a legacy of unique, enigmatic music. Hill, however disappeared from the scene for about a decade in the late 60s. This album and its predecessor SCCD31026 "Invitation" released in the mid 70's paved his way back to the limelight he deserved. Andrew Hill received numerous awards including Lifetime Achievement Award from the Jazz Foundation of America (1997).

"Divine Revelation certainly earns its title, for it reveals to any newcomer to his music? Hill at his most inspired, and most enigmatic." - Simon Adams, Jazz Journal International

muzycy:
Andrew Hill: piano
Jimmy Vass: soprano & alto sax, flute
Chris White: bass
Leroy Williams: drums

utwory:
A1. Snake Hip Waltz (A. Hill) 4:55
A2. Here's That Rainy Day (Van Heusen) 3:37
A3. East 9th Street (A. Hill) 6:25
A4. July 10th (A. Hill) 7:50
B. Divine Revelation (A. Hill) 25:00

wydano: March 15, 2023 (1976)
nagrano: Recorded July 10, 1975

more info2: www.andrewhilljazz.com

G1044

Opis

Wydawca
SteepleChase
Artysta
Andrew Hill Quartet
Nazwa
Divine Revelation [Pure Vinyl 1LP 180g]
Instrument
piano
Zawiera
Vinyl 1LP
Data premiery
2023-07-14
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.