search

Antibalas: Fu Chronicles

67,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Afrobeat / Funk / Soul
premiera polska:
27.04.2022
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com:
Legenda afrobeatu prosto z Brooklynu po raz siódmy!
Antibalas legitymuje się 20 latami koncertowania, nagrywania, inspirowania.... jednym słowem działania.
"Fu Chronicles" to ich siódmy album studyjny. Aromatyczny koktail afrobeatu, jazzu, funku, i zaskakujących elementów muzyki folkowej wypełnia ten niezwykle żywy album.
Tym razem wyboldowane zostały dalekowschodnie inspiracje.
Przygotujcie się na niezłą zabawę, bowiem nowojorska orkiestra Antibalas nie zna granic, przesycona japońszczyzną i chińczyzną muzyka jest dowodem na to, że z Panowie Antibalas z biegiem czasu stają się coraz bardziej nieprzewidywalni.
Charyzmatyczny wokalista Duke Amayo (mistrz Jow Ga Kung FuSchool), wraz z założycielem Antibalas, saksofonistą barytonowym Martínem Perną, prowadzą słuchaczy przez epicką podróż, podczas której Daleki Wschód krzyżuje klingę z afrobeatem.
Copyright © 1996-2021 Multikulti Project. All rights reserved

radioluz.pwr.edu.pl:
Wszystko zaczęło się na Brooklynie w 1997 roku. Saksofonista barytonowy Martin Perna, wcześniej silnie związany z nowojorską sceną soulową, zaczął rekrutować lokalnych artystów do nowego projektu, który w bardzo krótkim czasie skrystalizował się jako Antibalas. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z języka hiszpańskiego i oznacza „kuloodporny”. Z perspektywy czasu możemy stwierdzić, że nazwa pasuje do grupy idealnie, gdyż zespół doświadczył na początku wielu trudności, które udało mu się odeprzeć i umocnić swoją pozycję na nowojorskiej scenie soulowej.

Największą przeszkodą dla zespołu okazały się być rządy burmistrza Rudy’iego Giulianiego. Jego polityka nieprzychylna klubom nocnym spowodowała utratę rezydencji zespołu w piątkowe wieczory, w klubie NoMoore. Postawieni w takiej sytuacji Antibalas postawili na przyciąganie zainteresowania słuchaczy z poza Nowego Jorku. Ich muzyka trafiła nawet do Londynu i zainteresowała label Ninja Tune, dla którego Antibalas nagrali następnie dwa albumy.

Na albumie Talkatif z 2002 roku, brzmienie Antibalas znacznie się wygładziło i coraz wyraźniejsze stawały się wpływy jakie na zespół miała muzyka latynoska. To właśnie fuzja tego brzmienia z afrobeatem i dubem stała się motywem przewodnim albumów w następnej dekadzie.

Naprawdę ciekawie zrobiło się w 2017 roku. Wówczas światu ukazało się EP pt. Where Gods Are In Peace. Zespół znacznie spowolnił swoje kompozycje i zaprosił do współpracy wokalistkę Zap Mama. To właśnie pod jej wpływem Antibalas nie trzymali się tak jak poprzednio statycznego rytmu i donośnej sekcji dętej. Muzyka stała się bardziej swobodna i zahaczała o psychodelię. Zaniknąć wydały się nawet sztandarowe dla nowojorczyków sekwencje call and response. W zamian za to frontman Antibalas Duke Amayo i Zap Mama śpiewają hipnotyczne duety w językach: hiszpańskim, angielskim i swahili. Taki eksperyment mógł bardzo łatwo wyalienować część fanów, przyzwyczajonych do szybkiego tempa i mocno osadzonego rytmu, jednak tak się nie stało. Ciepłe przyjęcie Where Gods Are In Peace utwierdziło Antibalas, że mogą sobie pozwolić na bardziej eksperymentalne brzmienie.

Kolejna z inspiracji przyszła z nieoczekiwanego miejsca. Duke Amayo od lat fascynował się sztukami walki takimi jak Kung-Fu, otworzył nawet własne dojo o nazwie Jow Ga Kung FuSchool. To właśnie ta pasja natchnęła Amayo i Pernę do napisania materiału na płytę Fu Chronicles. Połączenie wschodniego brzmienia z afrobeatem i dubem, tworzy mieszankę żywcem wyjętą ze ścieżki dźwiękowej do filmu o sztukach walki. Tradycyjne, orientalne instrumentarium dodaje płycie autentyczności, ale również odświeża całość. W statycznych partiach perkusyjnych i dętych, które dobrze znamy z nagrań Antibalas, pojawiają niuanse, od których nie sposób oderwać uszu.
Pomimo tego, że album miał swoją premierę 7 lutego, ma on szansę na bycie nie tylko jednym z najciekawszych produkcji w katalogu Antibalas, ale i wśród wszystkich soulowych 2020 roku.
Materiał przygotował Filip Baczyński

Editor's Info:
Over the years, different members have traded production and composition duties from album to album. On the new album—“Fu Chronicles”—Amayo leads us through a thrilling sonic journey of kung fu meets Afrobeat, weaving together the strands of Edo and Yoruba cultural memory from Nigeria with his training and study in Chinese martial arts.

Recorded in the Summer of 2018, over seventeen musicians and singers crammed into the storied Daptone House of Soul in Bushwick, Brooklyn to record the massive body of work. With live versions and arrangements stretching up to thirty minutes, Perna, Amayo, and Roth worked tirelessly to preserve the hypnotic power of the long-form live arrangements into six concise and powerful album tracks.

Grammy Nominated!

muzycy:
Martín Perna: Baritone Saxophone, Flute, Backing Vocals
Duke Amayo: Lead Vocals, Electric Organ, Electric Piano, Percussion, Vibraphone
Clement Apaokagi: Bass
Kevin Raczka: Drums
Marcos García, Timothy James: Guitar
Reinaldo DeJesus: Congas
Will Rast: Electric Organ
Domenica Fossati: Flute, Backing Vocals
Victor Axelrod: Percussion
Giancarlo Luiggi, Marcus Farrar: Shekere, Backing Vocals
Mariella Price, Stuart Bogie: Backing Vocals
Morgan Price: Tenor Saxophone
Jordan McLean: Trumpet
Rachel Golub: Violin, Backing Vocals
Ray Mason: Trombone

utwory:
1. Amenawon 08:17
2. Lai Lai 08:51
3. MTTT Pt. 1 &2 07:19
4. Fight Am Finish 06:30
5. Koto 09:58
6. Fist of Flowers 07:42

wydano: 2020
nagrano: Recorded At Daptone's House of Soul

more info: www.daptonerecords.com

DAP060CD

Opis

Wydawca
Daptone Records
Artysta
Antibalas
Nazwa
Fu Chronicles
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-04-27
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.