Nick Cave & The Bad Seeds: Skeleton Tree [Vinyl 1LP]
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Indie Pop / Avant Pop / Muzyka alternatywna
premiera polska: 2016-09-09
kontynent: Australia i Oceania
kraj: Australia
opakowanie: kartonowe etui
opis:
Opis Wydawcy:
Album „Skeleton Tree” będzie następcą świetnie przyjętej płyty „Push the Sky Away” (2013), która okazała się także komercyjnym sukcesem.
Proces powstawania „Skeleton Tree” rozpoczął się pod koniec 2014 roku w Retreat Studio w Brighton. Następne sesje odbyły się w La Frette Studio we Francji na jesieni 2015 roku. Premierę albumu poprzedzą pokazy filmu „One More Time With Feeling”, które odbędą się w kinach na całym świecie 8 września 2016 roku. Będzie to pierwsza okazja by usłyszeć utwory z albumu „Skeleton Tree”. Reżyserem „One More Time With Feeling” jest Andrew Dominik („Chopper”, „Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”, „Zabić, jak to łatwo powiedzieć”). „One More Time With Feeling” bazowało od początku na koncepcji wykonania utworów na żywo, ale stało się czymś o dużo większym znaczeniu, po tym jak Dominik zagłębił się w tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w trakcie powstawania i rejestracji płyty. Wykonaniu utworów z nowej płyty The Bad Seeds towarzyszą wywiady, materiały nagrane przez Dominika oraz narracja Cave'a. Zdjęcia są zarówno czarno-białe jak i kolorowe, zarejestrowane w 3D i 2D. Film jest surowy, kruchy i jest świadectwem artysty próbującego znaleźć swoją drogę przez ciemność.
polifonia.blog.polityka.pl:
"...Cave na Skeleton Tree bywa tak neurotyczny, jaki nie był od lat 80. Tyle że jest zarazem starszy, więc i ta neurotyczność inaczej się wyraża – jak w I Need You, drżeniem głosu, jakimś rozpaczliwym, przejmującym – jak cały ten album i cały film – tonem. Rytmicznie ten i inne utwory płyną – i jest to ewidentnie zasługa Ellisa, który zrobił coś w rodzaju zerwania muzyki Cave’a z prostej podziałki czasowej. Rozmawiają w filmie o wchodzeniu na „raz” i o tym, gdzie jest to „raz”. Otóż w partiach Ellisa często „raz” jest zupełnie gdzie indziej (posłuchajcie właśnie I Need You, udostępnionego jako drugi singiel), niż u reszty zespołu, co pogłębia wrażenie zagubienia – nawet dźwiękowo mamy rozbity świat. Z kolei nerwowa rytmika świetnego Anthrocene kojarzy się raczej z neurozą Radiohead niż eleganckim mrokiem muzyki Cave’a. Moja ulubiona Girl in Amber ściska gardło i jest niebywałą piosenką o depresji, którą Cave opisuje na tyle obrazowo, że można mu uwierzyć na słowo. Distant Sky z partią wokalną Else Torp (z grupy Ars Nova Copenhagen) niby już zbliża nas do bardziej tradycyjnych cave’owskich klasyków, ale i tu aranżacja subtelnie rozmywa rytm. Można dzięki temu uwierzyć w improwizacyjny charakter płyty. Dopiero końcowe Skeleton Tree stanowi wyjście z tego zwichrowanego świata, jest klasyczną kodą albumu wyprowadzającą nas ze świata, w którym tkwiliśmy przez trzydzieści kilka minut (to również bardzo krótka jak na Cave’a płyta). Wyprowadzającą na stronę teoretycznie jaśniejszą stronę (co podkreśla widowiskowa scena z filmu – na krawędzi kiczu, nie jest to źle wymyślone), z końcowym It’s all right now powtarzanym jak mantra. Warto było to zobaczyć w kinie. Po części na pewno będzie w jakiejś postaci dostępne – najwyraźniej pomysł na dokument był zarazem pomysłem na serię klipów, zapewne znaczną część filmu zobaczymy w odcinkach – ale czy nie zniknie już ten wgląd w intymne życie Cave’a, który na dużym ekranie wykonania piosenek z płyty uzupełniał?
Cave nigdy nie był moim bohaterem numerem jeden, przynajmniej nie w sensie identyfikacji z nim jako ulubioną postacią na ludzkim planie – ceniłem go, niekiedy bardzo entuzjastycznie przyjmowałem jego muzykę, chodziłem na koncerty, kupowałem regularnie płyty, lubiłem za wizerunek, trzymając jednak stosowny dystans. Nawet przy okazji tej płyty chciałem początkowo w nim widzieć kogoś takiego jak bohater Wszystkich odlotów Cheyenne’a Sorentino, czyli emerytowanego gota w żałobie, widok smutny, ale zarazem trochę przerysowany, jak z kreskówki, więc przy tym odrobinę zabawny. Ale to nie tragikomedia, Skeleton Tree taki odbiór ucina, a widok Cave’a w służbowym garniturze pewnie już nie będzie taki sam jak przedtem. Trudno się oczywiście do tej płyty zdystansować w ciągu kilkunastu godzin i uznać, czy wielka, czy nie. Chyba wystarczająco udana i szczera, żeby się nią zainteresować. Ale jedno mogę powiedzieć na pewno: Wiele lat śledzę muzykę Nicka Cave’a i nigdy nie miałem do niego tak blisko..."
autor: Bartek Chaciński
Album "Skeleton Tree" dostępny jest w następujących formatach:
CD w cenie 54,99 zł
Vinyl 1LP w cenie 117,99 zł
muzycy:
Nick Cave & the Bad Seeds
Nick Cave - śpiew, fortepian, klawisze, dodatkowy mix
Warren Ellis - skrzypce, altówka, flet, syntezatory, gitara tenorowa, pianino elektryczne, loopy, chórki, dodatkowy mix
Martyn P. Casey - bass (1-6, 8), chórki
Barry Adamson - bass (7, 9), chórki
Conway Savage - śpiew, chórki
Thomas Wydler - perkusja, chórki
Jim Sclavunos - perkusja, instrumenty perkusyjne, chórki
utwory:
1. Jesus Alone
2. Rings of Saturn
3. Girl in Amber
4. Magneto
5. Anthrocene
6. I Need You
7. Distant Sky
8. Skeleton Tree
wydano: 09.09.2016
more info2: www.nickcave.com
Opis
- Wydawca
- Bad Seed Ltd
- Artysta
- Nick Cave & The Bad Seeds
- Nazwa
- Skeleton Tree [Vinyl 1LP]
- Instrument
- vocals
- Zawiera
- Vinyl 1LP