search

Trouble - The Jamie Saft Trio Plays Bob Dylan

79,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Indie Jazz / Piano Jazz
premiera polska:
2006-09-11
seria wydawnicza: Radical Jewish Culture
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com:
Bob Dylan jest jedną z najważniejszych postaci współczesnej kultury, od lat jego teksty, będące wnikliwym komentarzem do współczesnych problemów, z jakimi przychodzi nam się zmagać są dla wielu ludzi czymś więcej niż tylko fajnymi piosenkami. Jeden z legendarnych bardów śpiewający swym niedbałym głosem poetyckie songi przy akompaniamencie gitary akustyczną i harmonijki ustnej stał się charyzmatycznym przewodnikiem dla kilku już pokoleń krytycznie nastawionych do współczesności ludzi.
Od lat 60-tych mieszka w dzielnicy Greenwich Village w Nowym Jorku, który w tamtych latach był prawdziwym centrum artystycznego i intelektualnego fermentu w USA.
Dylan nie należy do artystów, którzy daliby się uwięzić w granicach jednego gatunku czy stylu. Stale poszukiwał i zawsze był gotowy do podjęcia nieortodoksyjnych wyzwań.
Nie dziwi więc, że Jamie Saft, jedna z centralnych postaci nowojorskiej sceny down-town sięgnął właśnie do twórczości tego wielkiego artysty.
Do nagrania tej wyjątkowej płyty zaprosił nie byle kogo, w rolę śpiewającego Dylana wcielił się Antony z formacji Antony and the Johnsons (laureat Mercury Prize 2005) i diaboliczny Mike Patton (Faith No MOre, Fantomas, Mr. Bungle).
Na płycie usłyszymy znane juz z kapitalnej płyty 'Astaroth: Book of Angels Vol. 1 Jamie Saft Trio Plays Masada Book Two' trio Jamie Safta w składzie Greg Cohen: Bass, Ben Perowsky: Drums i lider na fortepianie.

diapazon.pl; 2006-10
'...Tzadik w jednej z najnowszych produkcji z serii Radykalna Kultura Żydowska proponuje nam podróż w krainę muzyki Boba Dylana. Przewodnikiem w tej podróży jest Jamie Saft, znany muzyk nowojorskiej sceny downtownowej, wraz ze swoim triem.
Jamie Saft nie jest muzykiem stricte jazzowym, gdyż chętnie tworzy muzykę z pogranicza jazzu, rocka i elektroniki. Multiinstrumenalista, o wyglądzie szacownego rabina, dobrze czuje się na instrumentach klawiszowych, gitarze i nie stroni też od syntezatorów. (...)
Decydując się na instrumentalny przegląd twórczości Boba Dylana, każdy muzyk musi sobie zdawać sprawę, że pozbawia utwory bardzo istotnej jego części. Dlatego Jamie Saft do dwóch utworów zaprosił wokalistów. Utwór 'Ballad Of A Thin Man' śpiewa Mike Patton, charyzmatyczny wokalista zespołów Faith No More i Mr. Bungle, a 'Living The Blues' wykonuje Antony z mniej u nas znanego zespołu Antony and The Johnsons. Wybór utworów z ogromnego dorobku Dylana musiał być trudny. Jamie Saft zdecydował się na nieco mniej znane kawałki, może poza 'Ballad Of A Thin Man' ze wspomnianego powyżej albumu arcydzieła 'Higway 61 Revisited'. 'What Was It You Wanted' i 'Disease Of Conceit' pochodzą z płyty 'Oh Mercy', 'Dignity' z 'Unplugged', 'God Knows' z 'Under The Red Sky', 'Trouble' z 'Shot Of Love', 'Dirge' z 'Planet Waves', i 'Living The Blues' z autoironicznego i uważanego za najgorszy w dorobku Dylana albumu 'Selfportrait'.
Jamie Saft potraktował dorobek Boba Dylana serio i wyszła płyta bardzo poprawna politycznie, ale przez to bez wyrazu. Jedynie wykonanie wokalne 'Ballad Of A Thin Man' przez Mike'a Pattona posiada zwielokrotnioną moc oryginału, a miłośnikom tekstów barda odpowiadać będzie doskonała dykcja wokalisty (co jak wiadomo nie było najlepszą stroną wykonań Dylana)(...) Tematy Dylana zawsze budzą pozytywne emocje i miłośnikom jego twórczości spokojnie mogę płytę polecić. Zwłaszcza dziś, gdy ten wybitny artysta jest już nieco zapomniany...' [Lech Borowiec]

Machina; 2007-02, ocena: ***1/2
(...) Te instrumentalne wersje utworów Dylana (gdzie tak istotny jest tekst) oburzyły dylanofilów, a amatorzy tzadikowych rozbuchanych improwizacji gniewnie fukają na imitujące piosenkę 'prostactwo': akordowe walenie po klawiszach i formalny schematyzm. Dla bardziej rozluźnionych to całkiem sensowny cover-album, który odnosi się do sedna twórczości Dylana (jest amerykańsko, przekornie, wariacko, prosto i bezpośrednio) i daje nową, bluesową interpretację - głębokie brzmienie i temperamenty nerw nie przypominają dylanowskiej flegmy, trzymają za fraki. Lepiej, gdy Saft jest blisko formy piosenki - improwizacje rozluźniają napięcie. Sięga ono zenitu, gdy Patton doskonale interpretuje 'Ballad of a Thin Man'. Po raz drugi u Safta występuje Antony i po raz drugi pokazuje nieznaną dotąd twarz. (...)
[Joanna Wojdas]

www.clubber.pl; ocena: 4
Ta płyta może budzić zdziwienie, a nawet sprzeciw. Jak interpretować Dylana u którego tak istotny jest tekst. Pianista Jamie Shaft, na swojej najnowszej płycie stawia bowiem na wersje instrumentalne. Gra dynamicznie, z bluesowym feelingiem, nie odjeżdża w rejony abstrakcji. Wtóruje mu świetna sekcja rytmiczna w postaci Bena Perowsky'ego i basu Grega Cohena. Słucha się tego dobrze, choć fani Dylna mogą poczuć niesmak. Shaft postanowił jednak dać wokalne interpretacje, i tu zaprosił samych mistrzów. Mike Patton w kapitalny sposób śpiewa 'Ballad Of A Thin Man", udowadniając dlaczego jest jednym z najlepszych wokalistów świta. Równie kapitalnie wypada Antony w 'Living The Blues", kolejny raz zaskakując i pokazując trochę inną twarz. W sumie z 'Trouble" wychodzi całkiem przyzwoita płyta, bez improwizowanych szaleństw, lecz za to z prostą amerykańską dosadnością.
autor: Robert Moczydłowski (CLUBBER)


muzycy:
Greg Cohen - Contrabass
Ben Perowsky - Drums
Jamie Saft - Piano, Hammond Organ

Special Guests
Antony (Antony and the Johnsons) - Vocals
Mike Patton - Vocals

utwory:
1. What Was it You Wanted
2. Ballad of a Thin Man
3. Dignity
4. God Knows
5. Trouble
6. Dirge
7. Living the Blues
8. Disease of Conceit
9. If Dogs Run Free
10. Disease Of Conceit
11. Restless Farewell

wydano: 2006
nagrano: 2006
more info: www.tzadik.com

TZ8111

Opis

Wydawca
Tzadik (USA)
Kompozytor
Bob Dylan
Artysta
Jamie Saft Trio
Nazwa
Trouble - The Jamie Saft Trio Plays Bob Dylan
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.