search

John Zorn: Balan: Book of Angels, volume 5

109,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Jewish / Klezmer Music / Ethno Jazz
premiera polska:
11.09.2006
seria wydawnicza: Archival Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Przekrój; 2006-08-31, ocena: * * * * *:
Cracow Klezmer Band: improwizujący, otwarci, wybuchowi.
Balan" to 'król piekieł". I rzeczywiście, iście diabelska to płyta, piąta w dorobku krakowskiego zespołu, druga zaś z kompozycjami amerykańskiego guru awangardy Johna Zorna. Tym razem The Cracow Klezmer Band wykonuje tematy z 'Księgi Aniołów" wchodzącej w skład słynnego zbioru 'Masada". Jarosław Bester, szef CKB, z luźno rzuconych przez Zorna dźwiękowych szkiców opracował osiem świetnie zinstrumentowanych, znakomitych kompozycji. To prawdziwa mieszanka wybuchowa, kulturowy tygiel zaskakujący różnorodnymi pomysłami i rozbrajającą dynamiką gry - jest tu muzyka klezmerska, fascynacja folklorem południowej Europy, improwizacja, otwartość i nieprzewidywalność (przywołująca eksperymenty Kronos Quartet), a przy tym energia i zapamiętanie godne rockowych bandów. Dźwiękowe portrety upadłych aniołów przerażają. Gdy ich słucham, przemyka mi po plecach dreszcz emocji.
autor: Jacek Hawryluk

Gazeta Wyborcza
Podobnie jak na poprzedniej, wydanej rok temu, płycie 'Sanatorium Under Sign of the Hourglass. A Tribute to Bruno Schulz', tak i tym razem CKB sięga po tematy z owianego legendą zbioru 'Masada' Johna Zorna. Podobnie jak wtedy najnowsza płyta ukazuje się w Tzadik Archival Series - a więc na najwyższej półce w kolekcji nowojorskiego wydawnictwa. Płyta 'Balan', na którą Jarosław Bester zaaranżował osiem Zornowskich tematów z 'Book of Angels', jest jednak szczególna. -Wszystkie dotychczasowe albumy powstały wyłącznie z mojej inicjatywy. Tym razem to sam Zorn poprosił mnie o nagranie tej płyty, tych właśnie kompozycji. To dla mnie wyjątkowe wyróżnienie - opowiada Bester, lider CKB
(...) album 'Balan' (król piekieł) rozpoczyna niepokojący, oparty zaledwie na kilku dźwiękach temat 'Zuriel'. Głęboki, rytmiczny dźwięk kontrabasu, wirtuozerskie popisy akordeonu, fantastyczne i oryginalne w brzmieniu solowej perkusji - wszystko to zdaje się malować dziki szał. Zaraz po nim pierwszy przerażający głos z piekieł - 'Suria'. W rolę diabła znakomicie wcielił się tutaj Jorgos Skolias, delikatnie wyśpiewując nieartykułowane słowa, niepokojące odgłosy, krzyki, wycia. W głosie Skoliasa-Diabła słychać złość, strach i olbrzymią siłę. Ale i sama muzyka sieje podobny niepokój. Początkowo spokojna i cicha, staje się coraz bardziej dynamiczna - pulsujące rytmicznie smyczki, szybki ruch perkusji, mocne solo akordeonu i szumiące lekko, gdzieś w dalekim tle dźwięki z komputera.
'Kadosh' to kolejna furia, dzikie muzyczne szaleństwo. 'Haniel' jest bardziej pogodny, a nawet taneczny. 'Jehoel' to z kolei solowy popis akordeonisty Jarosława Bestera, w którym smętna bałkańska melodia przeradza się w muzyczną orgię, ta zaś chwilę później w muzyczną ciszę.
'To najlepsza z dotychczasowych płyt The Cracow Klezmer Band' - zachwyca się na swej stronie internetowej John Zorn. I trudno się nie zgodzić. Bester oszczędnie i ze smakiem sięga po smyczkowy kwartet (Justyna Duda - skrzypce, Danuta Augustyn - skrzypce, Aneta Dumanowska - altówka, Anna Armatys - wiolonczela), niesamowity i niekonwencjonalny w brzmieniu wokal (Skolias) i wykorzystuje podstawowy skład zespołu (Jarosław Tyrała - skrzypce, Wojciech Front - kontrabas, Oleg Dyyak - instrumenty perkusyjne). Absolutnym novum w tej produkcji CKB jest natomiast muzyka generowana przez komputer (realizował ją Ireneusz Socha).
autor: Tomasz Handzlik

Dziennik; 2006-08, ocena: * * * * *
Krakowska formacja jest w światowej czałówce zespołów wykonujących nowoczesną, etniczno-akustyczną muzykę improwizowaną. Frapująca paleta barw, ekspresyjny nerw, improwizatorskie zacięcie... Ta muzyka opowiada emocjonujące żydowskie historie bez słów - kto ma uszy ten usłyszy.
autor: Tymon Tymański

Audio Video; 2006-10
Na najnowszej płycie Cracow Klezmer Band znów sięga po kompozycje Johna Zorna. Tym razem jednak to utwory premierowe a i muzycy z Krakowa podeszli do z zupełnie świeżymi pomysłami. Tym razem zaprosili do współpracy kwartet smyczkowy Dafo oraz Ireneusza Sochę, który swoimi elektronicznymi preparacjami kieruje muzykę w zupełnie nowe rejony. I jeszcze jedna osoba która tu na mnie zrobiła największe wrażenie - gościnnie użyczający swego niezwykłego głosu Jorgos Skolias. Szkoda, że tylko w kilku utworach.

Audio; 2006-10
To już piąty album wydany przez Tzadik, drugi z kompozycjami Zorna i jak on sam twierdzi, najlepszy w dorobku TCKB. Tytuł 'Balan' (król piekła) wprowadza nas w tematykę kolejnych utworów noszących imiona upadłych aniołów, czyli diabłów. Tylko wyobraźnia może podpowiedzieć nam szatańskie motywy melodii, bo z muzycznego punktu widzenia mamy do czynienia z wirtuozersko zagranymi i ciekawie zaaranżowanymi tematami.
autor: Marek Dusza
Editor's info:
Formed in 1997, The Cracow Klezmer Band is a phenomena. Through their spectacular combination of impeccable musicianship, imaginative arrangements and passionate performances they have been universally acclaimed by audiences and critics alike, developing into one of the most successful and exciting acoustic groups in the world. Here they are joined by the lush sound of strings, as Bester turns his prodigious arranging skills to eight new songs from Zorn's fabulous and varied Book of Angels. Also featuring the Cracow String Quartet this is their best CD to date.

muzycy:
Jaroslaw Bester: Bayan
Oleg Dyyak: Percussion
Wojciech Front: Double Bass
Jaroslaw Tyrala: Violin
Jorgos Skolias: Vocal
Ireneusz Socha: Computer Instruments

Special Guests

DAFO String Quartet
Anna Armatys: Cello
Danuta Augustyn: Violin
Justyna Duda: Violin
Aneta Dumanowska: Viola

utwory:
1. Zuriel
2. Suria
3. Lirael
4. Kadosh
5. Haniel
6. Jehoel
7. Asbeel
8. Aniel

wydano: 2006-05
more info: www.tzadik.com
more info2: www.ckb.cracow.pl

TZ7358

Opis

Wydawca
Tzadik (USA)
Kompozytor
John Zorn
Artysta
The Cracow Klezmer Band Plays Masada Book Two
Nazwa
John Zorn
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.