• Nowy
search

Ola Gjeilo: Dawn

61,99 zł
Brutto

Po albumie z 2020 roku Night, pojawia się obecnie naturalny niejako jego następca, album „Dawn”. Ola Gjeilo jest najbardziej znany ze swoich kompozycji na chór i jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych kompozytorów utworów chóralnych. Sukces ten szybko przełożył się także na jego twórczość na fortepian solo.
Artysta wychowany muzycznie w otoczeniu eklektycznej mieszanki klasyki, jazzu, popu i folku, a klasycznie wykształcony w The Julliard School i Royal College of Music, tworzy charakterystyczny, sugestywny i harmonijny świat dźwiękowy, często opisywany w skrócie – i pewnym uproszczeniu – jako „filmowy”. Improwizacja jest od dawna stalym elementem warsztatu kompozytorskiego Gjeilo, co wyraźnie słychać w jego medytacyjnych, kojących utworach na fortepian solo.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Classical / Współczesna Muzyka Klasyczna
premiera polska:
2022-08-19
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Po niezwykle udanym albumie Oli Gjeilo z 2020 roku – „Night” (53 miliony odtworzeń w serwisach streamingowych!), pojawia się obecnie naturalny niejako jego następca, album „Dawn”. Ola Gjeilo jest najbardziej znany ze swoich kompozycji na chór i jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych kompozytorów utworów chóralnych. Sukces ten szybko przełożył się także na jego twórczość na fortepian solo.
Artysta wychowany muzycznie w otoczeniu eklektycznej mieszanki klasyki, jazzu, popu i folku, a klasycznie wykształcony w The Julliard School i Royal College of Music, tworzy charakterystyczny, sugestywny i harmonijny świat dźwiękowy, często opisywany w skrócie – i pewnym uproszczeniu – jako „filmowy”. Improwizacja jest od dawna stalym elementem warsztatu kompozytorskiego Gjeilo, co wyraźnie słychać w jego medytacyjnych, kojących utworach na fortepian solo.

AUDIO - Wykonanie * * * */ Nagranie * * * *
Z tym albańskim wiolonczelistą z pewnością zetknęli się fani niecodziennej twórczości Ludovico Einaudiego, czy też ci, którzy wyśledzili udział Hasy w nagraniach Roberta Planta, Paula Fresu czy Bobby’ego McFerrina.
To czwarta płyta, a druga autorska w dorobku Hasy, który ukończył konserwatorium w Tiranie i od lat działa we Włoszech na styku muzyki klasycznej, etnicznej, rockowej i jazzowej. Redi Hasa ma wirtuozerskie umiejętności i twórczą wyobraźnię.
W swym najnowszym projekcie nawiązuje do zakazanej w jego kraju muzyki z czasów dzieciństwa – stąd tytuł "Moja Nirvana". Chodzi oczywiście o piosenki kultowej amerykańskiej formacji rockowej epoki grunge.
Reedi Hasa przedstawił z niebywałą pasją własne interpretacje dziewięciu utworów z repertuaru grupy Nirvana, wykorzystując wszelkie szlachetne i preparowane brzmienia wiolonczeli i gitary barytonowej. Warstwa basowa trzyma najczęściej rytm, a wyższe partie kreślą żarliwie wątki melodyczne.
Wsłuchując się w Hasowe wersje, można jakby ponownie odkryć, jak wiele nie tylko energii, ale i romantycznej pasji emanowało z hitów Nirvany. Takim utworom, jak "My Girl", czy "Lithium", Redi Hasa nadał charakter łagodnej kołysanki, koniecznej dozy niepokoju przydał kompozycjom "In Bloom" czy "Love Buzz", a tanecznego zawirowania – niezmiennie wciągającemu "All Apologies".
autor: Cezary Gumiński

classical-music.com:
Over the past five years there has been an explosion of easy-listening solo piano recordings. Rippling broken chords, repetitive melodies, simple structures – these are to 21st-century peace-seekers what whale music was to the 1990s. While some pianist-composers such as Ludovico Einaudi can attract enormous in-person audiences, most of this music thrives online, where artists such as Ola Gjeilo notch up millions of streams. The Norwegian pianist-composer’s latest album, Dawn – the follow-up to 2020’s Night – exemplifies the pop-classical piano aesthetic (Stephan Moccio; Yiruma, Olivia Belli et al) with gently pulsing shapes and an emphasis on the middle, most resonant, part of the keyboard. Like Belli and Einaudi’s albums, many of the pieces have titles alluding to the natural world (Sun Prelude, First Light, Manhattan Sunrise). Gjeilo studied at Juilliard and the Royal College of Music and his technical abilities elevate the quality of the performance above some of his contemporaries. However, there’s not much within the music itself that’s distinctive: there’s some nice voice-leading in Shine, but Blue is a rather aimless meander; pieces like Origin and Homebound seem ripe for further development.
by Claire Jackson

muzycy:
Ola Gjeilo (piano)

utwory:
1. Daybreak 2:30
2. New Moon 2:48
3. Eternity 1:45
4. Sun Prelude 2:34
5. Manhattan Sunrise 3:39
6. Blue 3:25
7. Homebound 2:03
8. Clarity 2:25
9. Montana 2:51
10. Orange Sound 2:15
11. Stasis 1:44
12. Chronicles 3:23
13. Origin 1:37
14. Silver Lining 2:32
15. Dawn Sky 3:39
16. First Light 2:03
17. Shine 2:31

wydano: 19th Aug 2022
nagrano: Recorded at The Menuhin Hall, Surrey, 2021-11-02

more info: www.deccaclassics.com

4852954

Opis

Wydawca
Decca Classic
Kompozytor
Ola Gjeilo (b.1978)
Artysta
Ola Gjeilo
Nazwa
Ola Gjeilo: Dawn
Instrument
piano
Data premiery
2022-08-19
2022-08-19
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.