search

Big Band Katowice: Music For My Friends - Polish Jazz vol. 52 [Vinyl 1LP]

99,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2018-11-09
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Prezentujemy płytę Big Bandu Akademii Muzycznej w Katowicach z 1977 roku. Była to pierwsza w Polsce orkiestra jazzowa działająca przy wyższej uczelni muzycznej w ramach ówczesnego Wydziału Muzyki Rozrywkowej. Założona w 1972 roku przez prof.. Andrzeja Zubka i od 1976-1981r. Prowadzona przez prof.. Zbigniewa Kalembę gra do dzisiaj.

Na album utalentowanych studentów Wydziału złożyły się nagrania bardzo różnorodne, prezentujące szeroki wachlarz możliwości zespołu – począwszy od gorąco swingującego „Happening” Kalemby, które otwiera całość do subtelnej „Ballady dla Alicji” z mistrzowską partią fletu Mieczysława Wolnego.

Najlepiej wypadają te momenty, gdy z Big Bandu robi się rozbujana, funkowa maszyna – „Madrox”, „Hey Man” czy genialna aranżacja „Sorcery”. W składzie Big Bandu zagrali wówczas m.in.. Jerzy Jarosik, Andrzej Olejniczak, Władysław Sendecki, Jarosław Śmietana, czy Zbigniew Wegehaupt.

„Music for My Friends” to piękna płyta z dedykacją dla przyjaciół jazzu.

Reedycja albumu ukazuje się także na płycie winylowej

Jazz Forum * * * * 1/2
Prezentowali się w pełni profesjonalnie nie tylko dzięki białym garniturom, ale przede wszystkim gdy na koncercie lub w studiu użyli mocy swych świetnie zharmonizowanych instrumentów. Wtedy nie było wątpliwości co do umiejętności i włożonego wkładu pracy w sprawne funkcjonowanie dużej formacji. Big Band Katowice powstał na Wydziale Muzyki Rozrywkowej i Jazzu tamtejszego konserwatorium dzięki inicjatywie Zbigniewa Kalemby i skupiał studiujących tam muzyków. O stałość składu orkiestry było ciężko, więc nawet ta płyta, nagrana w 1977 r., powstawała przy zmiennych układach personalnych, co jednak jest trudno wyczuwalne przy odsłuchu produktu finalnego.

Na repertuar tej płyty złożyły się kompozycje własne członków zespołu, standard jazzowy Li’l Darlin’, porywający temat Keitha Jarretta Sorcery i mało znany kawałek Mad­rox Otisa Reddinga, wszystkie w żywych aranżacjach członków zespołu. Otwierający Happening, skomponowany przez lidera, stanowi jakby sprawdzian umiejętności zespołu, który w pełnej dyscyplinie dynamicznie swinguje w postbopowej konwencji. Kolejnym probierzem kompetencji formacji była interpretacja, tym razem w wolnym tempie, klasycznej kompozycji Li’l Darlin’, której wykonania koncertowe były rzęsiście oklaskiwane przez publiczność. Prawdziwy początek płyty to pełna energii wersja Sorcery, w której muzycy grają z takim entuzjazmem, jakby chcieli powiedzieć: „to jest właśnie nasza muzyka, w tym czujemy się najlepiej”. Maratonowi wysmakowanych solówek fortepianu, saksofonu i puzonu towarzyszy wspaniale egzekwowany przez sekcję wirujący rytm. Nastrój wycisza lekko Ballada dla Alicji z przewodnią rolą lirycznego fletu Wolnego. Kolejne utwory są osadzone na funkujących, nadzwyczaj nośnych rytmach, dając pole do popisu zwięzłym, ale niezwykle soczystym, popisom wszystkich (bez wyjątku) solistów.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje kompozycja tytułowa. Porywającej pięknem melodii tematu kreślonej przez flet, nie zapowiadają mięsiste riffy we wstępie, lecz potem nietrudno się rozmarzyć. W miarę rozwoju akcji podziwiamy naprzemiennie prowadzone wejścia sekcji blach i drewna, gdy flet kreśli romantyczny temat, a dalej Sendecki i Śmietana dopełniają stanu delektacji barwnym splotem solówek.

Przy zachowaniu własnego stylu Big Band Katowice przypominał dynamizmem prezentacji dużą orkiestrę amerykańską pod wodzą Maynarda Fergusona, chyba trudno o lepsze skojarzenie.
Autor: Cezary Gumiński

muzycy:
Zbigniew Kalemba, lider
T. Janiak, B. Aleksa, G. Hartwig, E. Modliszewski, Z. Bańkowski, M. Kowalski: trąbki
L. Dziwoki, R. Syrek, J. Smolarczyk, L. Kurek, S. Rusak: puzony
J. Jarosik, J. Główczewski, P. Pikielny, S. Nakielski, E. Okoniewski, E. Mika, A. Olejniczak, P. Prońko, M. Wolny: saksofony i flety
W. Gogolewski, W. Sendecki: piano
J. Śmietana, A. Trefon, gitara
J. Cichy, gitara basowa
Z. Wegehaupt, kontrabas
C. Szymański, B. Dziedzic, M. Stach, perkusja

utwory:
1. Happening
2. Li’l Darlin’
3. Sorcery
4. Ballada dla Alicji
5. Madrox
6. Hey, Man
7. Music for My Friends
8. Experience

wydano: 2018-10-26
more info: www.polskienagrania.com.pl

9029558826

Opis

Wydawca
Polskie Nagrania (PL)
Artysta
Big Band Katowice
Nazwa
Music For My Friends - Polish Jazz vol. 52 [Vinyl 1LP]
Zawiera
Vinyl 1LP
Data premiery
2018-11-09
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.