search

Chicago Edge Ensemble: Phillips-Williams-Bishop-Drake-Pabian: Insidious anthems

75,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2022-09-06
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

JazzPRESS 3/2019
Kilka miesięcy temu, pisząc na tych łamach o debiutanckiej płycie kwintetu Chicago Edge Ensemble (JazzPRESS – 4/2018), wyraziłem nadzieję, że wkrótce doczekamy się wydania drugiego krążka zespołu tworzonego przez gitarzystę Dana Phillipsa (który jest równocześnie liderem składu), saksofonistę Marsa Williamsa, puzonistę Jeba Bishopa, kontrabasistę Krzysztofa Pabiana i Hamida Drake’a za perkusją. Mojemu życzeniu zadość stało się stosunkowo szybko i oto możemy cieszyć się albumem zatytułowanym Insidious Anthem.
Od pierwszego kontaktu z następcą Decaying Orbit nie opuszcza mnie wrażenie, że zespół traktował swoje poprzednie wydawnictwo jak rozgrzewkę, płytę służącą dotarciu się składu. To wrażenie po części wynika zapewne z perspektywy czasowej. Pisząc o debiucie, nie mogłem przecież wiedzieć, jak sprawy potoczą się na kolejnej płycie. Tymczasem okazuje się, że muzyka Chicago Edge Ensemble, podobnie jak niektóre potrawy, musi chwilkę odczekać, aby poszczególne składniki właściwie się ze sobą przegryzły.
Przypomnę tylko, że w przypadku grupy główne elementy to improwizacja napędzona przez motoryczny groove, a wywiedziona ze skomponowanych, czy raczej naszkicowanych przez lidera, tematów. O ile na Decaying Orbit partie groove’owe i improwizowane dawały się w miarę klarownie oddzielić, to w przypadku Insidious Anthem dźwiękowe puzzle przylegają do siebie dużo ściślej. Słychać co prawda, że mamy do czynienia z tym samym zespołem, ale nie da się przeoczyć zmian i rozwoju muzycznej koncepcji.
Nieścisłością byłoby napisać, że nowy krążek to płyta spokojniejsza czy mniej energetyczna. Partie instrumentów dętych nie uderzają już może z taką mocą jak na debiucie, bo częściej zamiast grać unisono rozpisane zostały w dwa głosy, co zdecydowanie działa na korzyść muzycznej akcji. Phillips, który na poprzednim albumie chętnie chował się w tle, tu jest dużo bardziej obecny z klarownym brzmieniem swojej gitary, co również zmienia nieco dźwiękowy balans.
Śledzenie kolejnych kompozycji z tego albumu, rozwoju tematów, wariacji, solówek, duetowych i triowych potyczek i dialogów wpisanych w ramy poszczególnych utworów to czysta przyjemność. W kilku momentach odniosłem wrażenie, jak gdyby muzycy za punkt honoru postawili sobie udowodnienie, że ten sam motyw można zagrać raz jeszcze, ale w inny sposób. Lekkość, z jaką zespół dokonuje dźwiękowej ekwilibrystyki, sprawia, że słuchając Insidious Anthem, jestem przekonany, że muzycy nagrywali na totalnym luzie, a dobrze się bawiąc, udowodnili, że nie tylko są znakomitymi improwizatorami, ale także, doskonale czują swing, a gdy mają ochotę, potrafią zaczarować nastrojem.
Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko powtórzyć życzenie z recenzji debiutu – obyśmy jak najszybciej doczekali się kolejnego wydawnictwa pod szyldem Chicago Edge Ensemble.
autor: Rafał Zbrzeski

Editor's info:
Chicago Edge Ensemble is a special project of the finest Chicago musicians dealing in free jazz and improvisation, put together by Dan Phillips. Insidious Anthem is their second album, and first on Trost. Personnel: Dan Phillips - guitar; Hamid Drake - drums; Mars Williams - saxophones and percussion; Jeb Bishop - trombone; Krzysztof Pabian - double bass.
"Dan Phillips leads a quintet with muscle and a big Chicago sound and memorable compositions." --The Wire.
"Chicago jazz is the complexity of the postmodern sound with a predisposition for rump shaking. The Quintet rarely lowers the flame from boiling." --All About Jazz.
"Fans of both traditional and more adventurous jazz will find much to like here. Indeed, the Chicago Edge Ensemble does manage to succeed in representing the city's diverse musical roots, and in a highly enjoyable fashion to boot." --Avant Music News.

muzycy:
Dan Phillips: Guitar
Mars Williams: Saxophone, Percussion
Jeb Bishop: Trombone
Hamid Drake: Drums
Krzysztof Pabian: Double Bass

utwory:
1. A Pontificator's Tale 7:50
2. Caustic Premise 11:58
3. Upstream Brotherhood 6:22
4. Nonlinear Deconstruction 7:17
5. Pociferous Maximus (Weenie Dog Song) 8:53
6. Untold 2:47
7. Curbside Memorial 9:09
8. Insidious Anthem 3:29

wydano: Nov 9, 2018
nagrano: Recorded July 7th 2017 at Minbal Studio Chicago, IL

more info: www.trost.at

TR177CD

Opis

Wydawca
Trost
Artysta
Chicago Edge Ensemble: Phillips-Williams-Bishop-Drake-Pabian
Nazwa
Insidious anthems
Zawiera
1CD
Data premiery
2022-09-06
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.