search

Johann Sebastian Bach: 6 suites a violoncello solo, Sonate a cembalo e viola da gamba [3CD]

99,90 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Wieland Kuijken, słynny gambista i wiolonczelista zarazem, to artysta wielce zasłużony dla całego ruchu gry na dawnych instrumentach. Przez 40 lat swej kariery nie godził się na nagranie suit Bacha, mimo iż wykonywał je stale na koncertach. Wreszcie, po tylu latach, z pokorą wyznał, iż mimo 40 lat studiów, praktyki, przemyśleń, dyskusji i mimo całej posiadanej przez siebie wiedzy, w sprawie wykonawstwa owego arcydzieła jest tak samo mądry, jak był na początku - 40 lat temu, i z pokorą godną starego mistrza nagrał wreszcie te suity na odbudowanym starym instrumencie Andrea Amati, na którym, jak twierdzi, przez ostatnie lata uczył się grać, bo tylko na nim wyobrażał sobie nagranie suit Bacha, i tylko słuchanie tego instrumentu sprawia mu prawdziwą radość, ale za to jaką!
Na trzeciej płycie tego wydawnictwa znajdują się także trzy sonaty na wiolę da gamba i klawesyn, nagrane przez Wielanda z synem - Pietem Kuijkenem.

WIELAND KUIJKEN należy do najbardziej znanych i podziwianych muzyków współczesnych. Jest szczególnie ceniony jako znakomity gambista. Urodził się w 1938 r. w Dilbeek koło Brukseli. Gry na wiolonczeli i fortepianie uczył się w miejskim konserwatorium w Brugii. Naukę kontynuował w Royal Conservatory w Brukseli, które ukończył z najwyższym wyróżnieniem w 1962 r.
Poza nauką na studiach szczególnie interesował się wykonywaniem muzyki dawnej na historycznych instrumentach. Jako osiemnastolatek rozpoczął samodzielną naukę gry na violi da gamba.
Muzyczną karierę rozpoczął z zespołem Alarius Ensemble z Brukseli, z którym pracował w latach 1959-1972. Współpracował również z zespołem Musique Nouvelle, który dawał koncerty muzyki awangardowej w całej Europie.
Z czasem zyskał międzynarodowe uznanie i sławę dzięki licznym koncertom i nagraniom, występując między innymi z braćmi Sigiswaldem i Bartholdem, a także z Gustavem Leonhardtem, Fransem Brüggenem, Alfredem Dellerem i z innymi sławnymi muzykami.
Od 1972 r. jest wykładowcą w konserwatoriach w Brukseli i w Hadze. Często brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów (Brugia, Utrecht, Paryż, Boston, Amsterdam, Lipsk).
Jest założycielem La Petite Bande oraz Kuijken Kwartet. Orkiestra Collegium Europae pod jego kierownictwem koncertowała w Polsce, Niemczech, Belgii oraz Holandii (1988-1996). Występował i nadal występuje z różnymi zespołami na różnych kontynentach (m.in. Australia, Japonia, Ameryka, Skandynawia).
W 2004 r. opublikowano (wydawnictwo Arcana) nagrania wykonywanych przez niego suit na wiolonczelę Bacha, a także sonat na klawesyn i violę da gamba tego kompozytora, na klawesynie towarzyszył mu syn – Piet. Razem dali wiele koncertów, grając muzykę Beethovena, Brahmsa, Schumanna i innych kompozytorów (gamba i klawesyn lub wiolonczela i fortepian, instrumenty historyczne).


PIET KUIJKEN urodził się w 1972 r. w Belgii, studiował w Royal Conservatory w Brukseli, pobierając nauki u Jana Michiels oraz André De Groote’a. Następnie podjął studia na Indiana University u Menahema Presslera. Uzyskał nie tylko doskonały dyplom, ale również wygrał wiele nagród: wśród nich nagrodę CERA “jeugd en muziek' w 1994 r. oraz w konkursie Schumann Concerto Competition w Bloomington.
Obecnie pracuje na stanowisku profesora fortepianu w Royal Conservatory w Brukseli. Jego zróżnicowana kariera obejmuje zarówno recitale solowe, jak i koncerty muzyki kameralnej w Europie i w Japonii, które często transmitowano na cały świat. Gra zarówno na klawesynie, jak i na fortepianie, a jego repertuar obejmuje twórczość od Bacha po muzykę współczesną.
Jest zapraszany na wiele ważnych festiwali i koncertów, m.in.: Festival Van Vlaanderen, DeSingel, Concertgebouw Amsterdam, Concertgebouw Brugge, Chopin Festival w Mariańskich Łaźniach, Ars Musica, Fetes Musicales de Savoie, Musicales Internationales Guil-Durance, Bach en Bauges, Bach en Combrailles, Berliner Tage für Alte Musik-Konzerthaus Berlin, Festival Musica Antica a Magnano, Organi Antichi a Bologna, Musicales en Auxois, Musica Antiqua Nova, Musica viva, Froville la Romane, Wieczory Wawelskie, Insbrucker Festwoche, Feldkirch Festival, Concentus Moraviae, Fukuoka Festival.
Wykonywał koncerty Mozarta, Beethovena, Schumanna, Chopina, Liszta, Rachmaninowa wraz z takimi dyrygentami, jak A. Ostrovsky, Z. Dorman, R. Groslot, E. Siebens, N. Nozy, S. Van Den Broeck, P. Dombrecht, M. Arita, W. Kuijken.
Skupia się przede wszystkim na muzyce kameralnej (występy w Narziss und Goldmund Pianotrio oraz Prometheus Ensemble). Regularnie współpracuje ze swoim ojcem Wielandem Kuijkenem, a także Bartholdem Kuijkenem, Albrechtem Breuningerem, Naamanem Sluchinem, Karelem Steylaertsem, Olgą Pasiecznik, Oxalys i innymi artystami.
Piet Kuijken jest pianistą w Approximations/Contradictions, projekcie internetowym Any Torfs o Hollywood Songbook Hannsa Eislera, na zaproszenie Dia Art Foundation w Nowym Jorku.
A383

Opis

Wydawca
Arcana (FR)
Kompozytor
Johann Sebastian Bach [1685-1750]
Artysta
Wieland Kuijken / Piet Kuijken
Nazwa
Johann Sebastian Bach
Zawiera
3CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.