search

Marshall Allen, Matthew Shipp, Joe Morris: Night Logis

66,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2010-11-09
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com:
Marshall Allen jest saksofonistą i flecistą starszego pokolenia, ale do historii muzyki przeszedł jako długoletni członek Arkestry prowadzonej przez Sun Ra, a także jako jego spadkobierca. Od śmierci bowiem legendarnego lidera w roku 1993 prowadzi jego ciągle aktywną Arkestrę w duchu ukształtowanym w przeciągu czterdziestu lat działalności zespołu. Przez lata Allen bardzo rzadko pojawiał się i nagrywał poza Arkestrą, toteż niewiele płyt sygnowanych jest jego nazwiskiem. A o tym że muzyk i improwizator to genialny świetnie świadczy najnowsza płyta "Night Logic" współsygnowana przez dwóch jazzowych konceptualistów - pianistę Matthew Shippa oraz basistę Joe Morrisa. Muzyka (nieco ponad siedemdziesiąt minut) to stała gonitwa - tu nie ma chwilki wytchnienia. Fraza goni frazę, a kaskada dźwięków ściga się z salwą oddawaną równocześnie przez partnerów. Trzy linie dźwięków, czasami prowadzone wspólnie, czasami od siebie odległe walczą o palmę pierwszeństwa w percepcji słuchaczy. Muzyka pędu, gnana energią, którą można by obdzielić znacznie większy skład. Mocna, chociaż i natchniona, pełna zwrotów i nieoczekiwanych zmian, nieprzewidywalna. Ciekawym zabiegiem jest tutaj użycie EVI (electronic valve instrument - czyli "elektronicznego saksofonu"), zupełnie inne niż to do którego przyzwyczajali nas raczej mainstreamowi artyści, nie mający kreatywnego podejścia do tego instrumentu. Allen gra na nim jak nikt inny i wie, dlaczego, i do czego chce go używać..."
autor: Marek Zając
Copyright © 1996-2017 Multikulti Project. All rights reserved

Machina; 03/2011, ocena: * * * *
W dzisiejszych czasach posiadanie 30 albumów Sun Ra to już żadne halo. Pora ogłosić nową dyscyplinę: poznawanie autorskich płyt muzyków jego Arkestry. Historia sięga lat 60. minionego wieku, a ostatnimi czasy nabiera pędu. Przejdźmy przez jej najważniejsze etapy... Na początek rozwijające bigbandowe uderzenie, niekiedy flirtujące z afro funkiem albumy Human Arts Ensemble Phila Cohrana z przełomu lat 60. i 70. I pochodzące z tych samych czasów arcydzieła Eddiego Gale z miksem jazzu, soulu, latino i funky, który lider określał 'ghetto music". Dalej albumy Brother Ah'a z połowy lat 70., pełne elektroniki, etnicznych bębnów, a niekiedy zasilane chórem, które dają najbardziej psychodeliczne echa Arkestry. Dekady 80/ 90 przyniosły natchnione przez harmolodyczny funk i afro płyty Ahmeda Abdullaha i radosny groove The Cosmic Krewe Michaela Ray'a. Ostatnie lata to przebiegający od afro do space psychodelii bigband On Ka'a Davisa oraz projekt Outerzone latynoskiego perkusjonalisty Fransisco Mory Catletta. Album 'Outerzone" z 2007 jest jednym z zapomnianych arcydzieł minionej dekady, nagrany w asyście Carla Craiga ogniskuje historię czarnej muzyki: od plemiennych obrzędów po techno. Nowy album rozbudowanego do nonetu Outerzone to zarejestrowany w studiu koncert. Wzniosłe tematy dęciaków, gęste afrokaraibskie polirytmie rozbudowanej sekcji rytmicznej, poprzez które przenikają elektroniczne abstrakcje i didżejskie zagrywki przynoszą charyzmatyczny i barwny obraz kosmicznego soul jazzu na nowy wiek. Szkoda, że tym razem muzyki nie przemiksował Craig, kilkunastominutowe improwizacje aż się o to proszą. Na koniec niespodzianka: najlepsze z rzadkich pozazespołowych nagrań filara i obecnego szefa Arkestry, alcisty Marshalla Allena w wybornym trio z Matthew Shippem i Joe Morrisem. Abstrakcyjne improwizacje z pazurem modernistycznej kameralistyki gładko przechodzą od nerwowego rozedrgania do subtelnego liryzmu, a unikalny, migotliwy koloryt rysuje kolejną zaskakująca orbitę Arkestry.
autor: Rafał Księżyk
Editor's info:
The trio of Sun Ra legend, saxophonist Marshall Allen, pianist Matthew Shipp and bassist Joe Morris in 10 trio improvisations of intense density, history and perspective.


...we need what this music brings us - an infusion of LIFE & the ability to see/hear things a bit differently through the same set of ears in the same galaxy but with a slightly warped astronomy - mixed with a bit of astrology & star plotting - yes new stars form every day & older stars (Allen now well over 80) burn brighter than ever before...
...He wears a t-shirt that says Dream Team & all I can think of at that moment is > Yes that's it. That's what this trio is a Dream Team. A true Dream Team traveling their own ripple-odious Space Way through breath & pitch using their own brand of perspective to box their way out of the box we call Music...
...Yet there is a logic to night, it being the only path that allows us to view those stars nakedly & these musicians have surely taken us closer toward that path.
Steve Dalachinsky, excerpt from the liner notes

muzycy:
Marshall Allen: alto saxophone, flute, EVI (electronic valve instrument)
Matthew Shipp: piano
Joe Morris: double bass

utwory:
1. Ark Of The Harmonic Covenant 5:44
2. Bow In The Cloud 8:08
3. Night Logic 8:07
4. Heart Aura 4:15
5. Star Dust Splatter 9:44
6. Cosmic Hammer 6:29
7. Particle Physics 7:56
8. Hamonic Quanta 8:14
9. New Age For The Milk Sea Nightmare 9:48
10. Res X 2:07

total time - 70:35
wydano: 2010-10
nagrano: Recorded at Roulette, New York, NY, USA on July 26th 2009
more info: www.roguart.com

ROG0028

Opis

Wydawca
Rogue ART (FR)
Artysta
Marshall Allen / Matthew Shipp / Joe Morris
Nazwa
Night Logis
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.