search

Vladimir Tarasov, Eugenijus Kanevičius, Liudas Mockūnas: Intuitus [Vinyl 2LP Limited edition of 300 records]

163,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2016-05-11
kontynent: Europa
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

multikulti.com:
Na takie płyty, gdzie spotyka się trzech fantastycznych jazzowych luminarzy, by spontanicznie tworzyć pełną zaangażowania i radości wspólnego grania muzykę czeka się z wypiekami na twarzy. Tak właśnie jest w przypadku dopiero co wydanego, podwójnego winyla "Intuitus", który ukazał się nakładem litewskiej oficyny NoBusiness.

Liderem tego składu - w części jednak poprzez predestynujące go do tego instrumentarium - jest Liudas Mockunas, multiinstrumentalista, kompozytor i improwizator. Dziś to zdecydowanie najbardziej znany z litewskich muzyków współczesnego jazz i muzyki improwizowanej. Po ukończeniu Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze (na wydziale jazzu), rozpoczął niezwykła wprost aktywność na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, niemal nieustannie będąc w drodze pomiędzy kolejnymi koncertami i projektami, nagraniami płyt i występach na festiwalach jazzowych w całej Europie, angażując się niemal bez przerwy w coraz to nowe projekty własne i muzycznych partnerów ze Skandynawii, krajów bałtyckich, Polski, Rosji, Portugalii. Dziś jego dyskografia liczy już z górą 60 albumów, z których zdecydowana większość zdobyła niezwykłe uznanie tak krytyków, jak i publiczności. Jest laureatem wielu nagród europejskich i litewskich za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, i chociaż dzisiaj pracuje również jak adiunktem na wydziale jazzu w Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej oraz w Akademii Muzycznej w Kownie, jak również na Uniwersitecie Vytautasa Magnusa, wcale nie zmiejsza zbytnio swej twórczej aktywności. Jest liderem Mockuno Nuclear oraz Traffic Trio, wspóliderem kilku międzynarodowych projektów (Toxikum, Lithuanian Saga Quartet), członkiem Copenhagen Art Ensemble, Markus Pesonen’s Hendecet, Stefan Pasborg’s Free Moby Dick oraz Odessa 5), współpracuje z międzynarodowymi projektami Dirty Mountain, Heavy Beauty czy Mikko Innanen’s Innkvisitio; grywa jazz, free, muzykę improwizowaną, ale także współczesną muzykę komponowaną (Gaida Ensemble, Konvoj Art) oraz elektro-akustyczną (w ramach Red Planet).

Eugenijus Kanevicius to dziś jeden z najbardziej wszechstronnych basistów litewskich. Jest aktywny na jazzowej scenie od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W tym czasie współpracował z Arkadym Gotesmanem, Skirmantasem Sasnauskasem, Arturasem Anusauskasem, Egidijusem Buožisem, Arvydasem Jofe oraz Gediminasem LaurinavičiuseM. Był członkiem zespołów Petrasa Vyšniauskasa, Juozasa Milašiusa, Liudasa Mockunasa i Vladimir Tarasov’s Lithuanian Art Orchestra, przyczynił się do sukcesu Kaunas Big Band oraz Vilnius Jazz Quartet. Dużo pracował także w małych składach jak Traffic Trio (z Liudasem Mockunasem oraz Dalius Naujokaitis), w trio Arkadego Gotesmana, zjeździł Europę z w sdładzie Raivo Tafenau Quartet, L.V.K.A. i kilku jeszcze innych grup. Komponuje, improwizuje, tworzy muzykę dla teatru (Alytus Drama Theatre) oraz dla filmu.

Perkusista, kompozytor i artysta wizualny Władimir Tarasow to prawdziwa legenda muzyki improwizowanej i jazzu. Przez wiele lat współpracował zarówno z legendami kreatywnej i awangardowej muzyki, jak tez najwybitniejszymi przedstawicielami środowisk akademickich, tak na Litwie, jak w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Urodził się w Archangielsku, ale wraz z rodziną osiadł na Liwie w roku 1968, a od roku 1991 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Litewskich.

Karierę sceniczną rozpoczął w roku 1971 występami w Ganelin / Tarasow / Chakasin Trio - jednym z najbardziej kreatwnych zespołów jazzowych Europy Środkowej i Wschodniej w dwudziestym stuleciu. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia byli prawdziwą rewelacją chyba wszystkich znaczących festiwali jazzowych po obu stronach Żelaznej kurtyny, co otworzyło Tarasowowi możliwość współpracy z legendami jazzowej sceny. Perkusista współpracował z Andrew Cyrillem, Rova Saxophone Quartet, Anthonym Braxtonem, Lauren Newton, Lawrencem 'Butchem' Morrisem, Thomaszem Stańko, Didierem Petit, Markiem Dresserem, Gyorgy Szabadosem, Masahiko Satohem, Kazutokim Umezu, Anatolijem Vapirovem i wieloma, wieloma innymi luminarzami jazzu i muzyki improwizowanej. Jako kompozytor i improwizator Tarasov jest najbardziej ceniony za swoje solowe projekty (nagrał prawie 20 płyt solowych !), 34 z samym triem Vjaczeslawa Ganelina, i ponad 60 z innych litewskich i zagranicznych muzykami jazzowymi oraz klasycznymi. Komponuje na orkiestrę, pisze muzykę do filmu i teatru, realizuje swoje solowe pomysły i monumentalne projekty w ramach litewskiego programu Art Orchestra, stworzonego specjalnie z myślą o jego kompozycjach Gobelenas I (Tapestry I) i Gobelenas II (Tapestry II) w roku 1992.

Od 1991 Tarasov brał udział w wystawach sztuk wizualne - tak indywidualnych, jak i zbiorowych. Tworzy autorskie instalacje audio-wideo. Artystka pokazywał swoje prace w Kunsthalle w Düsseldorfie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago, Centre Georges Pompidou i Galeries Nationales du Grand Palais w Paryżu, na weneckim Biennale EXPO-2008, w Saragossie, w Bass Museum of Art w Miami, w Kulturhuset w Sztokholmie, w Centrum sztuki Współczesnej "Dom" w Moskwie, i w tamtejszym Narodowym Centrum sztuki Współczesnej, jak i Państwowej Galerii Trietiakowskiej i w innych ośrodków sztuki współczesnej na całym świecie. Prowadził również warsztaty – muzyczne i plastyczne - . Tarasow po dziś dzień regularnie uczestniczy w różnych projektach teatralnych, jazzowych i plastycznych we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji i USA.

Editor's info:
Recorded at drummer Vladimir Tarasov's home studio, saxophonist Liudas Mockunas stands out in superb solos on soprano & tenor saxes, clarinet and bass clarinet, while Kanevicisu & Tarasov support respectively on bass and electronics, and an array of percussive devices including cimbalom and hunting horn. The trio have performed throughout Europe for several years, honing their skills and developing their language, as heard here on this double LP of original compositions.


muzycy:
Vladimir Tarasov: drums, percussion, cimbalom and hunting horn
Eugenijus Kanevičius: bass and electronics
Liudas Mockūnas: soprano and tenor saxophones, clarinet and bass clarinet

utwory:
Side A:
1. Celebrating Life 1
2. Once Around The Corner

Side B:
1. Broken Christmas
2. Time Loop Backwards

Side C:
1. pace maker
2. celebrating life 2
3. lies

Side D:
1. Anti-Establishment
2. Intuitus Internus
3. Searching For Peace

wydano: 2016
more info: www.nobusinessrecords.com

NBLP9293

Opis

Wydawca
NoBusiness Records
Artysta
Vladimir Tarasov / Eugenijus Kanevičius / Liudas Mockunas
Nazwa
Intuitus [Vinyl 2LP Limited edition of 300 records]
Zawiera
Vinyl 2LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.