search

Masahiko Satoh / Sabu Toyozumi: The Aiki

66,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2020-01-10
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * *:
Masahiko Satoh (rocznik 1941), pianista, którego można usłyszeć m.in. na płytach Anthony'ego Braxtona i Petera Brotzmanna zapisał się w annałach jazzowej Europy tym, że był pierwszym muzykiem jazzowym z Japonii, który koncertował i nagrywał na starym kontynencie. I trzeba dodać, że od razu wskoczył na główkę do głębokiej wody, ponieważ nagrania, o których piszę powstały w składzie Masahiko Satoh, Albert Mangelsdorff, Peter Warren, Allen Blairman i Masahiko Satoh, Peter Warren, Pierre Favre. Opublikowane zostały w 1972 roku w oficynie Enja. Trudno znaleźć japońskich muzyków, z którymi nie współpracował. Ceniony także poza Japonią, nagrywał z Attila Zollerem, Karlem Bergerem, Albertem Mangelsdorffem. Pisał aranże na płyty dla Helen Merrill, Kimiko Itoh i Nancy Wilson. W 1973 roku skomponował muzykę do psychodelicznej anime "Belladonna of Sadness". Wszystkie utwory wykonuje tu z żoną - Chinatsu Nakayama. Ma na swoim koncie znakomite solowe nagrania, stawiane na równi z solowymi dokonaniami Cecila Taylora.

Sabu Toyozumi - aktywny od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia perkusista i improwizator należy do tego samego pokolenia twórców co Mototeru Takagi, Masayuki Takayanagi i Kaoru Abe - grywał z nimi już w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. W 1971 roku był jedynym, nieamerykańskim członkiem najsłynniejszego jazzowego stowarzyszenia artystycznego czyli chicagowskiego AACM-u. To właśnie temu stowarzyszeniu, doceniając jego znaczenie i wpływy dedykował on swoje pierwsze nagranie jako lider ("Sabu - Message to Chicago"). Doceniony także w Europie za sprawą współpracy z Akirą Sakate szybko rozpoczął współpracę z muzykami brytyjskiej, holenderskiej i niemieckiej sceny awangardowej - Derekiem Baileyem, Mishą Mengelbergiem, Peterem Brötzmannem, Tomem Corą, Fredem Van Hove, Johnem Russellem, Evanem Parkerem, Lolem Coxhillem, Philem Mintonem, Johnem Edwardsem czy Stevem Beresfordem. Równocześnie, stając się także ważnym promotorem i organizatorem życia artystycznego w Japonii, wcale nie zaprzestał współpracy z muzykami ze Stanów, koncertując i nagrywając m.in. z Wadadą Leo Smithem czy Sunnym Murrayem. W Polsce występował m.in. w ramach Krakowskiej Jesieni Jazzowej wraz z Peterem Brotzmannem.

"The Aiki" została wydana na CD i na LP w barwach NoBusiness Records w grudniu 2019 roku. Jest to czwarta duetowa płyta Sabu Toyozumiego, któa ukazuje się w japońskiej serii wydawniczej NoBusiness Records. Pierwsza była "The Conscience" duetu Paul Rutherford / Sabu Toyozumi (2017), druga to "Mannyoka" duetu Kaoru Abe / Sabu Toyozumi i trzecia "Burning Meditation" duetu Wadada Leo Smith / Sabu Toyozumi. Wszystkie ukazały się w edycji kompaktowej i winylowej.

Na zarejestrowany w 1997 materiał (C•S•Aka-Renga, Yamaguchi City) składają się dwie bardzo długie kompozycje - "The Move for The Quiet" (37:24) i "The Quiet for the Move" (19:51). Muzyka jest nieprzerwanym, blisko 60-minutowym ciągiem dźwięków. Ekstatyczne dźwięki fortepianu i perkusji, jakby czerpane z samego dna ich pudeł rezonansowych przykuwają uwagę słuchacza od samego początku. Narracja budowana małymi frazami i spiętrzeniami wyłącznie akustycznej mocy toczona jest bardzo swobodnie. Dzięki Sabu Toyozumiemu Masahiko Satoh prowadzi dialog z wykorzystaniem wszystkiego, co oferuje perkusista, feeria rytmów, błyszczą perkusjonalne ornamenty. Dają o sobie znać odległe wspomnienia o Afryce, którą Masahiko Satoh przeszedł z plecakiem od Kairu po Akrę, stolicę Ghany. Mamy do czynienia z prawdziwie współczesnym językiem o niezwykłej logice i klarowności, świetnie skomunikowanym wewnętrznie. To mistrzowskie świadectwo wzorcowej intensywności przekazu i emocjonalnej szczerości. Jak w kalejdoskopie pojawiają się nowe mikroscenariusze, które natychmiast trafiają na podatny grunt, pomysły rozwijane są w ciągu kilku sekund lub minut, podziw budzi stopień zazębiania się poszczególnych sekwencji i fragmentów.

"The Aiki" to kamień szlachetny akustycznego heavy free jazzu, muzycy w pełni panują nad dramaturgicznym ładem całości, co w przypadku wolnej formy zdarza się bardzo rzadko!
autor: maD
Copyright © 1996-2020 Multikulti Project. All rights reserved

muzycy:
Masahiko Satoh - piano
Sabu Toyozumi - drums

utwory:
1. The Move for The Quiet 37:24
2. The Quiet for the Move 19:51

wydano: 2019-12
nagrano: Recorded live on the 26 th March 1997 at C・S・Aka-Renga, Yamaguchi City, Japan by Takeo Suetomi

more info: www.nobusinessrecords.com

NBCD120

Opis

Wydawca
NoBusiness Records
Artysta
Masahiko Satoh / Sabu Toyozumi
Nazwa
The Aiki
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.