search

Ecstasy Project: Europae

39,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Indie Jazz / Contemporary
premiera polska:
2007-10-15
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Rafał Gorzycki wydaje właśnie trzeci album swojego autorskiego 'Ecstasy Project Quintet". Płyta nosi tytuł 'EUROPAE'. Jest ona swoistym hołdem złożonym europejskiej muzyce XX wieku i próbą odpowiedzi na pytanie: 'Dokąd zmierza jazz? Dziedzictwo Europy kluczem ku przyszłości'.

'Gorzycki patrzy na muzykę poprzez jej dwudziestowieczne zmagania.
Wychodząc od improwizacji i jazzu coraz uważniej kieruje swój wzrok w stronę
doświadczeń kameralistyki europejskiej ubiegłego stulecia; w niej
poszukuje treściwych rozwiązań dla swoich muzycznych poszukiwań. Muzyka dojrzałej Europy przetrawiona w atonalności, neoromantyzmie i minimalizmie
jest mu oparciem w jego poetyckich wycieczkach w stronę Europy
niemożliwej, Europy bez zgiełku, Europy filozofów, artystów i rzemieślników. Dla tej wizji z zainteresowaniem studiuje bogate dziedzictwo awangardy minionego stulecia. Ze swoim zespołem, którego członkowie wywodzą się z kręgów muzyki klasycznej kolejny raz prowadzi dyskurs o pięknie i liryzmie wyzbytym presji hałaśliwego komercjalizmu. Ecstasy Project opowiada nam o tym, że Europea jest piękna i mądra swoim doświadczeniem. Słuchajmy, choć przecież bardzo często trudno jest nam w to uwierzyć..." ZbyZiel


Założycielem i liderem zespołu jest perkusista Rafał Gorzycki, muzyk o przygotowaniu klasycznym i jazzowym (Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Bydgoszczy w klasie perkusji prof. Mirosław Żyta; Wydział Jazzowy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, prof. Kazimierz Jonkisz). Jest on także współliderem Sing Sing Penelope

Poprzdnia płyta zespołu Ecstasy Project 'Realium' została wyróżniona przez amerykański magazyn 'All About Jazz" jako jedna z pięciu najciekawszych premier 2005r. Utwór z płyty 'REALIUM" pojawił się na ważnej, dwupłytowej kompilacji 'The Best of Polish Jazz 2005" wśród największych sław polskiej sceny jazzowej.

Podsumowując rok 2006 magazyn 'Playboy", 'Gazeta Wyborcza" i portal 'Onet" uznały Rafała Gorzyckiego i jego projekty za najważniejsze zjawiska muzyczne minionego roku, obok Tomasz Stańki, czy Rafała Blechacza.

Artyści:

Tomasz Pawlicki Bydgoszcz-wibrafon (absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fletu, dyplom z wyróżnieniem)- Pierwszy flecista i koncertmistrz 'Opera Nova" w Bydgoszczy. Jeden z największych wirtuozów fletu w kraju.

Paweł Nowicki Gdańsk-wibrafon (absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie perkusji). Także absolwent Konserwatorium Muzycznego w Strasburgu. Jest laureatem konkursów muzyki współczesnej w Rotterdamie i Clerment . Współtworzy kwartet perkusyjny 'Kwatludium", który często wykonuje prapremierowe prezentacje kompozytorów na Festiwalu 'Warszawska Jesień"

Łukasz Górewicz Szczecin- skrzypce. Drugi skrzypek orkiestry symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach klasycznych. Absolwent Akademii muzycznej we Wrocławiu.

Paweł Urowski (Bydgoszcz) - kontrabas. Student Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiuje kontrabas w klasie Jacka Niedzieli. Specjalizuje się w nowoczesnym, akustycznym jazzie. Nagrał również debiutancki album 'Pig inside the gentleman' z zespołem ' Contemporary Noise Quintet'.


Onet.pl; 18.10.2007, ocena: ****
Ecstasy Project powiększył skład i ruszył na podbój Europy. Nie po to jednak, by burzyć, palić i siekać na plasterki, ale by pożyczyć to i owo z jej muzycznego dziedzictwa. A potem oddać z nawiązką.

Rafał Gorzycki ma cechę wśród liderów zespołów występującą rzadziej, niż płetwale błękitne w Bałtyku - nie zależy mu na tym, by słychać go było zawsze i najgłośniej.

Nie oczekujcie więc albumu perkusyjnego, nawet w takim zakresie, w jakim był nim 'Realium'. Pierwsze skrzypce grają tu raczej... skrzypce (Łukasz Górewicz), wibrafon (Paweł Nowicki, znany m.in. z Pink Freud) lub flet (Tomasz Pawlicki), co sprawia, że zupełnie świeża muzyka Ecstasy Project ma klasyczny posmak, ten szczególny rodzaj dostojeństwa, który sprawia, że lepiej zabrzmiałaby w filharmonii, niż zadymionym klubie jazzowym.

To nie przypadek. Stary Kontynent w tytule płyty, włoskojęzyczne tytuły utworów (nawet jeśli to tylko żart), każą odczytywać 'Europae' nie poprzez pryzmat tego, co wydarzyło się w jazzie i okolicach w ciągu ostatnich kilkunastu lat, ale ze znacznie szerszej perspektywy. Gorzycki ambitnie czerpie z wielu nurtów dwudziestowiecznej muzyki europejskiej, więc jego propozycja adresowana jest raczej do fanów eklektycznych kombinacji, niż strażników stylistycznego puryzmu.

Okazuje się jednak, że oddalone od siebie w czasie i przestrzeni szkoły grania mają więcej wspólnego, niż mogłoby się nam zdawać. A już na pewno interpretacja ich osiągnięć przez Ecstasy Project akcentuje raczej podobieństwa niż różnice - miłe dla ucha, neoklasyczne harmonie płynnie przechodzą więc w klimaty bliskie wytwórni ECM i tęskne dłużyzny właściwe skandynawskiej scenie jazzowej, by dojść do minimalizmu współczesnej muzyki improwizowanej.

Co ciekawe, mimo ekstatycznego szyldu, zespół brzmi lepiej w na szczęście licznych intymnych, wyciszonych fragmentach, niż kiedy rozpędza się i zagęszcza nuty. No, ale przecież nie od dziś wiadomo, że sztuka to domena paradoksów.
autor: Jarosław Szubrycht




Machina; 09.12.2007, ocena: ****
Dobre opakowania często kryją kiepskie granie, tymczasem tu jest odwrotnie. Tytuły w rodzaju ' Solo misterioso' brzmią pretensjonalnie. A zamieszczony na okładce tekst o pięknej Europie budzi podejrzenie, że muzycy kokietują unijne dotacje na kulturę.

Kiedy jednak słucha się muzyki, dzieją się rzeczy bardziej interesujące.Ecstasy Projekt to jeden z ciekawszych zespołów drugiej fali bydgoskiego yassu.

Lider i perkusista Rafał Gorzycki i flecista Tomasz Pawlicki grali kiedyś w Maestro trytonach Tomasza Gwincińskiego.

'EUROPAE' to kontynuacja tamtej ścieżki kompozytorskich kaprysów na przecięciu muzyki współczesnej, jazzu i soundtrackowych klimatów. Jazzowa sekcja rytmiczna i filharmonicy rasowo improwizujący na flecie, skrzypcach i wibrafonie.

Rzecz salonowo wychuchana, ale ma swój szlachetny, oryginalny koloryt. Płyta broni się jak kameralistyczne easy listening. Brzmi paradoksalnie, a ma to być komplement.
autor: Rafał Księżyk

muzycy:
Rafał Gorzycki - perkusja
Łukasz Górewicz - skrzypce
Tomasz Pawlicki - flet
Paweł Nowicki - wibrafon
Paweł Urowski- kontrabas


utwory:
1. Maestoso non troppo
2. Sempre adaggio
3. Allegro vivace animato
4. Solo misterioso
5. Adlibitum - Allegretto rallentando
6. Solo con espressione
7. Moderato recitando
8. Solo con dolore
9. Andantino grazioso cantabile
10. Andante con melanconia

nagrano: 04-07.06.2007
more info: www.monotyperecords.com
more info2: www.ecstasyproject.com

MONO014

Opis

Wydawca
MonotypeRec (PL)
Artysta
Ecstasy Project
Nazwa
Europae
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.