search

Z Dawna Dawnego

35,90 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:
opis wydawcy:
Na płycie można znaleźć ostatnie odkrycia ze świata, z którym już nigdy się nie spotkamy. Jest ona odpowiedzią na dręczące nas pytania: jak ocalić świat, który teraz nazywamy 'folklorem'? Jak o nim mówić i myśleć? Jak pogodzić go z naszym światem?
Nie dążymy jednak do uwspółcześnienia ludowego pierwowzoru, lecz raczej do dopisania mu 'ciągu dalszego' wynikającego zarówno z otaczającej nas rzeczywistości jak i z naszej wiedzy i wrażliwości na tradycję, które dało nam zgłębianie kultury ludowej.Orkiestra św. Mikołaja powstała w 1988 roku a od 1992 r. działa w Akademickim Centrum Kultury 'Chatka Żaka' Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Skupia ludzi, którzy chcą przeżyć przygodę z folklorem.Oto kolejna z takich przygód, trzecia - po 'Czasie do domu' i 'Krainie Bojnów' - płyta kompaktowa w dyskografii zespołu. 'Z dawna dawnego' zawiera głównie piosenki ze wschodu naszego kraju, a szczególnie z Lubelszczyzny, która słynie z archaiczności ludowych melodii i tekstów. Na płycie pojawiają się też wątki rumuńskie, huculskie i kazachskie.
Muzyki tej nie należy traktować jako autentycznej czy też rekonstruowanej. Jest to nasza własna opowieść o świecie, który przeminął, ale który jest dla nas niezmiernie ważny.
Maciej Szajkowski (Machina 2/2001):
'Do Mikołajów należy rząd dusz.To już piąty album w dyskografii. Rewelacyjnie nagrana muzyka zaskakuje subtelnością brzmienia i melancholijnymi kompozycjami. Bogate instrumentarium, 'białogłosowy' śpiew, wachlarz melodii i wielowątkowość motywów z dawnych kultur Europy nadają swoiste kontinuum polskiej muzyce tradycyjnej. I magia - jedyna, niepowtarzalna, która urzeka już od pierwszych dźwięków, czyni z artystów ludycznych alchemików, muzyką przywołujących sielski czas'.
Henryk Palczewski (Informator ARS 2, nr 30 maj 2001):
'Trzeba odnotować małą korektę zmiany nazwy zespołu. Czy to ma znaczenie i skutki ? Nie wiem. Od pierwszych dźwięków jednak słyszymy, że to Ta ORKIESTRA. Jednak po przesłuchaniu całości widzimy, że orkiestra znowu znalazła nową drogę aby zbudować współczesną muzykę ludową. Na płytę czekaliśmy długo ale to nic. Wreszcie jest i jak cieszy. Niestety w ostatnich czasach, kiedy to nagrywanie i wydawanie płyt jest zajęciem bajecznie prostym, wiele zespołów zbyt pochopnie to robi. Również pojemność płyt CD powoduje, te muzycy bezkrytycznie zalewają nas swoimi nieuzasadnionymi pomysłami. Winyle były bardziej zwarte. Moje powyższe rozważanie nie dotyczą jednak płyty 'Z Dawna Dawnego'. Jest spójna, nic nie da się z niej wyrzucić. Co prawda przy pierwszym słuchaniu trochę cofnął mnie utwór 'Masło', którą znam z rewelacyjnej płyty 'Polski Folklor Muzyczny - Kapele Rzeszowskie'. Na niej to ten 'protest-song' mężczyzny szykanowanego przez żonę śpiewa Michał MRÓZ z KAPELI LUDOWEJ - W SIEDLECZCE (na tym winylu utwór ma tytuł 'Zaszło Słonko Zaszło'). Tego śpiewu nie da się zapomnieć i nie da się powtórzyć. Jednak teraz, po wielu słuchaniach, odkryłem piękno Tej kompozycji w wykonaniu ORKIESTRY. Opracowanie muzyczne w sposób doskonały równoważy mój niedostatek wywołany brakiem vocalu Michała MROZA.
Ten CD przynosi nam głównie kompozycje z okolic Lubelszczyzny ale nie tylko. Jednak o jej pięknie nie stanowi dobór kompozycji ale sposób ich przekazania. Nie ma złych przecież kompozycji. Są tylko muzycy, którzy widzą nuty a nie słyszą opowieści i namiętności. ORKIESTRA utrzymuje ducha muzyki ludowej z jej bezkompromisowa i naturalną energią, przejmującym liryzmem oraz zagadkową prostotą. Ale muzycy przywołują tego ducha aby opierając się o niego stworzyć nową wartość muzyczną, która odwołuje się tradycji rocka, psychodelii, popu a nawet muzyki nowej. Obie strony, tzn. naturalna ludowość i wyszukana sztuka współczesna, mają swój udział sprawiedliwy i wyważony. Uzupełniają się i idą w tym samym kierunku. 'Z Dawna Dawnego' pochłania i przywiązuje, porywa do tańca ale przede wszystkim czaruje naszą duszę .Teraz to drugie będzie mi bliższe. Kolejna pozycja do naszego końca. Piękna, opowiadająca, bawiąca, zastanawiająca ale przede wszystkim urzekająca i hipnotyzująca.
AM03

Opis

Wydawca
Nicolaus (PL)
Artysta
Orkiestra Pod Wezwaniem Œw. Mikołaja
Nazwa
Z Dawna Dawnego
Zawiera
MC
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.