Boulevard de l'independance

74,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:
www.malta-festival.com.pl:

Kora - dwudziestojednostrunowa harfa spotykana jedynie w Afryce Zachodniej to odwieczna towarzyszka wszelkich historii snutych przez griotów. Każdy jej dźwięk to inna opowieść, płynąca jednocześnie z dna serca grającego, jak i z głębi tej krainy o widokach sawanny. Dzięki Toumani Diabaté's Symmetric Orchestra będziemy mieli okazję usłyszeć, jak ten zadziwiający muzyczny idiolekt przekształca się w muzykę świata, gdzie podział na globalne i lokalne istnieje tylko w teorii.

Taumani Diabaté urodził się w 1960 roku w Bamako, stolicy Mali, w rodzinie, w której umiejętność grania na korze pielęgnowana jest od siedemdziesięciu jeden pokoleń. Już jako pięcioletnie dziecko Toumani płynnie grał na instrumencie. Do dziewiętnastego roku życia ze diwą Kandii Kouyate objechał całą Afrykę, by następnie wyruszyć na podbój Europy. W 1986 roku nagrał swój pierwszy album Kaira. Dwa lata później Diabaté poznał hiszpańską grupę flamenco 'Ketama", z którą przyjaźń zaowocowała dwoma krążkami Songhai I oraz Songhai II. Natomiast w roku 1992 wydano pierwszy album zrealizowany w kooperacji z Symmetric Orchestra - Shake The Whole World, który potwierdził trafność opinii Nicka Golda, iż Toumani to prawdziwy wirtuoz i mistrz, tworzący sztukę, która nie tylko ukazuje historię muzyki kultywowanej i czczonej od wieków, ale pozwala też na przekazanie jej niezwykłej duchowości współczesnym słuchaczom.
Kolejne lata przyniosły współpracę z artystami z całego świata i pomniejszanie przepaści między tradycyjnie afrykańską a afro-amerykańską muzyką [album Kuljana - nagrany z blusmenem Taj Mahalem czy MALIcool powstały przy współpracy z free-jazzowym puzonistą Roswellem Ruddlem]. To również aktywna działalność na rzecz zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturalnego Mali (do tej kategorii możemy zliczyć krążek New Ancient Strings nagrany w 1999 w duecie z Ballakem Sissoko].
W 2004 roku Toumani rozpoczął pracę w wytwórni World Circuit nad potrójnym wydaniem płytowym: In the Heart of the Moon (Grammy za najlepszy album muzyki tradycyjnej], Savanne (z Alim Farka Touré] oraz Boulevard de l'Indépendance (nagrane właśnie z Symmetric Orchestra]. Z aktualnych wieści - Toumani użyczył swych dwudziestu jeden strun do stworzenia Volty, najnowszej płyty Björk.
WCD074

Opis

Wydawca
World Circuit (UK)
Artysta
Toumani Diabate's Symmetric Orchestra
Nazwa
Boulevard de l'independance
Instrument
kora
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.