Reflections

32,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

KLEZZMATES o sobie:
Nie wyrośliśmy z tradycji Żydowskiej i nie staramy się naśladować artystów tworzących w tym nurcie. Próbujemy znaleźć własną klezmerską drogę.
Kilkanaście lat temu w Krakowie wytworzył się klimat sprzyjający odrodzeniu kultury i tradycji klezmerskiej. Było to dla nas inspiracją do pisania autorskich kompozycji, wykorzystujących najciekawsze i najbardziej charakterystyczne naszym zdaniem cechy muzyki, która od lat nas otacza, nie tylko na Krakowskim Kazimierzu.
Ta muzyka otwiera drzwi...
O muzyce piątki artystów, których kolejnej płyty możemy dziś słuchać powiedziano już wiele. Ich klasyczne, akademickie wykształcenie tłumaczy użycie w autorskich kompozycjach form i technik właściwych gatunkom powszechnie uważanym za 'muzykę poważną" i jazz. Można jednak studiować kilka nawet specjalności z dziedziny muzyki - i nigdy nie osiągnąć swoją twórczością takiego efektu, jaki staje się udziałem słuchacza płyty 'Reflections". Na tym poziomie twórczości nietaktem niemal staje się zwracanie uwagi na perfekcję warsztatu instrumentalnego wszystkich muzyków, na ich wyczuwalną w każdej wydobywanej nucie potrzebę i radość grania, na niesamowitą wrażliwość barwy, na ujawniane zdolności improwizacyjne, na umiejętność używania techniki kompozytorskiej i budowania mnogości form, w jakich tworzą swoją muzykę.
Bo jest to Ich muzyka - od początku, od wyłaniającej się myśli muzycznej, przesyconej idiomem muzyki żydowskiej, choć nie będącej ani razu cytatem. Myśli, która wyraźnie kształtuje większość utworów (1,2,7,10....). 'Klezzmatesowska" maniera budowania formy jest wyraźnie rozpoznawalna - to klimat pozornej jednostajności, tła tworzonego często przez harmoniczną 'plamę" barwy akordeonu i na tym tle rozwijanych, czasem kilkakrotnych, osiąganych wciąż nowymi środkami kulminacji (2,5,7...). Nie brak tu formy ballady jazzowej (4), nie brak żywiołowych fragmentów prowokujących do tańca (8,9..), nie mogło zabraknąć pastiszu, w którym celuje Marcin Wiercioch , kontynuujący motyw 'dwulicowości"( 'Two Faces of Klezzmates"), znany z pierwszej płyty zespołu (6) .
Ta muzyka odkrywa nie tylko 'dwulicowość" muzyki klezmerskiej, jej ogromną pojemność stylów, gatunków i form, jej wielowymiarową energetykę. Ta muzyka wyraża wszelkie rodzaje emocji jakie niesie ze sobą 'nigun" - pieśń chasydzka. W jej mistycznym, kołyszącym, rytmicznym i melodycznym ostinato zawiera się prośba, żal, bunt, gniew, pokora, radość, taniec, dziękczynienie....modlitwa.
Ta wielowarstwowa muzyka , w jej najgłębszych elementach skierowana jest raczej w stronę konesera, choć i mniej dociekliwy słuchacz z pewnością się nią zachwyci, gdy zanurzyć się w niej słuchając całości, może wywołać niejedną refleksję, może otworzyć niejedne drzwi wrażliwości, intelektu i wyobraźni .

Wanda Falk, Ruch Muzyczny
TCD016

Opis

Wydawca
Tylko Muzyka (PL)
Artysta
Klezzmates
Nazwa
Reflections
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.