search

Joszko Broda: Na dunaj - Kolędy ze Wschodu

39,99 zł
Brutto

To nowoczesna aranżacja i wykonanie ludowych kolęd 'odkopanych' z nagrań archiwalnych z, m.in. lat pięćdziesiątych. Projekt ma na celu nie tylko ocalenie tych utworów, ale także stworzenie mody na polską muzykę etniczną. Na płycie znajdują się głównie utwory z regionu Lubelszczyzny. Charakteryzują się one niezwykłą nieparzystą rytmiką, spotykaną na przykład w Bułgarii i Rumunii oraz przepięknymi melodiami, które 'pachną' Wschodem.
W nagraniu udział wzięły takie osobowości sceny muzycznej jak Wojciech Waglewski, Marcin Pospieszalski, Piotr Żyżelewicz, Cezary Paciorek i Róka Szabolcs z Węgier.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Kolędy
premiera polska:
2009-11-27
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Płyta Joszka Brody 'Na dunaj - Kolędy ze Wschodu' to nowoczesna aranżacja i wykonanie ludowych kolęd 'odkopanych' z nagrań archiwalnych z, m.in. lat pięćdziesiątych. Projekt ma na celu nie tylko ocalenie tych utworów, ale także stworzenie mody na polską muzykę etniczną. Na płycie znajdują się głównie utwory z regionu Lubelszczyzny. Charakteryzują się one niezwykłą nieparzystą rytmiką, spotykaną na przykład w Bułgarii i Rumunii oraz przepięknymi melodiami, które 'pachną' Wschodem.
Projekt z pewnością ma głębokie znaczenie społeczne jak i kulturalne. To powrót 'do korzeni' i ratunek dla części naszego dziedzictwa narodowego. Na płycie obok nowoczesnych aranżacji kilkunastu kolęd znajdą się wykonania archiwalne, które ukazują jak piękną rzeczą jest czerpanie 'ze źródła' i w zastawieniu z nowymi wykonaniami jaką to 'źródło' jest inspiracją. Dzięki współpracy artystów i naukowców oraz zamieszczeniu w albumie utworów współczesnych obok archiwalnych jest on nowością na polskim rynku muzycznym i ma szansę stać się inspiracją dla innych artystów. Pomysłodawcą projektu jest Joszko Broda, który jest również producentem całego przedsięwzięcia. W nagraniu udział wzięły takie osobowości sceny muzycznej jak Wojciech Waglewski, Marcin Pospieszalski, Piotr Żyżelewicz, Cezary Paciorek i Róka Szabolcs z Węgier.

muzyka.pl; 2009-01-15
'Pod koniec każdego roku ukazuje się kilka pozycji muzycznych poświęconych tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Są to głównie kolędy, ponieważ w Polsce piosenka świąteczna, nie związana z wyznaniem, jest wciąż tworem abstrakcyjnym. Obok klasycznych chóralnych interpretacji można także znaleźć bardziej odważne aranżacje na przykład wersje rockowe (De Press) czy punkowe (Para Wino). Dziesiątki polskich artystów ma za sobą taką składankę (m.in. Edyta Gepert, Stanisław Soyka, Anna Maria Jopek, Hanna Banaszak), przyszła i kolej na samego Joszko Brodę.
I tutaj od razu należy zaznaczyć, że nie jest to kolejny zbiór powszechnie znanych kolęd typu 'Cicha noc' czy 'Lulajże Jezuniu'. Na płycie zebrano utwory (niektóre znane już w XVIII wieku), przekazywane z pokolenia na pokolenie przez najstarszych mieszkańców regionu lubelskiego. Wydobyte z Archiwum Etnolingwistycznego UMCS pieśni umieszczono na płycie zarówno w nowych, folkowych wersjach jak i w zachowanych sprzed lat archiwalnych nagraniach (niektóre sięgają nawet lat '70). W książeczce dołączonej do płyty, znajdują się fotografie dokumentujące obrzędy kolędnicze oraz krótkie informacje dotyczące każdej z pieśni.
Album składa się z dwóch rodzajów utworów : kolęd (pieśni o narodzeniu Jezusa) i pieśni kolędniczych (wyraz życzeń dla gospodarzy i domowników, śpiewanych podczas chodzenia 'po kolędzie'). Do pieśni zwiastujących dobrą nowinę należą między innymi: 'O Józefie - Czego Chcecie?' czy 'Hej, hej, lellija, Panna Maryja'. Drugi rodzaj pieśni to nie tylko wypowiadane życzenia 'Ja wam winszujo', 'Nowy wieczór, szczodry wieczór', ale także utwory o charakterze zalotnym. Przykładem są skierowane do panien 'A u kogo to to, to nowe zielone', 'Pośród ogródeńka rośnie jabłoneńka', jak i kawalerów 'Ponad lasejkiem czarna chmurejka'.
W przeciwieństwie do archiwalnych nagrań, które wykonywane są a capella, nowe aranżacje pełne są typowych dla Joszko Brody folkowych instrumentów - fujarek, dud, drumli czy rogu baraniego. Ponadto pieśni zostały zaśpiewane przez młodzież szkolną pochodzącą z małych lubelskich miejscowości, co stanowi dodatkowy kontrast wobec starszych wersji.
Nie ma co się oszukiwać, nie jest to typowa świąteczna płyta, którą można ot tak puścić w tle podczas wigilijnej kolacji. Zebrane utwory ukazują kulturę i obrzędowość tamtych rejonów, są doskonałym źródłem poznania wschodniej gwary. Płyta pozwala ocalić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe Lubelszczyzny, do jakiego można zaliczyć również kolędy i pieśni kolędnicze.'
autor: Małgorzata Warwas
pełny tekst recenzji na muzyka.pl
muzycy:
Zespół Joszko Brody w składzie:

Joszko Broda: słomka, fujarki, fujara postna, flet poprzeczny, dudy, drumla, róg barani
Marcin Pospieszalski: kontrabas, gitara basowa
Piotr Żyżelewicz: perkusja
Szabolcs Róka: kobza, saz
Wojciech Waglewski: gitary
Cezary Paciorek: akordeon, fortepian
Bronisław Rawski: bęben sitkowy
Zbigniew Butrym: suka biłgorajska


Śpiewają:

Sylwester Borzemski (Tarzymiechy)
Michał Bałabuch (Surhów)
Daniel Krawczyński (Strachosław)
Elżbieta Dudek (Wirkowice)
Kinga Sławińska (Nabróż)
Agata Kulenta (Podzamcze)
Dominika Zając i Weronika Jędruszak (Siedliszcze)
Zuzanna Stefaniak (Oleśniki)
Izabela Poroch (Stryjno)
Natalia Marciniak (Chojno Nowe)
Bartosz Sterniczuk (Jacków)
Aleksandra Piech (Jaślików)
Paulina Malinowska (Kraśniczyn)
Dominika Serenda (Krzesimów)
Ewelina Ćwirzeń (Krzywe)
Aleksandra Holuk (Leonów)
Dominika Pogrzebska (Puchaczów)
Katarzyna Bobel (Rybczewice)
Monika Bednarz (Tarnogóra Kolonia)
Aleksandra Semeniuk (Małochwiej Duży)

utwory:
1. Na zielonej łące, pszenicznej dolinie
2. U tej Marysi pod okienejkiem
3. Ponad lasejkiem czarna chmurejka
4. Najświętsza Panienka po świecie chodziła
5. O Józefie - Czego chcecie?
6. Na dunaj, Nastuś, rano po wodę, na dunaj
7. Pośród ogródańka rośnie jabłonańka
8. Hej hej, lelija, Panna Maryja
9. A gdzeżeście tam bywali, Janie lelija?
10. A u kogo to to, to nowe zielone
11. Nowy wieczór, szczodry wieczór
12. Weselcie sie ludzie, już wam dobrze będzie
13. Lipeńka
14. Wydźze, wyjdźze, panie gospodarzu
15. Ja wam winszujo
16. Jesten sobie szczodraczek

17.-32. utwory archiwalne, te same kolędy w wersji mp3 wykonywane przez ludowych muzyków

wydano: 2008
more info: www.joszkobroda.pl
more info2: www.dziecizbroda.pl

BAT0108

Opis

Wydawca
BAT Józef Broda
Artysta
Joszko Broda / Dzieci z Brodą / Wojciech Waglewski / Marcin Pospieszalski / Cezary Paciorek / Piotr Żyżelewicz / Szabolcs Róka
Nazwa
Na dunaj - Kolędy ze Wschodu
Zawiera
CD
Data premiery
2009-11-27
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.