search

Esprit d'Arménie - Spirit of Armenia [Hybrid SACD]

89,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Folk/Muzyka tradycyjna/Muzyka Rytualna
premiera polska:
2012-09-12,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Azja
kraj: Armenia
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com:
Jordi Savall został uhonorowany przez UNESCO tytułem Artysta dla Pokoju. Jego projekty, choć muzyczne, mocno wykraczają poza muzykę i stają się opowieścią pokazującą co łączy z pozoru odrębne kultury; są dowodem na to jak wiele kultura Zachodniej Europy ma wspólnego z Bliskim Wschodem.

Tym razem Jordi Savall zaprezentował program Dialog dusz oparty na Księdze wiedzy muzycznej Dimitria Cantemira. Na płycie usłyszymy utwory muzyki otomańskiej pochodzące z tej księgi w dialogu z tradycjami ormiańskimi, greckimi, sefardyjskimi i zachodnioeuropejskimi, które były reprezentowane przez muzykę Hiszpanii, Francji, Włoch. Warto przypomnieć, że żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Dimitri Cantemir był jednym z najbardziej utalentowanych ludzi tamtych czasów. Ten władca Mołdawii, wybitny językoznawca (jak podają źródła mówił biegle 11 językami) wielki specjalista od etnografii, historiografii, religii, filozofii, literatury, był m.in. doradcą Piotra Wielkiego , a jego wiedza została docenione w Europie Wschodniej i Zachodniej, jak i w Imperium Osmańskim, gdzie spędził trochę życia. Warto wspomnieć, że Cantemir był także kompozytorem i wirtuozem instrumentu strunowego o nazwie tanbur i dokonał rzeczy niezwykłej: zanotował muzykę otomańską, która znalazła się w jego Księdze wiedzy muzycznej. Te właśnie utwory stały się punktem wyjścia dla Savalla.

W centrum muzycznej narracji usłyszymy duduk - wyrabiany z drewna moreli instrument sprawia, że album jest nostalgiczną opowieścią pełną oddechu i niezwykle rozległych przestrzeni. W nagraniu wzięli udział artyści zespołu Hesperion XXI oraz muzycy ormiańscy jak Georgi Minassyan, Haïg Sarikouyoumdjian oraz Gaguik Mouradian. Nasycili oni wspólnie interpretacje tradycyjnych melodii ormiańskich nastrojem szczególnej melancholii, oddającej tragizm dziejów ich ojczystej kultury.
Choć to opowieść o historycznych postaciach bądź miejscach ułożona z utworów dawnych czasów, to przede wszystkim ważny głos współczesnego artysty, który sięgając do przeszłości stara się zbudować lepszą teraźniejszość.
Editor's info:
This album is a tribute to Armenia and to the Armenian musicians who played alongside Jordi Savall and his wife Montserrat Figueras over the years. The repertoire consists alternately of very lively pieces and more contemplative ones, all of them beautifully played on traditional instruments, including the ‘duduk’, a flute with a deeply moving sound originating from a time before times.

Jordi Savall unveils this music with his faultless musical flair and an endless curiosity, as testified in the lavishly documented and illustrated booklet.

muzycy:
Georgi Minassyan, Haïg Sarikouyoumdjian, Gaguik Mouradian & Armen Badalyan

Hespèrion XXI, Jordi Savall: direction

utwory:
1. Menk kadj tohmi (duduk, vielle t., kamantcha, vielle b..)
2. Akna krunk (2 duduk)
3. Kani vur djan im(rebec, duduk, vielle & percussion)
4. Chant et Danse (2 duduk& percussion)
5. O’h intsh anush (vielle t., duduk, vielle b.& perc.)
6. Matshkal (2 duduk)
7. Dun en glkhen (kamantcha)
8. Garun a (vielle t., duduk, vielle b.& perc.)
9. Chants demariage (2 duduk, kamantcha & perc.)
10. Al aylukhs (duduk, kamantcha, vielle t., vielle b.& perc.)
11. Plainte : en sarer (2 duduk)
12. Azat astvatsn & Ter kedzo (vielle & percussion)
13. Sirt imsasani (2 duduk)
14. Hayastan yerkir (viola, duduk & orgue)
15. Hey djan (2 duduk)
16. Hov arek (duduk, vielle t., vielle b., perc.)
17. Lamento : sevmut amper (2 duduk)
18. Alagyeaz & Khnki tsar (vielle, duduk, orgue & perc.)

total time - 76:55
wydano: 28th Aug 2012
more info: www.alia-vox.com

AVSA9892

Opis

Wydawca
Alia Vox (SP)
Kompozytor
Antologia
Artysta
Georgi Minassyan / Haig Sarikouyoumdjian / Gaguik Mouradian / Armen Badalyan / Hesperion XXI / Jordi Savall
Nazwa
Esprit d'Arménie - Spirit of Armenia [Hybrid SACD]
Zawiera
SACD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.