- Nowy

esensja.pl
The Action 4s to kwartet w trzech czwartych skandynawski i jednej czwartej brytyjski. Ton nadają mu dwaj Duńczycy: grający na harmonijce ustnej Mathias Heise i pianista – znany również w Stanach Zjednoczonych – Rasmus Sørensen. Najistotniejszym wyróżnikiem kwartetu jest chromatyczna harmonijka ustna, znacznie częściej spotykana w bluesie niż jazzie…
jazz.pl
Kwartet przygotowali harmonijkarz Mathias Heise i perkusista Anton Eger, by powstał zespół ze świeżą, pełną energii muzyką oparta na groove, improwizacji i karkołomnym łączeniu gatunków i stylistyk…
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska: 2025-05-28
kontynent: Europa
kraj: Dania
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:
esensja.pl
The Action 4s to kwartet w trzech czwartych skandynawski i jednej czwartej brytyjski. Ton nadają mu dwaj Duńczycy: grający na harmonijce ustnej Mathias Heise i pianista – znany również w Stanach Zjednoczonych – Rasmus Sørensen. Przed dwoma laty stworzyli skład, który można uznać za supergrupę. Ich debiutancka płyta – zatytułowana po prostu „The Action 4s” – ukazuje się półtora roku po nagraniu.
Duński pianista Rasmus Sørensen dzieli swoje życie między ojczyznę i Stany Zjednoczone. Mimo młodego wieku, doczekał się już trzech płyt, spośród których dwie nagrał na Starym Kontynencie („Traits”, 2022; „At the Right Time”, 2024), jedną natomiast po drugiej stronie Atlantyku z towarzyszeniem muzyków amerykańskich („Balancing Act”, 2024). W tak zwanym „międzyczasie” udało mu się także nawiązać współpracę z innym duńskim jazzmanem Mathiasem Heisem – doprowadziła ona do stworzenia supergrupy The Actions 4s, która debiutuje właśnie albumem zatytułowanym w mało wyszukany sposób… „The Actions 4s”. Co ciekawe, chronologicznie, jeśli weźmiemy pod uwagę datę nagrania, a nie publikacji, w dyskografii Sørensen lokuje się ona pomiędzy „Balancing Act” a „At the Right Time”.
Nazwa zespołu sugeruje, że to kwartet. Kim są więc dwaj pozostali muzycy, tworzący sekcję rytmiczną? To irlandzki, aczkolwiek rezydujący w Londynie, kontrabasista Conor Chaplin oraz będący w połowie Szwedem i w połowie Norwegiem perkusista Anton Eger. Obaj panowie mieli okazję współpracować ze sobą już wcześniej w zespole norweskiego saksofonisty Mariusa Neseta (czego dowodem znakomity koncertowy krążek „Geyser. Live at the Royal Albert Hall – BBC Proms” sprzed dwóch lat). Żebyście jednak nie mieli wrażenia, że z czterech instrumentalistów najmniej miejsca poświęciłem na zaprezentowanie Mathiasa Heisego, wrócę jeszcze na moment do niego. Zwłaszcza że to w składzie The Actions 4s, jakby nie było, postać najważniejsza.
Nie tylko dlatego, że jako kompozytor dostarczył najwięcej utworów na płytę (cztery, czyli o jeden więcej niż Eger i dwa niż Sørensen), ale to właśnie brzmienie instrumentu, na którym gra, jest najistotniejszym wyróżnikiem kwartetu. To chromatyczna harmonijka ustna, znacznie częściej spotykana w bluesie niż jazzie. Heise obecny jest na profesjonalnej scenie skandynawskiej od ponad dekady. Nagrywał z własnymi zespołami Quadrillion („Sudden Ascent”, 2015; „Decadence”, 2017; „Quadrillion”, 2022) i Kwintetem („Mouth Games”, 2023), ale za najambitniejsze, jak dotąd, dzieło harmonijkarza należy jednak uznać zarejestrowaną z towarzyszeniem Big Bandu Radia Duńskiego płytę „The Beast” (2018). Sesja, której owocem stał się album „The Actions 4s”, zajęła kwartetowi trzy dni (od 28 do 30 listopada 2023 roku), a odbyła się w kopenhaskim studiu Village Recording, z którego często korzystają artyści związani z wytwórnią April Records. A to ona właśnie jest wydawcą krążka.
Mam wrażenie, że kiedy Heise, Sørensen, Chaplin i Eger dogadywali szczegóły dotyczące współpracy, z góry założyli jedno: ma powstać album, który z jednej strony przyniesie słuchaczom dużo radości, ale z drugiej – od czasu do czasu skłoni ich także do refleksji. Stąd pozorne – „pozorne”, ponieważ wcale nie przypadkowe, lecz w pełni zamierzone – rozchwianie stylistyczne. Na „The Actions 4s” słyszymy bowiem i modern jazz, i funk, i fusion, a nie brakuje też klasycznych improwizacji. Świetnym miksem różnych gatunków jest otwierający wydawnictwo – nomen omen – „The Mikster”. To ponad sześć minut radosnego szaleństwa. Utrzymany przez mniej więcej połowę czasu w szybkim tempie utwór nie tylko zaskakuje zadziornością połączoną z melodyjnością, wirtuozerską improwizacją fortepianu i fantazyjną partią harmonijki, ale również – w części środkowej – łagodnością sekcji rytmicznej.
W drugim w kolejności „Sugaruzd” Rasmus sięga po syntezator i fortepian elektryczny. Dzięki temu numer nabiera zupełnie innego charakteru. O ile pierwszy z instrumentów wprowadza nieco zamieszania (efekt „kaczki”, później funkowanie), ten drugi tonuje emocje i sprawia, że momentami mamy do czynienia z dziełem kontemplacyjnym. Rękę do tego przykłada zresztą także Mathias, którego harmonijka podąża szlakiem wytyczanym przez elektryczne piano. Niespełna trzyminutowy „Drømmeland”, oparty na leniwie „płynącym” fortepianie elektrycznym, ma w sobie wewnętrzną moc, co jest także zasługą Heisego i Egera. Za to „Smoothie” można sobie puścić do tańca. Nie będzie oczywiście łatwo pląsać do radosnych solówek harmonijkarza i pianisty, ale jeżeli wsłuchacie się w latynoamerykańskie rytmy grane przez sekcję rytmiczną, być może dotrwacie do końca bez skręcenia kostki.
„Ioedwlto” zaskakująco ewoluuje: od hipnotycznej sekcji rytmicznej z powłóczystym syntezatorem w tle do coraz intensywniejszego jazz-rocka, któremu z czasem ton zaczynają nadawać płomienna partia harmonijki i duet fortepianu z syntezatorem (na tym drugim w tym jednym numerze na płycie gra Heise). „Searchlight Theory” to niemal klasyczne fusion, przynajmniej jeśli chodzi o rytmikę. Z zupełnie innej „bańki” stylistycznej są natomiast dialogujące ze sobą fortepian i harmonijka (wspierane po raz kolejny przez wypełniający tło subtelny syntezator). I chociaż Mathias często zaczepia tu Rasmusa, to jednak Sørensen znajduje czas na kolejną wirtuozerską solówkę. W „Rough Patch” z kolei dzieje się chyba najwięcej. Ponownie za sprawą nadzwyczaj często wchodzących ze sobą w interakcję pianisty i harmonijkarza, którzy – można odnieść takie wrażenie – postanowili ze wszystkich sił napędzać się wzajemnie.
„SXL” to najkrótszy fragment płyty; krótszy nawet o kilkadziesiąt sekund od niezbyt przecież rozbudowanego „Drømmeland”. Można go równie dobrze uznać za przerywnik, ewentualnie za chwilę oddechu przed kompozycją finałową. Na planie pierwszym dominują klawisze (fortepian z syntezatorem), tło wypełniają natomiast kontrabas z perkusją. Na koniec muzycy wybrali „Eclectic Horizons”, który jest mocno zatopiony w tradycji amerykańskiego fusion. Odpowiedni nastrój wprowadza piano elektryczne Rasmusa, pod prąd natomiast płynie harmonijka Mathiasa; w finale jednak cały kwartet spotyka się w tym samym miejscu, aby zwieńczyć album z dużym rozmachem. Tak sobie myślę, że jeśli po „The Actions 4s” sięgną wielbiciele Sørensena, mogą być nieco zaskoczeni brzmieniem płyty. Nie miałbym jednak nic przeciwko temu, aby na którejś z kolejnych płyt solowych duński pianista podjął podobny eksperyment i zdecydował się na poszerzenie instrumentarium.
autor: Sebastian Chosiński
jazz.pl
Kwartet The Action 4s tworzą Mathias Heise, który jest wirtuozem harmonijki chromatycznej i utalentowanym pianistą, laureatem prestiżowych nagród Crown Prince Couple’s Stardust Award, Ben Webster Prize i Danish Arts Foundation. Duński pianista i kompozytor Rasmus Sørensen spędził lata, gruntując swoją pozycję na nowojorskiej scenie i jest znany ze swojego innowacyjnego brzmienia; zyskał uznanie za swój debiutancki album autorskiego tro „Traits” oraz „Balancing Act” zrealizowany z udziałem Kendricka Scotta. Londyński basista Conor Chaplin to muzyk z prawie 40 albumami w swojej dyskografii: nagrywał i koncertował m.in. z Jacobem Collierem, Jeffem Ballardem, Ari Hoenigiem i Benem Wendelem. Szwedzko-norweski perkusista Anton Eger to wybitna postać europejskiego jazzu i laureat Jazzowego Muzyka Roku Danish Music Awards Jazz 2020.
Kwartet przygotowali harmonijkarz Mathias Heise i perkusista Anton Eger, by powstał zespół ze świeżą, pełną energii muzyką oparta na groove, improwizacji i karkołomnym łączeniu gatunków i stylistyk. Wraz z pianistą Rasmusem Sørensenem i basistą Conorem Chaplinem narodził The Action, który już przy pierwszych próbach odkrył naturalną synergię. Ich debiutanckie występy spotkały się ze sporym zainteresowaniem a Thomas Michelsen- redaktor muzyczny Politiken nazwał ich „supergrupą” i przyznał ich koncertowi w Balders Plads wysokie, rekomendujące oceny. Entuzjazm koncertów i zachyt publiczności przyspierszyły nagranie debiutanckiego albumu „The Action 4s”. Sesja albumu „The Action 4s” rozwija się na skrzyżowaniu jazzu, rocka, funky, fusion i elektroniki. Muzyka kwartetu to dynamiczna gra surowej energii i mistrzowskiego kunsztu, płynnie łącząca akustykę i elektronikę. Emocjonalny ton harmonijki chromatycznej spotyka się z bogatymi fakturami fortepianu i syntezatora, podczas gdy fundament położony jest na gitarę basową i dynamiczną perkusję. Kwartet tworzy ciekawą arenę dla ciągle ewoluującej spontaniczności a ich kompozycje pulsują rytmem, melodią i współgraniem, przesuwając granice gatunku i tradycji, aby wykuć ekscytujący nowy kierunek dla duńskiego jazzu.
autor: Dionizy Piątkowski
Editor's info
Denmark’s premiere outlet for forward-thinking modern jazz, April Records proudly presents the debut of a brand new quartet featuring some of Scandinavia and the UK’s most celebrated instrumentalists: Mathias Heise, Anton Eger, Rasmus Sørensen and Conor Chaplin.
‘THE ACTION 4s’ is set for release on May 9th, 2025.
It all started with a simple phone call. When Mathias Heise reached out to Anton Eger with the idea of forming a band, his vision was clear: fresh, high-energy music built on groove, improvisation, and a fearless blending of genres. With the addition of pianist Rasmus Sørensen and bassist Conor Chaplin, THE ACTION 4s was born.
Meeting for the first time on a spring day in 2023, the quartet quickly discovered a natural synergy. Their debut performances that summer were met with resounding acclaim, with Politiken music editor Thomas Michelsen calling them a "supergroup" and awarding their concert at Balders Plads five hearts. Buoyed by their success, the group headed into the studio to record their eponymous debut album.
THE ACTION 4s thrives at the intersection of jazz, rock, funk, fusion, and electronica. Their music is a dynamic interplay of raw energy and masterful artistry, seamlessly blending the acoustic and the electronic. The chromatic harmonica's soulful tone meets the rich textures of piano and synthesizer, while the foundation laid by the electric bass and dynamic drumming creates a playful arena for ever-evolving spontaneity. Their compositions pulse with rhythm, melody and interplay, pushing the boundaries of genre and tradition to forge an exciting new direction for Danish jazz.
The quartet brings together four internationally acclaimed musicians, each a master of their craft. Mathias Heise, a virtuoso chromatic harmonica player and accomplished pianist, became a world champion harmonica player at 20 and has since received the Crown Prince Couple’s Stardust Award, the Ben Webster Prize, and recognition from the Danish Arts Foundation. Danish pianist and composer Rasmus Sørensen spent years establishing himself on the New York scene, and is known for his accessible yet innovative sound, earning praise for his debut trio album Traits and follow-up Balancing Act which featured Kendrick Scott. London bassist Conor Chaplin, a sought-after musician with nearly 40 album credits to his name, has performed with Jacob Collier, Jeff Ballard, Ari Hoenig, and Ben Wendel. Completing the lineup is Swedish-Norwegian drummer Anton Eger, a standout figure in European jazz, celebrated for his explosive technique and genre-blending style, earning the Jazz Musician of the Year title at the Danish Music Awards Jazz 2020.
muzycy:
Mathias Heise – Chromatic Harmonica (+ Synthesizer on IOEDWLTO)
Rasmus Sørensen – Grand Piano and Keyboards
Conor Chaplin – Electric Bass
Anton Eger – Drums and Percussion
utwory:
1. The Mikster 06:24
2. Sugaruzd 06:10
3. Drømmeland 02:58
4. Smoothie 04:15
5. IOEDWLTO 04:32
6. Searchlight Theory 04:56
7. Rough Patch 05:41
8. SXL 02:03
9. Eclectic Horizons 05:23
wydano: May 9, 2025
nagrano: Recorded at V-Recording, Copenhagen, Denmark, November 28th-30th 2023
Opis