- Nowy

multikulti.com * * * * *
"Jeśli nie słyszysz muzyków, z którymi improwizujesz, oznacza to, że grasz za głośno. Jeśli dźwięki, które tworzysz, nie korespondują z muzyką graną przez kolegów, to po co jesteś w Zespole" powiedział dawno temu John Stevens i słowa te do dzisiaj są drogowskazem dla wielu improwizujących muzyków.
Koncertowe nagranie z London Jazz Festival, zarejestrowane rok przed nagłą śmiercią na atak serca twórcy Spontaneous Music Ensemble (1966-1994). Na scenie Lilian Baylis Theatre, podczas majowego wieczora 1993 roku spotkali się giganci brytyjskiej awangardy, by wspomnieć tylko Evana Parkera, Paula Rutherforda czy Iaina Ballamy'ego. Dziesięcio-osobowy ensemble prowadzony przez Johna Stevensa to wzorzec idealnych warunków wolnej i nieskrępowanej ekspresji
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska: 2005-07-19
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:
multikulti.com * * * * *
"Jeśli nie słyszysz muzyków, z którymi improwizujesz, oznacza to, że grasz za głośno. Jeśli dźwięki, które tworzysz, nie korespondują z muzyką graną przez kolegów, to po co jesteś w Zespole" powiedział dawno temu John Stevens i słowa te do dzisiaj są drogowskazem dla wielu improwizujących muzyków.
Koncertowe nagranie z London Jazz Festival, zarejestrowane rok przed nagłą śmiercią na atak serca twórcy Spontaneous Music Ensemble (1966-1994). Na scenie Lilian Baylis Theatre, podczas majowego wieczora 1993 roku spotkali się giganci brytyjskiej awangardy, by wspomnieć tylko Evana Parkera, Paula Rutherforda czy Iaina Ballamy'ego. Dziesięcio-osobowy ensemble prowadzony przez Johna Stevensa to wzorzec idealnych warunków wolnej i nieskrępowanej ekspresji. Muzycy ci przez lata praktykując przeróżne strategie nieortodoksyjnych możliwości dźwiękowych swoich instrumentów porzucili tradycyjnie pojętą wirtuozerię. Można zaryzykować twierdzenie, że stworzyli w ten sposób nowy model instrumentalisty.
O rewolucyjności Johna Stevensa i jego Spontaneous Music Ensemble wiele napisał nieoceniony Andrzej Nowak, najbardziej poinformowany w Polsce specjalista od wolnej improwizacji. Tak pisze o Stevensie "… Perkusista i perkusjonalista, aktywny muzycznie przez ponad trzydzieści lat. Wyrosły z bebopowych i freejazzowych standardów, miłośnik Alberta Aylera i Ornette’a Colemana wyniósł ideę muzyki swobodnie improwizowanej na wyżyny osiągalne dla niewielu. Możemy się jedynie spierać, kto zrobił do pierwszy. On, czy Derek Bailey? Wszakże bez otwartego umysłu Johna i wielorakich koncepcji kolektywnych interakcji pomiędzy muzykami, inaczej wyglądałaby dzisiejsza muzyka swobodnie improwizowana, wyrosła po tej stronie Atlantyku…"
John Stevens Ensemble "Blue" zawiera jeden ponadgodzinny set koncertowy, powalający witalnością wykonania i wielością pomysłów – to eksplozja improwizowanej siły doskonale reagujących na siebie muzyków, którzy oddziałują na siebie uniwersalnymi siłami przyciągania.
autor: Jarosław Lisiak
Copyright © 1996-2025 Multikulti Project. All rights reserved
muzycy:
Evan Parker: Tenor Saxophone, Soprano Saxophone
Paul Rutherford: Trombone, Euphonium
Ed Jones, Iain Ballamy: Alto Saxophone, Soprano Saxophone
Byron Wallen: Trumpet, Flugelhorn, Pocket Trumpet
Mike Pyne: Piano
Phil Lee: Guitar
Jeff Clyne, Ron Mathewson: Bass
John Stevens: Drums
utwory:
1. Blue 1:16:00
wydano: Jul 19, 2005
nagrano: Recorded At The Lilian Baylis Theatre, on May 19th, 1993
Opis