

multikulti.com * * * * *
Chicagowski kornecista Rob Mazurek od początku swojej kariery gada soczystym, jędrnym językiem. Gdy wiele lat temu usłyszałem jego "Playground" (Delmark, 1998) wiedziałem, że objawił się oto pierwszorzędny muzyk.
W sześciu luźno nakreślonych przez lidera utworach mamy do czynienia z "wielkim żarciem" spontaniczności. Brak określonych ram czasowych, niewyczerpany potencjał improwizacyjny czwórki doskonale na siebie reagujących instrumentalistów, proces muzykowania wedle zasady all over prowadzą do odpowiedniego modelu fakturalnego i odpowiedniej ekspresji dźwiękowej. Fortepian, wiolonczela, trąbka i perkusja w pełnym kontrastów kolorystycznych czułym zwarciu brzmią imponująco. Wykorzystując zaawansowane techniki improwizacji ich narracja ma hipnotyzującą siłę...
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska: 2025-02-12,
Wydawnicto Audiofilskie
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Digipackowe etui
opis:
multikulti.com * * * * *
Chicagowski kornecista Rob Mazurek od początku swojej kariery gada soczystym, jędrnym językiem. Gdy wiele lat temu usłyszałem jego "Playground" (Delmark, 1998) wiedziałem, że objawił się oto pierwszorzędny muzyk. Jego pierwsze fascynacje muzyczne to jazz Ornette'a Colemana, Art. Ensemble of Chicago i Henry Threadgilla. Trzy dekady wypełnione po brzegi muzyką, kilkanaście prowadzonych zespołów, wiele lokalnych incydentów (współpraca z Gastr Del Sol, Jimem O’Rourke, Samem Prekopem, Stereolab i Tortoise, pomieszkując w Brazylii założył Sao Paulo Underground, z Kubą Sucharem miał projekt Forest Underground…), to wszystko dowodzi, że Rob to człowiek instytucja, a jego gwiazdorski kolektyw The Exploding Star Orchestra jest artystyczną perłą w jego jazzowej koronie. Najnowszy kwartet to niejako wydestylowane Exploding Star Orchestra, bowiem członkowie zespołu grają w mazurkowej supergrupie.
Rob Mazurek to nie tylko instrumentalista czy kompozytor, ale również artysta wizualny. Swoje obrazy, grafiki, rzeźby, prace wideo i instalacje prezentował w galeriach w Europie, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. Nie dziwi więc tytuł jego nowego albumu "Color Systems", czyż kolor nie jest jednym z fundamentów wizualnego języka? Każda z kompozycji dedykowana jest ważnym dla Mazurka artystom wizualnym - amerykańskiej rzeźbiarce Louise Nevelson (1899-1988), urodzonemu w Gujanie, brytyjskiemu malarzowi Frankowi Bowlingowi (ur.1934), brazylijskiej artystce Lygia Pape (1927-2004), amerykańskiemu post minimaliście Richardowi Deanowi Tuttle (ur. 1941), brazylijskiemu współczesnemu rzeźbiarzowi Nuno Ramosowi i amerykańskiemu rzeźbiarzowi i malarzowi Ellsworthowi Kelly (1923-2015).
W sześciu luźno nakreślonych przez lidera utworach, zarejestrowanych w podparyskim Studio Sextan mamy do czynienia z "wielkim żarciem" spontaniczności. Brak określonych ram czasowych, niewyczerpany potencjał improwizacyjny czwórki doskonale na siebie reagujących instrumentalistów, proces muzykowania wedle zasady all over prowadzą do odpowiedniego modelu fakturalnego i odpowiedniej ekspresji dźwiękowej. Fortepian, wiolonczela, trąbka i perkusja w pełnym kontrastów kolorystycznych czułym zwarciu brzmią imponująco. Wykorzystując zaawansowane techniki improwizacji ich narracja ma hipnotyzującą siłę.
Wspaniały album kwartetu, którego kameralna obsada w naturalny sposób skraca dystans pomiędzy muzykami, interakcja jest bardziej bezpośrednia niż w Exploding Star Orchestra, gdzie razem grają od lat. W każdym momencie słychać, że muzycy są w stanie nieoczywistej bliskości, która pozwala im na uruchomienie z sukcesem skomplikowanego procesu budowania porozumienia intuicyjnego, ponad słowami.
"Color Systems" to wielki album kwartetu Roba Mazurka!
autor: Mariusz Zawiślak
Copyright © 1996-2025 Multikulti Project. All rights reserved
Editor's Info
Rob Mazurek’s creations, dedicated to these six artists offered to Tomeka Reid, Angelica Sanchez, and Chad Taylor, to interpret freely. A foundation laid for these improvisations in the foursome’s forays into Mazurek’s music with the larger ensemble. Here something becomes distilled. Interaction is direct. The unit is unitary, the dynamics are gently modulated, the sounds are tendered with deliberation love and inter-ensemble generosity.
muzycy:
Rob Mazurek: trumpet, piccolo trumpet, bells, electronics
Angelica Sanchez: piano
Tomeka Reid: cello
Chad Taylor: drums
utwory:
2. Four Page Color System for Frank Bowling 04:55
3. Four Page Color System for Lygia Pape 04:02
4. Four Page Color System for Richard Tuttle 09:08
5. Nineteen Colors on a Three-Sided Box for Nuno Ramos 07:50
6. Three Colors on a Four-Sided Box for Ellsworth Kelly 08:14
wydano: November 11, 2024
nagrano: Recorded by Maikôl Seminatore on January 31st 2022 at Studio Sextan - La Fonderie, Malakoff, France
more info: www.roguart.com
Opis