- Nowy

multikulti.com
Półgodzinna bopowa kompozycja Hendersona „In 'N Out” w wersji koncertowej od razu wprowadza nas w klimat free jazzu. Mocny tenor Henderson prowadzi narrację po mistrzowsku, jednak gdy pojawia się Tyner i po nim DeJohnette, sprawy nagle przyspieszają, to oni nawigują całością. Chyba tylko Jarrett tak reagował na DeJohnette’a. W tym szalonym biegu, piano-drums jest jednym instrumentem, jednym silnikiem napędzanym zaraźliwą radością i entuzjazmem
JazzPRESS
To album ekspresyjny i niekomercyjny, dokument bezkompromisowości dekady, podczas której eksperymentowało się na scenie, podczas występów
AUDIO
Album jest wybuchem tytułowych "sił natury" w ekspresyjnej grze kwartetu. To pokaz odwagi dla współczesnych młodych muzyków i fanów, by przekonali się, jak free grało się 60 lat temu
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Post Bop / Contemporary Jazz
premiera polska: 2024-11-22
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Digipackowe etui
opis:
multikulti.com
Już te cztery nazwiska (McCoy Tyner, Joe Henderson, Henry Grimes, Jack DeJohnette) są wielką zachętą, aby sięgnąć po nagranie „Forces Of Nature”, które przeleżało się prawie 60 lat w szufladzie DeJohnette'a.
Półgodzinna bopowa kompozycja Hendersona „In 'N Out” w wersji koncertowej od razu wprowadza nas w klimat free jazzu. Mocny tenor Henderson prowadzi narrację po mistrzowsku, jednak gdy pojawia się Tyner i po nim DeJohnette, sprawy nagle przyspieszają, to oni nawigują całością. Chyba tylko Jarrett tak reagował na DeJohnette’a. W tym szalonym biegu, piano-drums jest jednym instrumentem, jednym silnikiem napędzanym zaraźliwą radością i entuzjazmem.
Po nim studzimy emocje, i dobrze dla dramaturgii koncertu. „We'll Be Together Again” to przejmująca ballada, w której każdy ma swoje zadania, jak szczególną uwagą obdarzyłem fantastyczne solo Hery’ego Grimesa (grał wtedy w zespołach Charlesa Mingusa, Archie’go Sheppa), po którym w końcówce lat 60-tych słuch zaginął na ponad 30 lat.
I tak do końca tego świetnego albumu, doposażonego w kontekstowy materiał informacyjny i fotograficzny, szczególnie wypowiedzi DeJohnette'a, Jasona Morana, Joe Lovano, Joshua Redmana, Christiana McBride'a, Nasheete’a Waitsa i Terri Lyne Carrington są interesujące.
Copyright © 1996-2025 Multikulti Project. All rights reserved
JazzPRESS
W latach 60. Slugs’ Saloon na Manhattanie był miejscem, w którym koncertowali najwięksi: Sonny Rollins, Ornette Coleman, Albert Ayler i wielu innych. Niewątpliwie, tak jak wcześniej Five Spot i Village Vanguard, było to szczególne miejsce na nowojorskiej mapie klubowej, kwitła tam muzyka awangardowa, a artystyczna bohema zbierała się, by zapoznać się z aktualnym statusem jazzu. Warto wspomnieć, że to w Slugs’ zastrzelony przez partnerkę został Lee Morgan, co aurze tego miejsca nadało nutę tragizmu. Ale stało się do dopiero w następnej dekadzie…
Oto połowa lat 60., ledwie początki triumfalnej inwazji rock and rolla, amerykański jazz rozwija się na kilku frontach – od wpływów latynoskich i bossy do post-bopu i awangardy. Forces of Nature: Live at Slugs’, czyli występ zarejestrowany w nowojorskim klubie w roku 1966, prezentuje ekstatyczny jazz modalny i post-bop. Na nagraniu Joe Henderson, który miał już na koncie kilka płyt dla Blue Note, spotyka się w kwartecie z McCoyem Tynerem, a wspomagają ich Henry Grimes (znany z występów z Sonnym Rollinsem i Albertem Aylerem) oraz Jack DeJohnette. Nie jest to pierwsze spotkanie dwóch liderów, wszak Tyner już występował na dwóch płytach studyjnych The Phantoma, Joe z kolei miał wystąpić na debiucie pianisty dla Blue Note już w następnym roku.
Co do materiału, mamy tu dwa oryginały Hendersona – stojący w rozkroku między hard-bopem i free jazzem In ‘N Out oraz humorystyczny, quasi-monkowy Isotope; dalej The Believer autorstwa Tynera, znany z nagrania Johna Coltrane’a z roku 1958; i w końcu przypisana wszystkim członkom kwartetu blues-molowa furioza Taking Off, która osiąga tutaj niemal pół godziny. Wszystkie te utwory zagrane są w olśniewająco szybkim tempie, z rosnącą w crescendo intensywnością. Dla kontrastu odświeżony został jeszcze We’ll be Together Again – standard, który Tyner nagrywał już wcześniej dla Impulse, dzięki czemu dostajemy też jedną balladę.
Występ to ciekawa kartka z kalendarza – i to z kilku powodów. Tyner dopiero co opuścił kwartet Coltrane’a, który odlatywał coraz bardziej w stronę spiritual-jazzowej kakofonii, Henderson natomiast, po fenomenalnej karierze dla Blue Note, szykował się do debiutu dla Milestone z nieco bardziej przystępnym materiałem. Nie ma jednak mowy o stępieniu pazurów, Forces of Nature to album ekspresyjny i niekomercyjny, dokument bezkompromisowości dekady, podczas której eksperymentowało się na scenie, podczas występów. In ’N Out oraz Taking Off ciągną się przez tyle chorusów, na ile liderzy chcieli sobie pozwolić, ze wszystkimi charakterystycznymi dla nich zagrywkami: opartej na pentatonice harmonii i niezwykle silnej lewej ręce Tynera oraz ekspresyjnym Hendersonie, świeżym i oryginalnym głosie nowoczesnego tenoru, choć pod wyraźnym wpływem Coltrane’a.
Mój faworyt to Isotope, jeden z najlepszych utworów Hendersona, kompozycja skoczna i pełna humoru, znana już w wielu wersjach, w tym z debiutu na płycie Inner Urge, skądinąd również z fortepianem Tynera. Warto porównać ten wykon z oryginałem oraz moim zdaniem najciekawszą wersją tego utworu z płyty State of the Tenor. Nim uwolniony został z ograniczeń harmonicznych fortepianu, usłyszymy drogi, którymi podążał Henderson, grając ten numer w kwartecie. Solowe partie Tynera i Hendersona zdominowały nagranie, warto jednak zwrócić uwagę na rozszerzone solo Grimesa w We’ll be Together Again i wirtuozerską robotę perkusyjną DeJohnette’a.
Wiele lat materiał czekał na publikację, a przyczynił się do niej walnie Zev Feldman – producent, który od lat zaskakuje, odkopując zapomniane nagrania legend jazzu. Występ nagrany został przez Orville’a O'Brien’a, a taśmy przez blisko 60 lat w swej prywatnej kolekcji posiadał ostatni żyjący członek kwartetu Jack DeJohnette. To on właśnie, wyraźnie dumny z treści nagrania, przekazał je Feldmanowi, a współpraca z Blue Note w celu ich publikacji, była naturalną koleją rzeczy. Nie dziwi, że to DeJohnette jest zachwycony rezultatem, bo on sam daje na płycie fenomenalny popis. Zachwyca jego power drumming w In’N Out oraz Taking Off, w którym dzięki niemal atletycznym popisom perkusyjnym zespół osiąga groove porównywalny do momentów klasycznego kwartetu Trane’a. To jest Jack DeJohnette jeszcze przed występami z Billem Evansem, okresem fusion z Milesem, zanim stał się stałym muzykiem ECM i członkiem Standards Trio Keitha Jarretta. Nazwiska mówią same za siebie, pozostaje więc tylko słuchać.
autor: Piotr Zdunek
AUDIO
Za sprawą nagrań Ornette’a Colemana z końca lat 50. w jazzie zaczęła się rewolucja, do której przyłączali się młodzi i ambitni muzycy. Atmosfera społecznych niepokojów sprzyjała koncepcjom odbiegającym od głównego nurtu.
Podążający własną artystyczną drogą John Coltrane również zaczął radykalizować swój styl. Nowe wytwórnie płytowe, jak Atlantic i Impulse! z powodzeniem sprzedawały nowe nagrania takich artystów, jak saksofonista Albert Ayler i Cecil Taylor.
Również wytwórnia Blue Note Records chętnie wydawała nowatorskie albumy swoich artystów. Do tego grona należeli m.in. pianista McCoy Tyner i saksofonista Joe Henderson.
W 1963 r. Tyner zagrał na płycie Hendersona "Page One" i kolejnych wydawnictwach z 1964 r. Teraz legendarna wytwórnia sięgnęła po niepublikowane nagranie obu artystów z nowojorskiego klubu Slugs’ Saloon z 1966 r. Towarzyszył im młody perkusista Jack DeJohnette i kontrabasista Henry Grimes.
Album "Forces of Nature. Live at Slug’s" jest wybuchem tytułowych "sił natury" w ekspresyjnej grze kwartetu. To pokaz odwagi dla współczesnych młodych muzyków i fanów, by przekonali się, jak free grało się 60 lat temu. Wystarczy posłuchać wspaniałego utworu "In ’N Out". Jakże pięknie zagrali balladę "We’ll Be Together Again". To pomnik kreatywnego jazzu.
autor: Marek Dusza
Opis dystrybutora
Blue Note Records wydaje Forces of Nature: Live at Slugs', nigdy wcześniej niewydane nagranie na żywo legend jazzu McCoya Tynera i Joe Hendersona prowadzących wybitny kwartet z Henrym Grimesem na basie i Jackiem DeJohnettem na perkusji, w nowojorskim sanktuarium jazzu, Slugs' Saloon z 1966 roku. Wydawnictwo zostało wyprodukowane przez Zeva Feldmana, Jacka DeJohnette'a i Lydię DeJohnette.
Tyner i Henderson tworzyli silną muzyczną więź w Blue Note w połowie lat 60-tych. McCoy Tyner pojawił się na debiutanckim albumie Hendersona Page One z 1963 roku, a także na jego albumach In 'N Out i Inner Urge z 1964 roku, natomiast Henderson pojawił się na debiutanckim albumie Tynera dla Blue Note The Real McCoy z 1967 roku. Setlista The Slugs’ zawiera dwie kompozycje Hendersona, które zostały pierwotnie nagrane na jego albumach dla Blue Note: półgodzinną eksplorację „In 'N Out” i radosny utwór „Isotope”.
Forces of Nature zawiera rozbudowany booklet ze zdjęciami autorstwa Francisa Wolffa, Raymonda Rossa i Roberta Polillo, a także notatki cenionego krytyka Nate'a Chinena oraz wywiady i wypowiedzi z DeJohnette'em, Jasonem Moranem, Joe Lovano, Joshuą Redmanem, Christianem McBride'em, Nasheetem Waitsem i Terri Lyne Carrington. Taśma oryginalnie nagrana przez legendarnego realizatora dźwięku Orville'a O'Briena (który nagrał klasyczne albumy jazzowe z lat 60-tych, takie jak „ The Night of the Cookers ” Freddiego Hubbarda , „ Music Inc. » Charlesa Tollivera i « Journey to Satchidananda ” Alice Coltrane) prawie 60 lat znajdowała się w osobistych archiwach DeJohnette'a. 2-płytowy zestaw winylowy 180 g został przeniesiony z oryginalnej taśmy szpulowej i zmasterowany przez Matthew Lutthansa z The Mastering Lab, który zmasterował również 2-płytowy album CD i wersję cyfrową.
Editor's Info
Blue Note Records has released Forces of Nature: Live at Slugs’, a never-before-issued live recording of jazz legends McCoy Tyner and Joe Henderson leading a stellar quartet with bassist Henry Grimes and drummer Jack DeJohnette at the hallowed lost NYC jazz shrine, Slugs’ Saloon, in 1966. The release was produced by Zev Feldman with Jack and Lydia DeJohnette, and is available now on 2-LP, 2-CD, and digital formats.
Tyner and Henderson had been forging a strong musical bond on Blue Note through the mid-60s with Tyner appearing on Henderson’s 1963 debut Page One as well as his 1964 albums In ‘N Out and Inner Urge, while Henderson would appear on Tyner’s own Blue Note debut The Real McCoy in 1967. The Slugs set list included two Henderson compositions that were originally recorded on his Blue Note albums: a blistering half-hour exploration of “In ‘N Out” and a joyous romp through “Isotope.”
Forces of Nature includes an elaborate booklet with rare photos by Francis Wolff, Raymond Ross, and Robert Polillo; plus liner notes by esteemed author and critic Nate Chinen, and interviews and statements with DeJohnette, Jason Moran, Joe Lovano, Joshua Redman, Christian McBride, Nasheet Waits, and Terri Lyne Carrington. Originally recorded by the legendary engineer Orville O’Brien — who recorded classic 1960s jazz albums such as Freddie Hubbard’s The Night of the Cookers, Charles Tolliver’s Music Inc. And Alice Coltrane’s Journey to Satchidananda — the tape has been in DeJohnette’s personal archives for nearly 60 years. The 2-LP 180g vinyl set is transferred from the original tape reel and mastered by Matthew Lutthans at The Mastering Lab, who also mastered the 2-CD and digital.
muzycy:
McCoy Tyner: piano
Joe Henderson: tenor saxophone
Henry Grimes: bass
Jack DeJohnette: drums
utwory:
CD1:
1. In 'N Out (Joe Henderson) 26:44
2. We'll Be Together Again (Carl Fischer, Frankie Laine) 14:15
CD2:
1. Taking Off (Henry Grimes, Jack DeJohnette, Joe Henderson, McCoy Tyner) 28:18
2. The Believer (McCoy Tyner) 10:05
3. Isotope (Joe Henderson) 7:03
wydano: Nov 22, 2024
nagrano: Recorded live at Slugs' in New York in 1966
more info: www.bluenote.com
Opis
Zobacz także