Hilmar Orn Hilmarsson & Sigur Ros: Angels Of The Universe
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Modern Classical / Minimal / Ambient
premiera polska: 2001-09-17
kontynent: Europa
kraj: Islandia
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:
artrock.pl
Na początek wyjaśnienie. Recenzji tej płyty powinniście w sumie szukać pod literą „H”, a nie w miejscu, gdzie się znajduje. Bo nie jest to płyta Sigur Rós w dosłownym znaczeniu. Ten soundtrack powstał niejako w kooperacji Hilmara Örn Hilmarssona oraz muzyków Sigur Rós. Otwarcie zatem przyznaję, że jest to celowe działanie. Aby płyta, na której znajdują się dwa nagrania Sigurów, trafiła w serwisie do przegródki z pozostałymi dziełami tej islandzkiej grupy.
Muzyka filmowa ma to do siebie, że często nie istnieje bez obrazów, które ubarwiała na ekranie. I w pewnym sensie słusznie – ostatecznie po to w końcu powstała. Jednak mówimy tu o Sztuce, a tej nie da się wtłoczyć w ramy zakreślone czerwonym flamastrem na białej tablicy. Malowanie zbiorów, punktów wyjścia, wspólnych pól i tego wszystkiego, co składa się na matematyczny opis rzeczywistości („Wise man said, that everything could be explain with mathematics „ – dziękuję, ale pan się myli, Mr. Hogarth) nie ma sensu w przypadku, gdy w grę wchodzi opis ludzkiego stanu ducha, krócej mówiąc uczuć i emocji. Wtedy wszystko, co tzw. Mierzalne jest nad wyraz idiotyczne, każdy schemat to ograniczenie, kajdany dla duszy.
Tak też jest z Englar Alheimsins, a posługując się tu językiem angielskim Angels of The Uniwerse. To muzyka, w której prym wiodą orkiestrowe partie, a spomiędzy zasnutych islandzkich krajobrazów wybija się na pierwszy plan cichy skowyt skrzypiec, tak usilnie dopominających się bycia podmiotem lirycznym. Pierwsze cztery nagrania na płycie to nic innego, jak oczywiste śpiewne zawodzenie na przemian skrzypiec i gitary. Jest tajemniczo, barwnie, momentami mgliście, słowem spokojnie.
Ten nastrój błogiego piękna przerywa na moment (ale to tylko chwila, przy czym równie wspaniała, jak pozostałe) mała rytmiczna i jednocześnie melodyjna galopada w Over The Bend. Chce się biec przed siebie, krzyczeć z radości, ale … po chwili wszystko wraca do punktu wyjścia, uspokaja się i stygnie, przykryte powracającym skrzypcowym motywem. I tak już będzie prawie do końca. Aż nadejdzie czas na nagrania w wykonaniu Sigur Rós.
I tu niespodzianka. To swego rodzaju covery. Najpierw Bíum Bíum Bambaló, będący swego rodzaju zapisem znanej w Islandii ludowej kołysanki. Niezwykłe nagranie – i cóż tu dużo mówić – jeśli tam śpiewają takie kołysanki, to już chyba nikt się dziwi, jaka muzyka dociera do nas z Islandii. Nie opiszę tego utworu, boć w sumie zbędne i małe wydawać się będą słowa, jakichkolwiek bym nie użył, próbując oddać piękno tego nagrania. Musicie go posłuchać; i mówię to nie tylko do fanów Sigur Rós (bo ci album ten znają pewnie na pamięć), ale szczególnie do wszystkich, którym drogie są piękne, tajemnicze i chwytające za serce dźwięki. Tyle niesamowitych emocji skrytych jest w tych niespełna siedmiu niesłychanie porywających minutach.
I finał płyty. Drugie nagranie Sigur Rós. Znowu cover, choć pewnie należy temat wyjściowy traktować bardziej jako inspirację, a nie jak materiał do ponownego nagrania. Dánarfregnir og jarðarfarir, czyli jak to opisano w książeczce do płyty Death Announcements And Funerals. To sigurowa wersja organowego tematu muzycznego znanego w Islandii jako zapowiedź ogłoszenia o czyjejś śmierci i pogrzebie. Taki … jingiel, rozpoznawalny przez wszystkich. Wersja przedstawiona przez Sigur Rós zaczyna się od … właśnie organów, ale później zespół rozpędza się, stopniując napięcie i gdy ostatecznie uderzeniem perkusji wchodzi całość instrumentów siedzimy z otwartymi ustami z wrażenia. Cudowne nagranie. Znakomite. Bardzo sigurowe, a zarazem niezwykle odległe od innych dokonań grupy. Trzeba je znać.
I to już koniec. Muzyka filmowa nie ogląda się na obrazy, które opisuje. Przynajmniej ta wielka muzyka filmowa. Można wówczas nastawić płytę, zanurzyć się w dźwięki wykreowane przez kompozytora, zamknąć oczy (zwłaszcza to!) i oddać się powracającym falom piękna, jakie niosą nuty zawarte na nielicznych soundtrackach. To jeden z nich. Bez cienia wątpliwości – polecam.
autor: Kris
Editor's info
‘Angels of the Universe’ is latest film from Iceland’s most celebrated director, Fredrik Thor Fridriksson. So far, over half the population of Iceland has been to see the movie, helping it to become one of the country’s most successful films ever. It is now making waves internationally, with European release planned for late 2000/early 2001.
Released on Sigur Rós’ own Krunk label, the soundtrack to ‘Angels of the Universe’ has been composed by Hilmar Örn Hilmarsson, with Sigur Rós contributing two lengthy pieces, which feature towards the film’s climax. ‘Bium Bium Bambaló’ and ‘Dánarfregnir Og Jardarfarir’ have previously only been available on the now deleted second Sigur Rós EP, ‘Ny Batterí’, on Fatcat Records.
‘Bium Bium Bambaló’ is based on one of Iceland’s most popular lullabies, while ‘Dánarfregnir Og Jardarfarir’ is a rendition of the music which underscores the daily Funeral Announcements & Deaths, which are read out on national radio.
The main body of the score, however, is the work of Hilmarsson, who with over 20 soundtracks to his name is Iceland’s most prolific film composer. In 1995 he won European Film Composer of the Year for his work on the Oscar nominated ‘Children of Nature’, for which he also collaborated with Fridriksson and ‘Angels of the Universe’ writer, Einar Mar Gudmundsson. Here his work is given almost unbearable poignancy by the knowledge that not only is the movie’s doomed protagonist the writer’s real life brother, but also a personal friend of Hilmarsson.
‘Angels of the Universe’, the film, has been adapted by Gudmundsson from his award-winning novel, and tells his late brother’s tragic story as it painfully explores the further reaches of madness and destruction. It is the fourth co-operation between Gudmundsson and Fridriksson.
Sigur Rós have released the acclaimed ‘Agaetis Byrjun’ album internationally and toured extensively throughout Europe, most recently in support of Radiohead. Dazed & Confused wrote of Fridrik Thor Fridriksson earlier this year “he is central to an Icelandic cinema which barely existed before he made its inception his personal goal”. Einar Mar Gudmundsson is one of Scandinavia’s most revered writers and won the Nordic Council Prize for Literature for ‘Angels of the Universe’. Hilmar Örn Hilmarsson was once a member Psychic TV.
muzycy:
Hilmar Örn Hilmarsson / composition, arrangements & production (1-15)
Sigur Rós (16,17):
- Jón Þór Birgisson / vocals, guitars
- Kjartan Sveinsson / keyboards
- Georg Hólm / bass
- Orri Páll Dýrason / drums
With:
- Kristján Eldjárn / guitar (1-15)
- Tómas M. Tómasson / bass (1-15)
- Birgir Baldursson / percussion (1-15)
- Sigtryggur Baldursson / percussion (1- 15)
- Szymon Kuran / violin (1-15)
utwory:
1. Approach/Dream
2. Memory
3. The Black Dog and the Scottish Play
4. Degradation
5. Over the Bend
6. Colours
7. Journey to the Underworld
8. Shave
9. On the Road
10. Another Memory
11. Relapse
12. Coma
13. Schiller in China
14. Helpless
15. Te Morituri
16. Bum Bum Bambal
17. Death Announcements and Funerals
wydano: September 17, 2001
Opis
- Wydawca
- Fat Cat (UK)
- Artysta
- Hilmar Orn Hilmarsson & Sigur Ros
- Nazwa
- Angels Of The Universe
- Zawiera
- 1CD
- Data premiery
- 2001-09-17