search

Rodzina Tafijczukow: Huculszczyzna - muzyka ukraińskich Karpat, vol. 1

49,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Folk/Muzyka tradycyjna
premiera polska:
2024-03-01
kontynent: Europa
kraj: Ukraina
opakowanie: Cardboard Boxowe etui
opis:

opis wydawcy:
Płyta jest pięknie wydana. Kto widział dwa poprzednie wydawnictwa Koki (Mychajło Chaj 'Ukraińska Lira' i Svitlana Nianio 'Kytytsi') ten ma przedsmak tego wydawnictwa (kto nie widział, to dodamy jedynie, że nie jest to nawet digipack - tylko rodzaj tekturowego pudełka, z napisami jakby wyszły spod starej maszyny do pisania - stylowa rzecz!). Ale ta płyta jest jeszcze piękniejsza - aż miło trzymać ją w rękach. Np. każdy egzemplarz ozdobiony jest ręcznym, huculskim haftem! Zawiera też dwie książeczki - z pięknymi zdjęciami oraz z huculską legendą o stworzeniu świata.

Wkładka w wersji polsko-ukraińskiej (dostępna jest także wersja angielsko-ukraińska jako osobne wydawnictwo - szukaj 'Tafiychuk Family' w naszym sklepie).


Informacja z folderu, rozdawanego podczas koncertu Tafijczuków w Warszawie w styczniu 2001 (cyt. za Ziutkiem z listy muzykant@man.torun.pl):
'Rodzina Tafijczukow pochodzi z wsi Bukowiec polozonej w ukraiskiej czesci Karpat, tworza ja ojciec i glowa rodu Mychajlo Tafijczuk (ur. 1939), jego trzej synowie - Jurij, Dmytro, Mykola i corka Hanna. Ich muzyka to autentyczne i wolne od wszelakich nalecialosci brzmienie folkloru huculskiego. Trafijczukowie korzystaja z szerokiego zestawu instrumentow tradycyjnych: sopilki, monteliewu, telenki, flojary (flety), trombit, dud, cymbalow i skrzypiec.
Muzyka huculska zamyka sie w kilku podstawowych akordach i ma charakter mantryczny. Formula spiewu wyczerpuje sie w tzw. 'spiwankach', powszechnie kojarzonych jako 'kolomyjki' - dwuwierszowych przyspiewkach ujetych w forme kupletow, wykonywanych zaakompaniamentem instrumentu. Jest to jedyna kanoniczna forma spiewu na Huculszczyznie.
Mychaijlo Tafijczuk to jeden z ostatnich koryfeuszy sztuki budowy instrumentow huculskich. Zespol Tafijczukow jest czesto zapraszany na lokalne wesela i rzadko wystepuje poza Huculszczyzna. Muzycy oprocz grania paraja sie takze stolarka i kowalstwem.
Debiutem muzycznym kapeli byl wydany w 1993 roku we Francji sampler pt. 'Musiques Traditionnelles d'Ukraine' z nagraniami naturszczykow kultywujacych rodzimy folklor'.

'Huculka' to klasyka muzy huculskiej i ma mnostwo roznorodnych wersji - jedna z nich wykonali Tafijczukowie w czasie bisow, a w zanadrzu maja jeszcze kilka blizniaczych, rozniacych się detalami, no i czasem oczywiscie. 'Huculka' to jedna z najstarszych form muzycznych na Huculszczyznie , podobnie jak minimalistyczny taniec 'Reszeto', ktoren mogl sie kojarzyc z 'W murowanej piwnicy'. Notabene blizszy merytorycznie temu ostatniemu był pierwszy z zaprezentowanych tancow - tuz po secie koledniczym - 'Arkan', klasyczny taniec zbojnicki, czyli po ukrainsku - opryszkiwski (opryszki - to lokalny odpowiednik zbojnikow nekajacych panow pod wodza lokalnego Janosika - Dowbusza, historie którego wyspiewal nam prywatnie nestor kapeli Mychajlo Tafijczuk w blisko polgodzinnej spiwance-kolomyjce. Osoba Dowbusza cieszy się na Huculszczyznie nieprawdopodobnie wrecz zywotnym kultem i szacunkiem).
Swiat jest z pewnoscia maly, a Maciej Rychly z Kwartetu Jorgi na pewno slyszal Tafijczukow - goscil blisko dekade temu ich domu. Niebawem być może Jorgi wzbogaca brzemienie o dudy - te same, które zabrzmialy na koncercie Tafijczukow, zostaja bowiem w Polsce i czekaja na Macieja.
Watek osobisty - latem odbylismy z Tafijczukami fascynujaca sesje nagraniowa (pod wodza ultraczujnego ucha Tadka Sudnika) - pierwsza plyta z tej sesji, zawierajaca najbardziej zywiolowe i transowe motywy grane przez cala kapele, przeplatana kolomyjkami, wlasnie sie ukazala' - Wlodzimierz Nakonieczny (Koka).


Fragmenty artykułu Moniki Walenko z Gazety Wyborczej:
'Autentyczna, tradycyjna, zywiolowa, taneczna, transowa - taka jest muzyka kapeli Tafijczukow.
(...) Tradycyjne tance huculskie odznaczaja sie wyjatkowym brzmieniem. Nie jest to muzyka czysta i wystylizowana, ale naturalnie chropowata. Jej zywiolowosc polega na intensywnym dzwieku, zawrotnym tempie i stalym powtarzaniu tego samego motywu. Sopilka jest w zespole wiodacym instrumentem melodycznym, za nia podazaja skrzypce i cymbaly, beben wykonuje sekcje rytmiczna.
Rodzina Tafijczukow to zespol niezwykly. Muzyke huculska maja zakodowana we krwi - grajac ja z dziada pradziada, nabieraja nieludzkiej, wrecz diabelskiej bieglosci technicznej. Spiewaja i graja z pasja. Od ich gry powietrze wibruje od dzwiekow, ucho nie jest w stanie nadazyc za melodia, a podloga drzy od tanca (...)'

Fragment recenzji płyty pióra Olafa Szewczyka (gazeta.pl):
'(...) Muzyka jest surowa, ale właśnie na tym polega jej magiczna siła. Zwolennicy łatwych, lecz powierzchownych doznań estetycznych mogą być skonfundowani nieretuszowanym, nieco chropawym autentyzmem tej sztuki. Wystarczy jednak otworzyć się na dźwięki, by dostrzec kryjące się w nich głębokie piękno. Naprawdę warto poświęcić tej płycie uwagę.
Tradycyjnie w przypadku firmy Koka duże wrażenie robi także szlachetna oprawa plastyczna. Prosty karton z naklejonym kawałkiem huculskiego haftu. W środku brunatny papier z odzysku zadrukowany słowami, których typografia przypomina subkulturowe samizdaty. Oczywiście, zgodnie z kanonem huculskiej legendy'.

Rafał Księżyk (Machina 8/01):
'Korzenny trans z Kresów. (...) Urzeka atmosferą onirycznego transu osadzonego w surowej korzennej atmosferze i charyzmatycznymi partiami wirtuozów - naturszczyków (...)'.



Hafty: Ola Harasym, Tania Czarna, Kasia Kowalczuk, Irina Maruszeczko

muzycy:
Muzyka i słowa tradycyjne; wykonanie - kapela Rodziny Tafijczuków ze wsi Bukowec', rejon Werchowyna, Iwano-Frankowska obłast'.
Music and lyrics traditional; performed by the Tafiychuk Family from Bukovets', Verkhovyna region, Ivano-Frankivsk county, Ukraine.

Mychajło Tafijczuk - skrzypce, deklamacja /6/
Myhailo Tafiychuk: violin, declamation

Jurij Tafijczuk - monteliew, trombita /1, 15/, śpiew /9/
Youriy Tafiychuk: montelev flute, trembita, vocal

Dymytro Tafijczuk - bęben, trombita /1, 15/, śpiew /9/
Dmytro Tafiychuk: drum, trembita, vocal

Mykoła Tafijczuk - cymbały, śpiew /9/
Mykola Tafiychuk: tsymbaly, vocal

Hanna Tafijczuk - śpiew /2, 9, 14/

Hanna Tafiychuk: vocal

Na rogach /15/ zagrali/horns players /15/:
Mychajło Boc'winek, Wasyl Maksymiwko, Michajło Sawczuk
Gość specjalny: karpacka przyroda /1, 15/

Nagrano 26-27.06.2000 r. W Studiu Dźwięków Niemożliwych w Warszawie, oprócz Nr. 1 i 15 - na połoninie we wsi Bukowec' 16.08.2000 r.
Nagranie i montaż: Tadeusz Sudnik
Konsultacja: Mychajło Chaj i Ołeksandra Turjans'ka
Hafty: Ola Harasym, Tania Czarna, Kasia Kowalczuk, Irina Maruszeczko

utwory:
1. Połoniński sygnał na trembitach "Do obiadu"/High meadow 'trembitas' signal calling "For Dinner"
2. Kołomyjka weselna "Dziewczynie"/Wedding kolomyika "To the Girl"
3. Zabawa weselna "Do spotkania"/Wedding games "The Meeting"
4. Weselna "Barwinkowa" (gdy młodą wyprowadzają zza stołu)/Wedding tune ? "Myrtle"
5. Zabawy drużbów (gdy drużbowie zabierają młodą z domu)/Bridesman games
6. Pożegnanie (gdy młoda żegna się z rodzicami)/Farewell
7. Taniec "Młodej do ślubu"/Dance "The Bride Is Being Wed"
8. Zabawa weselna (gdy wynoszą drzewko z chaty)/Wedding games
9. Kołomyjki weselne za stołem/Wedding kolomyikas sang at the table
10. Taniec zbójnicki "Arkan"/Highland robber's dance "Arkan"
11. Starodawny taniec "Piwtorak"/Old dance "Pivtorak"
12. Starodawny taniec "Reszeto"/Old dance "Resheto"
13. Starodawny taniec "Hucułka"/Old dance "Hutsulka"
14. Kołomyjka dziewczęca/Girl's kolomyika
15. Połoniński sygnał na trembitach i rogach/High meadow signal played on 'trembitas' and horns

total time - 60:07
wydano: 2024-03-01 (2000)
nagrano: Nagrano 26-27.06.2000 r. W Studiu Dźwięków Niemożliwych w Warszawie, oprócz Nr. 1 i 15 - na połoninie we wsi Bukowec' 16.08.2000 r.

KOKACD5

Opis

Wydawca
Koka Rec. (PL)
Artysta
Rodzina Tafijczukow
Nazwa
Huculszczyzna - muzyka ukraińskich Karpat, vol. 1
Zawiera
1CD
Data premiery
2024-03-01
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.