Laurene Helstroffer Durantel: Flash-Back
multikulti.com * * * * 1/2
Kontrabas to w grupie instrumentów smyczkowych lider, jeśli chodzi o wielkość. Uznawany jest raczej, jako instrument akompaniujący, aktor drugiego i trzeciego planu.
W rękach Laurène Durantel - francuskiej kontrabasistki, staje się jednym z najbardziej finezyjnych przyrządów do uprawiania muzyki.
Płyta "Flash-Back" doskonale oddaje jej stosunek do instrumentu, który posiada ogromne możliwości brzmieniowe i bogatą paletę dźwiękowych barw. To owoc obfitej, poszukującej i działającej jak pryzmat wyobraźni Laurène Durantel: zamiast zamykać się w jednej epoce, zamiast poświęcać się dorobkowi jednego kompozytora, kontrabasistka mnoży wybory formalne oraz punkty widzenia i nieprzerwanie eksperymentuje z nowymi pomysłami...
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Muzyka Kameralna / Współczesna Kameralistyka
premiera polska: 2024-06-21
opakowanie: Digipackowe etui
opis:
multikulti.com * * * * 1/2
Kontrabas to w grupie instrumentów smyczkowych lider, jeśli chodzi o wielkość. Uznawany jest raczej, jako instrument akompaniujący, aktor drugiego i trzeciego planu.
W rękach Laurène Durantel - francuskiej kontrabasistki, staje się jednym z najbardziej finezyjnych przyrządów do uprawiania muzyki.
Po studiach w Conservatoire National Supérieur w Paryżu Laurène Durantel zostaje członkinią Orchestre National de Toulouse, zostaje jej pierwszą kontrabasistką. Nagrywa wtedy dwie płyty z muzyk Giovanniego Bottesinniego (razem z pianistą Danielem Benzakounem i skrzypkiem Erikiem Lacroutsem). Jako solistka i kameralistka występuje w znakomitych salach Europy, grając u boku takich muzyków jak Ebene Quartet, Belcea Quartet, Navarra Quartet, Sacconi Quartet, Elias Quartet, Valentin Erben, Skampa Quartet, David Violi, François Salque, Matthias Goerne, Celine Frisch, Denis Pascal czy Jean-Guihen Queyras.
Płyta "Flash-Back" doskonale oddaje jej stosunek do instrumentu, który posiada ogromne możliwości brzmieniowe i bogatą paletę dźwiękowych barw. To owoc obfitej, poszukującej i działającej jak pryzmat wyobraźni Laurène Durantel: zamiast zamykać się w jednej epoce, zamiast poświęcać się dorobkowi jednego kompozytora, kontrabasistka mnoży wybory formalne oraz punkty widzenia i nieprzerwanie eksperymentuje z nowymi pomysłami.
Rozpoczyna się duetową interpretacją "Du bist die Ruh" D 776, jednej z najsłynniejszych pieśni Schuberta. Pianista Roustem Saitkoulov z Laurène Durantel prezentują odczytanie pełne romantycznej ekspresji i nieuchwytnej delikatności zarazem.
Dalej słyszymy "Cardasa Nr. 2" współczesnego kompozytora Krystofa Maratka, w wykonaniu samego kompozytora i Laurène Durantel. Pełna wigoru i surowej gibkości jest swoistą kulminacją motorycznej energii.
Następnie "La Barque" doskonale znanego lutnisty - Bruno Helstroffera, tutaj grającego na teorbanie. Dwa instrumenty strunowe z ekstremalną precyzją i uczuciem serwują nam swoistą podróż wstecz, w czasy baroku. Muzycy prezentują doskonałe wyczucie barokowej estetyki. Słychać to także w kolejnych duetowych odsłonach.
Sześć części "Partite Sopra diverse sonate per il violone" mistrza instrumentalnej kameralistyki 2-iej połowy XVII wieku - Giovanniego Battisty Vitaliego, to zarówno solowe jak i duetowe interpretacje.
Pozostajemy w świecie baroku - najpierw solowa "Ricercar Primo" Domenico Gabrielliego, po tym duet z Bruno Helstrofferem "La Conversation" Roberta de Visee.
Następnie trzy dzieła współczesnych kompozytorów, z mocnymi nawiązaniami do muzyki tradycyjnej, w których dawny duch współgra z duchem współczesności. Triowa "Mattis Valls" Olova Johanssona na organy, fidle i wiolonczelę, duetowe "20 Bucks" Mikaela Marina i "Chrissie's" Donalda Granta. Są to udane próby wskrzeszenia muzyki przeszłości, bardzo osobiste i kreatywne.
Na finał słyszymy "Apres un reve" Gabriela Faure. Tym samym opowieść zatoczyła koło, płytę rozpoczyna i kończy transkrypcja pieśni z akompaniamentem solowego instrumentu, z tym, że na "Flash-Back" próżno szukać ludzkiego głosu, tutaj "śpiewa" kontrabas Laurène Durantel.
Francuska kontrabasistka w swoim transgresyjnym podejściu do muzyki i wysokiej jakości pracy artystycznej przypomina mi twórczość L'Arpeggiaty Christiny Pluhar i Hirundo Maris Arianny Savall i Pettera Udlanda Johansena.
autor: Tomasz Konwent
Copyright © 1996-2024 Multikulti Project. All rights reserved
Editor's info
Laurène Helstroffer Durantel, who trained at the Conservatoire national Supérieur de Musique et de Danse de Paris, takes an unusual soloist path with her double bass. She left her position at the podium of the Orchestre national du Capitole de Toulouse and successfully developed a new chamber music role between baroque, classical, contemporary music and folklore. Her regular partners include the Belcea String Quartet, the Quatuor Modigliani as well as Matthias Goerne, Céline Frisch, Frank Braley and Jean-Guihen Queyras. Her instrument dates back to the 17th century and comes from a workshop in Brescia.
muzycy:
Laurene Helstroffer Durantel (Kontrabass)
Roustem Saitkoulov (Klavier)
Bruno Helstroffer (Theorbe)
Krystof Maratka (Folk-Piano)
Pauline Chabert (Orgel)
David Lombardi (Fiddle)
utwory:
Franz Schubert: Du bist die Ruh D. 776
Krystof Maratka: Cardas Nr. 2
Bruno Helstroffer: La Barque
Giovanni Battista Vitali: Partite Sopra diverse sonate per il violone
Domenico Gabrielli: Ricercar Primo
Robert de Visee: La Conversation
Olov Johansson: Mattis Valls
Mikael Marin: 20 Bucks
Donald Grant: Chrissie's
Gabriel Faure: Apres un reve
wydano: 2024-06-21
nagrano: Recorded at Acoustic Recording Studio, Brooklyn, NY, August 14 & 15, 1998
Opis
- Wydawca
- Ad Vitam Records
- Artysta
- Laurene Helstroffer Durantel
- Nazwa
- Flash-Back
- Zawiera
- 1CD
- Data premiery
- 2024-06-21