• Nowy
search

Michel Reis: For A Better Tomorrow

59,99 zł
Brutto

multikulti.com ****1/2
To przykład jazzowego impresjonizmu. Pianistyka przepełniona cudowną melancholią, z lekka elegijna, przemyślana w formie i treści, wolna od pustej, zdobnej wirtuozerii. W jego kompozycjach dominuje udzielające się uważnym słuchaczom uczucie nostalgii i tęsknoty, powoli rozlewające się na chwile lektury płyty, trwale je zmieniając. Te z pozoru konwencjonalne fortepianowe miniatury z każdym kolejnym odsłuchem ukazują swoją głębię, ta formalna redukcja pełna jest zarazem wielkiego wyrafinowania, niuansów i odwagi – ale bez artystycznej afektacji, która infantylizuje artystyczną wypowiedź.
Doświadczenia introspektywnej, ascetycznej formy, wolnej od zewnętrznych odniesień. Delikatnie kładzione frazy fortepianu i zaszyty głęboko metafizyczny niepokój to fundamenty nagrania

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Piano Jazz / Contemporary Jazz / Solo Piano
premiera polska:
2024-06-18
kontynent: Europa
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2
Trzeci po "Mito" (Mocloud Records, 2018) i "Short Stories" (Cam Jazz, 2019) solowy album w dorobku luksemburskiego pianisty. Nagrana w Artesuono Recording Studio w styczniu 2023 roku przynosi, z jednym wyjątkiem - dylanowską "Chimes Of Freedom" - wyłącznie własne kompozycje pianisty. Jak sam w wywiadzie dla Le Quotidien powiedział "Gra solo to formuła, którą uwielbiam i do której wracam regularnie. Niczym haust świeżego powietrza, zwłaszcza, gdy zaangażowany jestem w większe projekty. W ostatnich latach sporo nagrywałem i koncertowałem w trio i w kwartecie. To dużo pracy! Czułem się pusty w środku. Musiałem wykonać krok wstecz, odnaleźć siebie i swój instrument.
… Bycie samemu jest bardziej skomplikowane z psychologicznego punktu widzenia. Trzeba mieć dobre wyczucie czasu, bo nie ma zbyt wielu osób, do których można się zwrócić po radę. Ale jeśli czujesz się komfortowo, to działa! Tak się składa, że atmosfera w studiu Artesuono była doskonała, producent (Ermanno Basso) zna moją muzykę i niezawodnie mnie wspiera. W ciągu jednego dnia zarejestrowaliśmy cały materiał. Przyjechałem, nagraliśmy przygotowany przeze mnie program i poszliśmy coś zjeść…"
"For A Better Tomorrow" to przykład "jazzowego impresjonizmu". To pianistyka przepełniona cudowną melancholią, z lekka elegijna, przemyślana w formie i treści, wolna od pustej, zdobnej wirtuozerii. W kompozycjach Michela Reisa dominuje udzielające się uważnym słuchaczom uczucie nostalgii i tęsknoty, powoli rozlewające się na chwile lektury płyty, trwale je zmieniając.
Te z pozoru konwencjonalne fortepianowe miniatury z każdym kolejnym odsłuchem ukazują swoją głębię, ta formalna redukcja pełna jest zarazem wielkiego wyrafinowania, niuansów i odwagi – ale bez artystycznej afektacji, która infantylizuje artystyczną wypowiedź.
"For A Better Tomorrow" to doświadczenia introspektywnej, ascetycznej formy, wolnej od zewnętrznych odniesień. Delikatnie kładzione frazy fortepianu i zaszyty głęboko "metafizyczny niepokój" jego kompozycji, przestrzenne rozdysponowanie muzycznego uniwersum Reisa sprawia, że percepcja albumu staje się w większym stopniu refleksyjna. Czy "For A Better Tomorrow" wychodzi poza ramy gatunkowe?
Odpowiedzi Michel Reis udzielił w tym samym wywiadzie "Jazz to gatunek, którego nie da się w 100% zdefiniować. Po prostu staramy się być jak najbardziej oryginalni, jeśli nie nowatorski"
autor: Mateusz Krępski
Copyright © 1996-2024 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's Info
If jazz remains the “sound of surprise”, Luxembourgish pianist Michel Reis still cleaves to that hoary definition of the music. While still attractively accessible, Reis’s solo improvisations constantly take unexpected directions. He plays the piano “straight”, but still somehow manages to make it sound deliciously unfamiliar, as if it was only invented yesterday.
On his second recording as leader for CAM JAZZ, Reis dedicates his music For A Better Tomorrow. There’s no clear political agenda in that title, but simply a dedication to the notion that in constantly reinventing itself, jazz is inherently progressive and committed to a human desire for improvement and self-development. Not a fiery showman, Reis is more like a close-up magician. One can hear everything he does, but it isn’t always quite clear how he does it. The magic of a music that never stops moving forward… (Brian Morton)
Under the supervision of music producer Ermanno Basso, For A Better Tomorrow was recorded and mixed in January 2023 by Stefano Amerio at Artesuono Recording Studio in Cavalicco (UD), Italy, and mastered by Danilo Rossi.

muzycy:
Michel Reis: Piano (Michel Reis is a Steinway Artist)

utwory:
1. Bound Together (Michel Reis) 5:18
2. For A Better Tomorrow (Michel Reis) 4:53
3. Point Dune (Michel Reis) 3:00
4. Coal Harbour (Michel Reis) 5:51
5. After The Winter (Michel Reis) 4:15
6. Simple Twist Of Fate (Michel Reis) 3:10
7. Velvet Dust (Michel Reis) 5:14
8. Aquene (Michel Reis) 3:21
9. Paper Feathers (Michel Reis) 5:52
10. Surfacing (Michel Reis) 4:44
11. Chimes of Freedom (Bob Dylan) 4:21

wydano: 1 December 2023
nagrano: Recorded and mixed in Cavalicco (UD) in January 2023 at Artesuono Recording Studio

more info: www.CamJazz.com
more info2: www.michelreis.com

CAMJ79752

Opis

Wydawca
CAM Jazz (I)
Artysta
Michel Reis
Nazwa
For A Better Tomorrow
Instrument
piano
Zawiera
1CD
Data premiery
2024-06-18
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.