• Nowy
search

Stan Getz w/Joanne Brackeen, NHØP, Billy Hart: Copenhagen Unissued Session 1977 [Pure Vinyl 1LP 180g]

139,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2
O jazzowej sztuce Stana Getza powiedziano już chyba wszystko. Pozostaje jednym z najbardziej wpływowych saksofonistów w historii gatunku.
Z tego składu najmniej znana pozostaje pianistka Joanne Brackeen, która była wówczas w przede dniu rozpoczęcia autorskiej kariery. Jest ona najwspanialszym elementem tego nagrania, bez znaczenia jest fakt, że jest samoukiem, ucząc się jazzowego fachu słuchając płyt i ćwicząc samodzielnie na pianinie.
Muzycy wkładają w każdą nutę moc energii i muzycznej inwencji, nie zapominając przy tym o zaraźliwej, wielkiej radości grania. W tym kwartecie spotkali się wielkie osobowości jazzu, którzy mają tu, jak się wydaje, pełną swobodę. Dlatego efekt jest w pełni satysfakcjonujący!

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2024-04-17
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2
O jazzowej sztuce Stana Getza powiedziano już chyba wszystko. Pozostaje jednym z najbardziej wpływowych saksofonistów w historii gatunku. 30 Stycznia 1977, dzień po wyprzedanych 3-dniowych koncertach w kopenhaskim Jazzhus Montmartre club z okazji 50. urodzin Stana Getza, jego kwartet wszedł do studia nagraniowego, aby zarejestrować nowy materiał, który trafił do fonograficznej zamrażarki na prawie pół wieku. Nie był to oczywiście spisek masonów ani cyklistów, Nils Winther, właściciel SteepleChase podjął decyzję o wydaniu materiału koncertowego, który z resztą odniósł ogromny sukces rynkowy.

Tym większa radość jazzfanów biorąc do rąk CD i 180-gramowy winyl tego skrywanego dotąd materiału, nagranego przez legendarnego saksofonistę z zespołem, który miał już za sobą ponad 2 lata działalności.

Z tego składu najmniej znana pozostaje pianistka Joanne Brackeen, która była wówczas w przede dniu rozpoczęcia autorskiej kariery. Jest ona najwspanialszym elementem tego nagrania, bez znaczenia jest fakt, że jest samoukiem, ucząc się jazzowego fachu słuchając płyt i ćwicząc samodzielnie na pianinie. Już jako nastolatka zarabiała grając w klubach. Brackeen uwielbiała granie na żywo i nawet po zdobyciu stypendium szkolnego przedkładała występy na żywo nad zajęcia w szkole, zrezygnowała więc ze wszystkiego z wyjątkiem lekcji gry na klasycznym fortepianie. W wywiadzie dla KNKX powiedziała, że "Kobieta w jazzie może się przebić tylko wtedy, gdy gra co najmniej 10 procent lepiej niż ktokolwiek inny. Musisz słyszeć więcej. Dlatego nie ma tak wielu kobiet w jazzie". Gdy w 1969 roku dołączyła do Art. Blakey's Jazz Messengers, stając się pierwszą i jedyną kobietą w grupie, zakotwiczyła w zespole na kilka lat, by w 1972 roku dołączyć do zespołu Joe Hendersona (1972-75), później odpowiedziała na zaproszenie Stana Getza (1975-77). Do jej zespołów należeli m.in.. Terence Blanchard, Michael Brecker, Ravi Coltrane, Jack DeJohnette, Eddie Gomez, Billy Hart, Horace „El Negro” Hernandez, Branford Marsalis, Cecil McBee, John Patitucci, Chris Potter i Greg Osby. Do dzisiaj jednak nie przebiła się do masowej świadomości fanów jazzu, choć do współpracy zapraszali ją Dexter Gordon, Pharoah Sanders, Chick Corea, czy Ornette Coleman. Dość wcześnie poświęciła się pracy akademickiej w Berklee College of Music i The New School.

Muzycy wkładają w każdą nutę moc energii i muzycznej inwencji, nie zapominając przy tym o zaraźliwej, wielkiej radości grania. W tym kwartecie spotkali się wielkie osobowości jazzu, którzy mają tu, jak się wydaje, pełną swobodę. Dlatego efekt jest w pełni satysfakcjonujący!
autor: Mateusz Krępski
Copyright © 1996-2024 Multikulti Project. All rights reserved

Editorial Reviews
Jan 30, 1977 a day after the sold out 3-day concerts celebrating Stans 50 th birthday in Copenhagen Stan and his crew including Danish ace bassist Orsted Pedersen were in studio to record. The huge success of the double live album kept us in suspense for three decades for the release of the unissued material. Well, here it is for us to enjoy.

muzycy:
Stan Getz: Tenor Saxophone
Joanne Brackeen: Piano, Electric Piano
Niels-Henning Ørsted Pedersen: Bass
Billy Hart: Drums

utwory:
A1. CANCAO DO SOL (MILTON NASCIMENTO) 8:50
A2. BLUE SERGE (MERCER ELLINGTON) 6:19
A3. LADY SINGS THE BLUES (ALEX WILDER) 6:09
B1. QUISO (KENNY WHEELER) 6:22
B2. I REMEMBER CLIFFORD (BENNY GOLSON) 3:52
B3. LITHA (CHICK COREA) 9:29

total time - 61:18
wydano: May 2024
nagrano: Recorded Copenhagen January 1977

G1960

Opis

Wydawca
SteepleChase
Artysta
Stan Getz w/Joanne Brackeen, NHØP, Billy Hart
Nazwa
Copenhagen Unissued Session 1977 [Pure Vinyl 1LP 180g]
Instrument
tenor saxophone
Zawiera
Vinyl 1LP
Data premiery
2024-04-17
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.