• Nowy
search

Tyshawn Sorey, Aaron Diehl, Matt Brewer: Continuing [Vinyl 2LP]

179,99 zł
Brutto

Nastrój inspirowany jest albumem McCoy’a Tynera „Night of Ballads & Blues”, z naciskiem na zagłębienie się w muzykę i jej odczucie, a nie sprytne aranżacje i krzykliwe solówki. Pierwotny plan zakładał nagranie dziesięciu kompozycji, ale w rezultacie powstały tylko cztery długie, głębokie wykonania. Według Sorey'a: "Chciałem stworzyć środowisko, w którym muzyka może naprawdę oddychać i skupić się bardziej na sposobie, w jaki nasza trójka wchodzi w interakcje, z przestrzenią, w której możemy po prostu usiąść na chwilę, i naturalnie skończyło się na tym, że ich długość była taka, jaka była". Album charakteryzuje się spokojną intensywnością, przemyślaną grą i brakiem zmarnowanych nut

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Contemporary Jazz / Avant Jazz
premiera polska:
2024-03-29
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

opis wydawcy
„Continuing” to długo oczekiwana kontynuacja "Mesmerism" i "The Off-Off Broadway Guide to Synergism" Tyshawna Soreya, jego dwóch uznanych przez krytyków wydawnictw z 2022 roku, które zawierają zaskakujące wyprawy tego awangardowego artysty w stronę klasycznego, swingującego jazzu.

Te dwa wydawnictwa uzyskały odpowiednio czwartą i piątą lokatę w corocznym plebiscycie Francis Davis Jazz Poll na najlepszy album roku, w którym wzięło udział ponad 150 krytyków jazzowych. W dwóch 4 1/2-gwiazdkowych recenzjach, Downbeat nazwał Mesmerism "cudownie prostym, a jednocześnie zapierającym dech w piersiach", a Off-Off Broadway (z udziałem saksofonisty Grega Osby'ego) "muzyką wystarczająco mocną, abyś uwierzył, że energia generowana przez grupę jest jej własną dyskretną siłą". Choć na „Continuing” znaleźli się ci sami muzycy co na „Mesmerism” - Sorey na perkusji, pianista Aaron Diehl i basista Matt Brewer - rezultat nie mógłby być bardziej odmienny. Podczas gdy występy na wcześniejszym wydawnictwie są w większości zgrabnie zamknięte, „Continuing” jest ekspansywny, z czterema długimi utworami, które dają przestrzeń do głębokiego oddychania, pozwalając muzykom odkrywać szczeliny i możliwości, zachowując jednocześnie dbałość o melodię, groove, swing i blues.

Pod wieloma względami „Continuing” jest przeciwwagą dla innych ostatnich dokonań artystycznych Soreya: wytchnieniem od przymusu tworzenia nowych dzieł, takich jak "Monochromatic Light (Afterlife)", który został uznany za finalistę Nagrody Pulitzera w 2022 roku. Jest to jednak nie mniejszy szczyt artystycznych osiągnięć. Wykonania na „Continuing” są mistrzowskie i niewymuszone, zagrane ze szczerością i spontanicznością, które docierają do emocjonalnego rdzenia muzyki. Album jest dedykowany pianiście Haroldowi Mabernowi, ważnemu mentorowi Soreya, który zmarł w 2019 roku i miał kluczowy wpływ na całe nagranie. Jego kompozycja "In What Direction Are You Headed", która pierwotnie pojawiła się na ostatnim albumie Lee Morgana, zamyka ten program. Wraz z niedawnym odejściem Wayne'a Shortera i Ahmada Jamala - których kompozycje "Reincarnation Blues" (z Art. Blakey and the Jazz Messengers' Buhaina's Delight) i "Seleritus" (z Portfolio of Ahmad Jamal) pojawiają się na albumie – „Continuing” stał się de facto hołdem dla wszystkich trzech mistrzów.

Według Soreya, Mabern, z którym Sorey studiował na Uniwersytecie Williama Patersona, "wiedział, że chociaż wychodziłem z tradycji i grałem z kotami, którzy robili te rzeczy naprawdę, stawałem się coraz bardziej niespokojny w tym stylu, jednocześnie coraz bardziej angażując się w muzykę free/awangardową". Pewnego razu, w autobusie jadącym do Nowego Jorku, "powiedział mi, że jeśli chcę naprawdę wiedzieć o wolności i o tym, jak sprawić, by muzyka mocno swingowała i dobrze brzmiała, to mam posłuchać Ahmada Jamala. Pierwszym nagraniem, które mnie przekonało, było Portfolio of Ahmad Jamal, a kiedy go posłuchałem, ukazało się zupełnie inne okno wirtuozerii - DYSCYPLINA! I to nauczyło mnie tego: jeśli nie potrafisz nawet grać muzyki z pewną formą dyscypliny, to nie masz pojęcia o tak zwanej wolności.

Słuchanie Jamala było tak, jakby dosłownie do mnie mówił, ponieważ "mówił" pełnymi zdaniami, akapitami i rozdziałami. Jego solówki to kompletne, przemyślane, spontaniczne kompozycje. Wszystko, co grał, miało wątek; wszystko, co się działo, miało sens i cel".

Z taką samą ambicją Sorey podszedł do „Continuing”. Nastrój inspirowany jest albumem McCoy’a Tynera „Night of Ballads & Blues”, z naciskiem na zagłębienie się w muzykę i jej odczucie, a nie sprytne aranżacje i krzykliwe solówki. Pierwotny plan zakładał nagranie dziesięciu kompozycji, ale w rezultacie powstały tylko cztery długie, głębokie wykonania.
Według Sorey'a: "Chciałem stworzyć środowisko, w którym muzyka może naprawdę oddychać i skupić się bardziej na sposobie, w jaki nasza trójka wchodzi w interakcje, z przestrzenią, w której możemy po prostu usiąść na chwilę, i naturalnie skończyło się na tym, że ich długość była taka, jaka była". Album charakteryzuje się spokojną intensywnością, przemyślaną grą i brakiem zmarnowanych nut. Aranżacje, które powstały podczas sesji nagraniowej, są jak ogromne mapy drogowe wypełnione nieskończonymi możliwościami, polegające na kompozytorskich instynktach muzyków, aby zapewnić spójność narracji. Grupa nagrała tylko jedno lub dwa ujęcia każdego utworu, przy czym zwykle wybierano pierwsze. "Angel Eyes" ze swoimi subtelnymi modulacjami i lodowatym tempem, które wymaga laserowej koncentracji, okazało się największym wyzwaniem. Zamiast po prostu grać pointylistyczne plamy koloru, Sorey pochyla się do głębokiego rowka, zwiększając jego intensywność pomimo leniwego tempa i niskiej głośności - wyczyn muzycznego czarodzieja.

Wieloaspektowy kunszt Sorey'a daje o sobie znać nieustannie. Muzyk właśnie zakończył tygodniową premierę swojego szeroko uznanego dzieła "Perle Noire: Meditations for Josephine" w Holenderskiej Operze Narodowej i wystąpił ze swoim trio z udziałem Billa Frisella i Joe Lovano na Big Ears Festival. Jego "Be Holding" - stworzony we współpracy z poetą Rossem Gayem i reżyserką Brooke O'Harra oraz z udziałem zespołu muzycznego Yarn/Wire - utwór inspirowany kultowym zagraniem koszykarza Juliusa "Dr. J" Irvinga w finałach NBA w 1980 roku, będzie miał swoją premierę w Filadelfii w maju. Ponadto zbliża się premiera nowego utworu zamówionego przez Time of Music Festival w Finlandii, który zostanie wykonany przez London Sinfonietta; nadchodząca współpraca z artystą i filmowcem Arthurem Jafą w ramach programu Sorey's Composer in Residence w Opera Philadelphia; premiera na festiwalu Aix-en-Provence z muzyką dla grupy chóralnej The Crossing, kierowanej przez Donalda Nally'ego; oraz operowa współpraca z artystą hip-hopowym Akua Naru dla Ensemble Resonanz, która będzie miała swoją premierę w 2025 roku w Hamburgu. Sorey wystąpi również na Donaueschingen Contemporary Music Festival i Darmstädter Ferienkurse, festiwalu eksperymentalnych praktyk muzycznych, a także jako członek trio Vijay Iyer.

Wiosną 2024 roku Sorey będzie profesorem wizytującym Fromm na Uniwersytecie Harvarda, a następnie będzie rezydował w Peabody Conservatory, jednocześnie pracując jako asystent prezydenckiego profesora muzyki na Uniwersytecie Pensylwanii. Kontynuacja to kolejny aspekt zawsze nieprzewidywalnego i różnorodnego artyzmu Soreya.

Editor's info:
Continuing is drummer Tyshawn Sorey’s highly-anticipated follow-up to Mesmerism and The Off-Off Broadway Guide to Synergism, his two critically-acclaimed 2022 release that feature this avowed avant-gardist’s surprising forays into classic, swinging jazz. Those two prior releases were voted #4 and #5 best albums of the year, respectively, in the annual Francis Davis Jazz Poll of over 150 jazz critics. In two 4 ½ Star reviews, Downbeat called Mesmerism “wonderfully simple, yet breathtakingly deep” and Off-Off Broadway (featuring saxophonist Greg Osby) “music robust enough to have you believe the energy generated by the group is its own discrete force.”

While the new release features the same musicians as on Mesmerism – Sorey on drums, pianist Aaron Diehl and bassist Matt Brewer – the result could not be more different. While the first release is mostly comprised of neat jewel cases, Continuing is sprawling, with its four long tracks given room to breathe deeply, allowing the musicians to explore crevices and possibilities while keeping the emphasis on melody, groove, swing, and the blues. The languorous pace taken on the standard “Angel Eyes” requires a rare intensity of concentration from the trio, but they dig deeply into the feeling of all of the songs, including compositions by Wayne Shorter and Ahmad Jamal, who both coincidentally passed away recently, and Harold Mabern, a mentor to Sorey. The performances are masterful and unforced, played with an honesty and spontaneity that get at the music’s emotional core.

muzycy:
Tyshawn Sorey: drums
Aaron Diehl: piano
Matt Brewer: bass

utwory:
A1. Reincarnation Blues (Wayne Shorter) 10:25
B1. Seleritus (Ahmad Jamal) 15:43
C1. Angel Eyes (Earl K. Brent, Matt Dennis) 13:43
D1. In What Direction Are You Headed? (Harold Mabern) 10:46

wydano: June 30, 2023
nagrano: Recorded December 19 & 20, 2022, at Firehouse 12, NY

more info: www.pirecordings.com
more info2: www.tyshawnsorey.com

Pi98LP

Opis

Wydawca
PentaTone Classics
Artysta
Tyshawn Sorey, Aaron Diehl, Matt Brewer
Nazwa
Continuing [Vinyl 2LP]
Instrument
drums
Zawiera
Vinyl 2LP
Data premiery
2024-03-29
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.