search

Yuri Honing Acoustic Quartet: Heaven On My Mind

63,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2
Płyty akustycznego kwartetu holenderskiego saksofonisty Yuri Honinga z pianistą Wolfertem Brederode w składzie, może stanowić wizytówkę europejskiego jazzu. W dziewięciu własnych kompozycjach lidera, kwartet prezentuje zatopione w surowej melancholii narrację, stroniącą od czerni i bieli, tak jak impresjoniści stronili od ciemnych i ponurych barw, tak Yuri Honing Acoustic Quartet stawia na bogate kolorystycznie granie. Muzyka zawarta na tej płycie daje wielką radość, przypomina mi najlepsze nagrania kwartetu Charlesa Lloyda z Bobo Stensonem za fortepianem dla ECM Records. Muzycy prezentują refleksyjne, metafizyczne spojrzenie na muzykę, zdecydowanie warto w skupieniu sączyć każdy dźwięk i napawać się jego wyjątkowym aromatem!

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Contemporary Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2024-03-22
kontynent: Europa
kraj: Holandia
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2
Płyty akustycznego kwartetu holenderskiego saksofonisty Yuri Honinga z pianistą Wolfertem Brederode w składzie, może stanowić wizytówkę europejskiego jazzu. Charakterystyczne dla starego kontynentu eksponowanie melodyki, urzekająco czyste brzmienie instrumentów i z pietyzmem tworzona harmonia poszczególnych kompozycji tworzą fundament muzycznej narracji Yuri Honing Acoustic Quartet od ponad dekady.
Po debiutanckim "True" (Challenge Records, 2012), inspirowanym twórczością Davida Bowiego. "Desire" (Challenge Records, 2015), o którym magazyn JAZZISM napisał "Kwartet Yuri Honinga operuje językiem akustycznego jazzu XXI wieku". "Goldbrun" (Challenge Records, 2017), którego podtytuł brzmi "Europa w barwach jesieni", który inspirowany był muzyką Richarda Wagnera oraz Richarda Straussa. I ostatnim jak dotąd "Bluebeard" (Challenge Records, 2020), nawiązującym do 300-letniej baśni o Sinobrodym, autorstwa Charlesa Perraulta, przyszedł czas na piątą odsłonę tego niezwykłego kwartetu.
Niemieckie Jazzpodium tak pisze o płycie "Podobnie jak na impresjonistycznym płótnie, Honing i Brederode łączą plamy dźwięków, nasycając je światłem i cieniem, by w ten sposób stworzyć niepowtarzalny w swojej intensywności obraz dźwiękowy, który zyskuje na niezwykłości, im więcej w grze kwartetu powściągliwości, której są mistrzami"
W dziewięciu własnych kompozycjach lidera, kwartet prezentuje zatopione w surowej melancholii narrację, stroniącą od czerni i bieli, tak jak impresjoniści stronili od ciemnych i ponurych barw, tak Yuri Honing Acoustic Quartet stawia na bogate kolorystycznie granie. Muzyka zawarta na tej płycie daje wielką radość, przypomina mi najlepsze nagrania kwartetu Charlesa Lloyda z Bobo Stensonem za fortepianem dla ECM Records. Tych cech stycznych z brzmieniem oficyny Manfreda Eichera jest zresztą więcej, w końcu pianista Wolfert Brederode, należący do czołówki sceny holenderskiego jazzu z Eicherem współpracuje od 2000, kiedy to wraz z wokalistką Susanne Abbuehl wydał nagrany w Rainbow Studio w Oslo "April" (ECM, 2001). Później nagrał autorskie "Currents" (ECM, 2007), "Post Scriptum" (ECM, 2011), "Black Ice" (ECM, 2016) i "Ruins and Remains" (ECM, 2022).
W wywiadach holenderski saksofonista Yuri Honing często podkreśla, że kluczowe w poszerzaniu swojego jazzowego języka ma współpraca z kreatywnymi muzykami. Wystarczy rzut oka na jego dotychczasową dyskografię i wiemy, że nie są to słowa rzucone na wiatr. Misha Mengelberg, Paul Bley, Pat Metheny, Charlie Haden, Gary Peacock czy Paul Motion to muzycy, którzy wypracowali swój styl, z nimi wszystkimi Honing nagrywał i koncertował.
W swoim autorskim kwartecie od ponad dekady praktykuje telepatyczne porozumienie z pianistą Wolfertem Brederode, kontrabasistą Gulli'm Gudmundssonem, drummerem Joostem Lijbaartem, i wzajemne inspirowanie się do zagłębianie się w świat wspólnie wykreowanej muzycznej rzeczywistości. Muzycy prezentują refleksyjne, metafizyczne spojrzenie na muzykę, zdecydowanie warto w skupieniu sączyć każdy dźwięk i napawać się jego wyjątkowym aromatem!
Na pochwałę zasługuje tez strona techniczna nagrania w Wisseloord Studios, Hilversum. Jakość wybrzmień, dynamika i to zarówno w skali mikro jak i makro jest po prostu wyborna.
autor: Mateusz Krępski
Copyright © 1996-2024 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
‘Heaven on my mind’ is the fifth album by the Yuri Honing Acoustic Quartet and will be released in September 2023 for Challenge records. After the thematic albums 'True' (2012 inspired by Berlin and David Bowie). 'Desire' (2015, an instrumental opera about longing), 'Goldbrun' (2017 a homage to Europe and Honing's interest in European art.. Music) and 'Bluebeard' (2020, a dark album mainly inspired by the 300-year-old fairy tale of the same name), there is now 'Heaven on my mind'.
An album on which the quartet's now decade-long existence undoubtedly pays off. Not only is the almost telepathic way the band members communicate with each other an important feature; this fifth quartet album also clearly shows Honing's love for Charles Lloyd, Pharoah Sanders and the freer acoustic jazz that emerged along with the 1960s hippie movement.

muzycy:
Yuri Honing (saxophone)
Joost Lijbaart (drums)
Gulli Gudmundsson (double bass)
Wolfert Brederode (piano)

utwory:
01. Heaven On My Mind (Yuri Honing) 06:19
02. So Long Song (Yuri Honing) 03:17
03. Temple Of Trees (Yuri Honing) 04:17
04. Avalon (Yuri Honing) 02:52
05. Avalon Reprise (Yuri Honing) 05:10
06. Holding You (Yuri Honing) 02:50
07. Saturnia (Yuri Honing) 06:06
08. Pond Of Spirits (Yuri Honing) 05:29
09. Festina Lente (Yuri Honing) 04:43

wydano: 07 September 2023
more info: www.challenge.nl
more info2: www.yurihoning.com

CR73561

Opis

Wydawca
Challenge Records
Instrument
saxes
Zawiera
1CD
Data premiery
2024-03-22
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.