search

Peter Beets: Tchaikovsky, Rachmaninov and All That Jazz!

63,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * *
Wyrafinowane w swojej formie, pełne naturalnego wyczuciu swingu i pięknych konstrukcji partii improwizowanych, jazzowe interpretacje kanonicznych dzieł Tchaikovsky'ego, Rachmaninova, Borodina, Scriabin, Prokofiewa i Rimsky-Korsakova dadzą wiele przyjemności zarówno melomanom jak i fanom jazzu.
Program tegorocznej płyty jego trio to wspaniałe rozpoczęcie 2024 roku, szykowny retro jazz z odrobiną swawolnego podejścia do monumentalnej klasyki.
Na początek radosna, mocno zrytmizowana transkrypcja fragmentu koncertu skrzypcowego Tchaikovsky'ego. Dalej dwie części drugiego koncertu fortepianowego Rachmaninova. Beets wydobywa na powierzchnię delikatny, subtelny nastrój, nie rezygnując oczywiście z rozkołysanej synkopy, gra Rachmaninova z cudowną rozlewnością i zamyśleniem...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Mainstream Jazz / Piano Trios
premiera polska:
2024-02-02
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *
Wyrafinowane w swojej formie, pełne naturalnego wyczuciu swingu i pięknych konstrukcji partii improwizowanych, jazzowe interpretacje kanonicznych dzieł Tchaikovsky'ego, Rachmaninova, Borodina, Scriabin, Prokofiewa i Rimsky-Korsakova dadzą wiele przyjemności zarówno melomanom jak i fanom jazzu.
Peter Beets w Polsce jest znany głównie dzięki dwóm płytom z programem Chopina - "Chopin Meets the Blues" (Criss Cross Jazz, 2010) i "Chopin meets the Blues Live" (Magic Ball Jazz Records, 2015). Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Lincoln Center, oraz na najważniejszych jazzowych festiwalach z Nord Sea Jazz i Montreux na czele. Występował z Wyntonem Marsalisem, Dee Dee Bridgewater, Roy'em Hargrove, George'm Colemanem, Elvinem Jonesem, Johnnym Griffinem, Chrisem Potterem, Johnem Claytonem oraz w duecie z Chickiem Coreą.
Program tegorocznej płyty jego trio to wspaniałe rozpoczęcie 2024 roku, szykowny retro jazz z odrobiną swawolnego podejścia do monumentalnej klasyki.
Na początek radosna, mocno zrytmizowana transkrypcja fragmentu koncertu skrzypcowego Tchaikovsky'ego.
Dalej dwie części drugiego koncertu fortepianowego rosyjskiego neoromantyka Rachmaninova, który do dzisiaj jest jednym z najczęściej wykonywanych koncertów na fortepian i orkiestrę. Beets wydobywa na powierzchnię delikatny, subtelny nastrój, nie rezygnując oczywiście z rozkołysanej synkopy, gra Rachmaninova z cudowną rozlewnością i zamyśleniem.
"Fly Away on the Wings of the Wind" z chyba najdłużej w historii pisanej opery "Kniaź Igor" (Borodin tworzył ją 18 lat, a mimo to nie zdołał jej ukończyć), to prawdziwy przebój. Beets gra Borodina z taką lekkością, jakby rosyjski kompozytor był członkiem Tin Pan Alley a nie poddanym Cara. "Tańce połowieckie" nasycone zostały tutaj ponadczasowym feelingiem, bluesem, naturalnym swingiem i bezsprzecznie dobrym smakiem.
Jedna kompozycja jest tutaj grana dwukrotnie, to słynny "Lot trzmiela" Rimskiego-Korsakowa z dopiskiem (slow).
"Etiuda no. 12" (ze zbioru 12 Etiud, z opus 8) Scriabina ma tutaj formę jazzowego tańca, z adekwatną, barwną fortepianową improwizacją, palce lizać!
Dalej łatwy do rozpoznania "Peter's Theme" z baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa "Peter and the Wolf". Muzycy podeszli do tego tematu w bardzo otwarty sposób, co rusz wchodzą na wyższy poziom improwizacji, walor jazzowej interakcji wykorzystują tutaj po mistrzowsku.
Przedostatni na płycie to słynny "Lot trzmiela" Rimskiego-Korsakowa z dopiskiem (quick), muzyczne perpetuum mobile. Któż nie sięgał po ten szlagier.
Na finał trzecia część cyklu "Souvenir d'un Lieu" Tchaikovskiego pod tytułem "Melodie - Moderato con moto (E-flat major, 82 bars) „, którą rosyjski kompozytor napisał na skrzypce i fortepian. Miłośnicy starego dobrego jazzu pomyślą zapewne, że mają do czynienia z mało znaną kompozycją George'a Geshwina, Jerome'a Kerna, Cole'a Portera czy Irvinga Berlina.
autor: Mateusz Matyjak
Copyright © 1996-2024 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Peter Beets is internationally recognized as a phenomenal jazz pianist. He celebrates great success with his swinging variations on the timeless melodies of Chopin. Now the maestro comes with a strong follow-up: Tchaikovsky, Rachmaninov and All That Jazz! In this exciting program he also includes Borodin, Scriabin and other great composers. In the spring of 2023, Beets travelled to New York to record this long awaited album. Enjoy!

muzycy:
Peter Beets - Piano
Byron Landham - Drums
Tom Baldwin - Double bass

utwory:
1. Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Violin Concerto 5:41
2. Sergei Rachmaninov: Second Piano Concerto part 1 6:18
3. Sergei Rachmaninov: Second Piano Concerto part 2 3:34
4. Alexander Borodin: Fly Away on the Wings of the Wind (from 'Prince Igor - Polovtsian Dances') 4:27
5. Nikolai Rimsky-Korsakov: Flight of the Bumblebee (slow) 3:38
6. Alexander Scriabin: Etude no 12 (from 12 Etudes, opus 8) 3:45
7. Sergei Prokofiev: Peter's Theme (from 'Peter and the Wolf') 3:32
8. Nikolai Rimsky-Korsakov: Flight of the Bumblebee (quick) 1:42
9. Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Melodie (from 'Souvenir d'un Lieu') 5:18

wydano: 13-11-2023
more info: www.challenge.nl

MBJ518574

Opis

Wydawca
Magic Ball Jazz Records
Artysta
Peter Beets
Nazwa
Tchaikovsky, Rachmaninov and All That Jazz!
Instrument
piano
Zawiera
1CD
Data premiery
2024-02-02
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.