search

Maciej Obara Quartet: Frozen Silence [Vinyl 1LP]

177,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Indie Jazz / Avant Jazz
premiera polska:
2023-11-17
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Frozen Silence to trzeci album nagrany dla ECM przez polsko-norweski kwartet saksofonisty altowego, Macieja Obary, który kontynuuje historię z Unloved i Three Crowns, nagrań, które potwierdziły pozycję kwartetu, jako jednego z najbardziej oryginalnych, europejskich zespołów. Na najnowszym albumie, nagranym w Oslo latem 2022 roku, kreatywne wyczucie muzycznej interakcji muzyków, ponownie wysuwa się na pierwszy plan. Nowe kompozycje Obary podkreślają jego intuicyjną muzyczną relację z Dominikiem Wanią, podczas gdy Ole Morten Vågan i Gard Nilssen nieustannie wykraczają poza ramy sekcji rytmicznej, aby współgrać z saksofonistą i pianistą.
Niezwykła synergia jest znakiem rozpoznawczym kwartetu. Nowy repertuar został jednak stworzony tylko przez Macieja. Kiedy pandemia zamknęła drzwi na scenę i wykluczyła międzynarodowe trasy koncertowe, Obara opuścił Warszawę i udał się w stronę wzgórz i lasów. Kompozycje, które usłyszymy, są zadumą samotnego wędrowca, bezpośrednią odpowiedzią na naturę, w szczególności na surowo dramatyczne krajobrazy rodzimych Karkonoszy. Tytuły utworów wskazują na szczególne miejsca – „Black Cauldron” (Czarny kocioł Jagniątkowski), „High Stone” (Wysoki Kamień) czy „Dry Mountain” (Sucha Góra).
Skalisty zarys „High Stone” sugeruje zarówno wspinaczkę, jak i widok na otoczenie. Muzykowi inspiracji dostarczały stale zmieniające się zimowe światło i „zamarznięta cisza” (Frozen Silence) ośnieżonych szczytów, jak również subtelne wpływy muzyczne. „W tamtym czasie dużo słuchałem muzyki Billa Dixona, mojego ulubionego trębacza, która wydawała się pasować do pustki i ciszy gór. Myślę, że wpływ Dixona można usłyszeć w utworach takich jak „Black Cauldron” czy „Flying Pixies””. Ten ostatni tytuł odnosi się do migoczących odbić światła słonecznego na zmrożonym śniegu.

Dwa utwory odbiegają od zaśnieżonych krajobrazów. „Waves of Glyma” przenosi słuchaczy z polskich gór na plaże południowej Krety, z żywymi wspomnieniami błękitnych wód na tle czerwonych klifów z piaskowca.
Tymczasem „Rainbow Leaves”, współtworzony przez Obarę i Nikolę Kołodziejczyka, został pierwotnie napisany jako dodatkowy utwór do koncertu na saksofon i fortepian z orkiestrą AUKSO. Kołodziejczyk współtworzył aranżację smyczkową do wersji orkiestrowej. Natomiast wersja kwartetowa charakterystycznie kieruje muzykę w nowe miejsca, podążając za zmiennymi emocjami saksofonu Macieja.
Podstawowy skład zespołu, który tworzą dwaj polscy muzycy, Maciej Obara i Dominik Wania, oraz dwaj norwescy muzycy, Ole Morten Vågan i Gard Nilssen, istnieje już od 11 lat. To silne i indywidualne osobowości. Wszyscy są liderami zespołów i projektów, a ich kontrastujące, ale uzupełniające się style definiują charakter kwartetu.
Dominik Wania, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych improwizatorów swojego pokolenia. Obara mówi: „Od samego początku byliśmy przyjaciółmi, ale teraz czuję, że jego praca nad solowym albumem [Lonely Shadows z 2020 roku] pomogła otworzyć jeszcze bardziej klasyczne podejście w jego solówkach z kwartetem. Nie mówię o jednym stylu, ale o sposobie, w jaki naprawdę dba o dynamikę w każdym momencie i skupia się na drobnych szczegółach, które sprawiają, że muzyka jest lepsza”.
Perkusista Gard Nilssen również rozwinął swoje umiejętności wraz z wydaniem w zeszłym roku Elastic Wave, jego pierwszej płyty dla ECM. „Puls Garda na bębnach, dźwięki, które z nich czerpie i jego płynne wyczucie czasu są fantastyczne, a współgranie z Ole Mortenem w kwartecie jest bardzo wyjątkowe. Ole Morten zdobywał doświadczenie przez lata kierowania Trondheim Jazz Orchestra. A jego sposób na połączenie lirycznego wyczucia melodii z klasyczną świadomością formy i jednoczesnym zaangażowaniem w swobodną grę - cóż, to rzadka kombinacja".
Album Frozen Silence został nagrany w Rainbow Studio w Oslo w czerwcu 2022 roku, a zmiksowany i ukończony w Monachium w kwietniu 2023 roku przez Manfreda Eichera.

Editor's Info:
Frozen Silence is the third ECM release from alto saxophonist Maciej Obara’s Polish-Norwegian quartet bringing the story forward from Unloved and Three Crowns – and perhaps its strongest musical statement to date. Alert interactivity is the hallmark of the group’s approach in a programme of new Obara compositions inspired by the starkly dramatic landscapes of the mountainous Karkonosze region in south-west Poland. All four players make decisive contributions to the music. The pieces optimally highlight Maciej’s intuitive musical relationship with pianist Dominik Wania, while bassist Ole Morten Vågan and drummer Gard Nilssen continually transcend rhythm section roles to inject powerful ideas of their own. The album was recorded in Oslo in June 2022, and produced by Manfred Eicher.

muzycy:
Maciej Obara: alto sax
Dominik Wania: piano
Ole Morten Vågan: bass
Gard Nilssen: drums

utwory:
A1. Dry Mountain 4:33
A2. Black Cauldron 4:44
A3. Frozen Silence 7:21
A4. High Stone 6:14
B1. Rainbow Leaves 7:36
B2. Twilight 5:24
B3. Waves Of Glyma 7:09
B4. Flying Pixies 4:14

wydano: 2023-11-17
nagrano: June 2022, Rainbow Studio, Oslo

more info: www.ecmrecords.com
more info2: maciejobara.com

5558663

Opis

Wydawca
ECM (DE)
Artysta
Maciej Obara Quartet
Nazwa
Frozen Silence [Vinyl 1LP]
Instrument
alto sax
Zawiera
Vinyl 1LP
Data premiery
2023-11-17
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.