search

Duke Jordan, Sam Jones, Al Foster: Lover Man

74,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * *
...nie jest dla nikogo tajemnicą, że Duke Jordan jest świetnym pianistą – niezwykle zwinnym i naturalnie melodyjnym. Delikatne, bluesowe linie w "Love Train", delikatność fortepianowego tria w szlagierze Irvinga Berlina "They Say It's Wonderful", czy jego znakomita solówka w tytułowym "Lover Man" to niejedyne atuty tego wspaniałego nagrania.
Osoby znające Jordana wspominają, że pianiście nie podobała się nazwa Bebop, uważał, że odstrasza ona ludzi i przypisuje go do określonej kategorii muzycznej. Dodatkowo Jordan lubił długą, powolną frazę, której muzycy bebopowi unikali jak ognia. Na płycie "Lover Man" słychać to po wielokroć. Ta autonomiczność stylu Jordana jest kolejnym atutem płyty...

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz / Piano Trios
premiera polska:
2023-11-30
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *
Epokowy kwintet Charlie'go Parkera, w którym grali Miles Davis na trąbce, Max Roach na perkusji, Tommy Potter na kontrabasie i Duke Jordan na fortepianie, święcił triumfy w latach 1946-48. Był jednym z najwybitniejszych bebopowych pianistów. Unikalne brzmienie bopu, które powstało z jego wydatnym udziałem było czymś zupełnie nowym i zaliczane jest do wąskiego grona kamieni węgielnych jazzu. Zaskakuje fakt, że jego nazwisko jest raczej mało znane, a już na pewno mniej znane od nazwisk Theloniousa Monka czy Buda Powella.
Duke Jordan po opuszczeniu kwintetu Birda Jordan współpracował z takimi saksofonistami, jak Coleman Hawkins, Sonny Stitt, Gene Ammons i Stan Getz. W połowie lat 50. kierował już własnymi zespołami i komponował muzykę, m.in.. Ścieżkę dźwiękową do filmu Rogera Vadima, "Niebezpieczne związki" z 1959 roku. Jego płyty znajdziemy w katalogach Prestige, Savoy, Blue Note, Charlie Parker Records, Muse, Spotlite i Steeplechase, gdzie wydana została "Lover Man".
Materiał został zarejestrowany w Kopenhadze w listopadzie 1975 roku. Na każdej ze stron audiofilskiego winyla (180g Pure Vinyl) mamy po trzy utwory, dwie własne kompozycje Jordana plus po jednej Milesa Davisa, Rama Ramireza, Irvinga Berlina i Johnny'ego Greena. Pianiście towarzyszą Sam Jones na kontrabasie i Al. Foster za perkusją.
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Duke Jordan jest świetnym pianistą – niezwykle zwinnym i naturalnie melodyjnym. Delikatne, bluesowe linie w "Love Train", delikatność fortepianowego tria w szlagierze Irvinga Berlina "They Say It's Wonderful", czy jego znakomita solówka w tytułowym "Lover Man" to niejedyne atuty tego wspaniałego nagrania.
Osoby znające Jordana wspominają, że pianiście nie podobała się nazwa Bebop, uważał, że odstrasza ona ludzi i przypisuje go do określonej kategorii muzycznej. Dodatkowo Jordan lubił długą, powolną frazę, której muzycy bebopowi unikali jak ognia. Na płycie "Lover Man" słychać to po wielokroć. Ta autonomiczność stylu Jordana jest kolejnym atutem płyty.
Dla tych, którzy znają go wyłącznie z nagrań z Birdem lub z płyty "Flight To Jordan" dla Blue Note Records (1960) krążek "Lover Man" będzie kolejną przygodą, dla tych, którzy przegapili go w masie jazzowych nagrań, będzie inspirującym doświadczeniem.
Cytując Steve’a Jobsa - "Czas jest ograniczony, więc nie marnuj go, żyjąc cudzym życiem", warto sięgać TYLKO po doskonałe nagrania, "Lover Man" do tego grona bez wątpienia należy!
autor: Mateusz Matyjak
Copyright © 1996-2024 Multikulti Project. All rights reserved

Editorial Reviews
Duke Jordan’s long association with SteepleChase started with Jordan’s visit to Copenhagen in 1973. The collaboration yielded impressive hoard of highly acclaimed albums including SCCD 31011 Flight To Denmark).
This session with the very best sidemen New York could offer - the veteran bassist Sam Jones and the great drummer Al.. Foster (who joined Miles Davis shortly after this session - enabled Jordan to display his attractive personal touch featuring Jordan’s own melodious compositions.
Recorded on the same day after the quintet session (SCCD 31046 Duke’s Delight) in a New York studio in 1975 this attractive trio recording “comprises nearly 40 minutes of sheer unpretentious enjoyment.” (Mark Gardner - Jazz Journal UK)

muzycy:
Duke Jordan: piano
Sam Jones: Bass
Al Foster: Drums

utwory:
1. Dig (Miles Davis) 4:22
2. Dancer's Call 6:11
3. Love Train 8:51
4. Don't Blame Me (Dorothy Fields, Jimmy McHugh) 5:57 Bonus track on CD release
5. Sea (Al Foster) 4:08 Bonus track on CD release
6. Lover Man (Jimmy Davis, Ram Ramirez, Jimmy Sherman) 6:59
7. They Say It's Wonderful (Irving Berlin) 6:19
8. Out of Nowhere (Johnny Green, Edward Heyman) 6:13

wydano: 5th Dec 2013 (1992)
nagrano: Recorded November 18, 1975

SCCD31127

Opis

Wydawca
SteepleChase
Artysta
Duke Jordan, Sam Jones, Al Foster
Nazwa
Lover Man
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-11-30
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.