search

Harold Danko, Rich Perry, Kirk Knuffke: Trillium

74,99 zł
Brutto

multikulti.com - ocena * * * * 1/2
Trzeci album Danko, w którym sięga do Święta Wiosny Strawińskiego, jednego z najważniejszych utworów XX wieku, zaskoczy zarówno fanów samego Strawińskiego, jak i fanów jazzu. Kompozycje Harolda Danko nie mają w sobie takiej rewolucyjności, w końcu nie tak często możemy być świadkami narodzin nowego wieku w muzyce, a tak właśnie traktowane jest dzieło Strawińskiego. W krótkich, świetnie skonstruowanych i zaskakujących kompozycjach Harold Danko łączy to, co realne - kompozycja, z tym, co nieoczywiste - improwizacja. Trio w tak niezwykłym formacie prezentuje się doskonale.
Dzięki Trillium zostaniecie przeniesieni w inny wymiar, i tylko od waszej wrażliwości zależy, czy w tym wymiarze spotkacie Strawińskiego czy mistrzów kreatywnego jazzu.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2023-11-24
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2
Trillium (Trójlist) - rodzaj wieloletnich, ziemnopączkowych roślin zielnych z rodziny melantkowatych, obejmujący 35-50 gatunków. Charakterystyczną cechą morfologiczną tych roślin jest występowanie poszczególnych elementów ich budowy w trójkach.
Jazzowy Trójlist tworzą pianista Harold Danko, saksofonista Rich Perry i kornecista Kirk Knuffke. Tak tak, nie ma sekcji rytmicznej, to nie jest błąd. Ten gatunek jazzowych Trójlistów obywa się bez sekcji rytmicznej, co samo w sobie jest wielce oryginalne. Nie pierwszy to raz, gdy natura nas zaskakuje, pytanie czy jesteście na to przygotowani?
Harold Danko (rocznik 1947), wiele lat spędził w big-bandach - Woody'ego Hermana i Thada Jonesa/Mela Lewisa. Grał w zespołach Gerry'ego Mulligana, Cheta Bakera i Lee Konitza, z którymi nagrał wiele płyt. Od wielu już lat zgłębia tajniki kompozytorskiego dorobku Igora Strawińskiego. Nie pierwszy to już raz rosyjski kompozytor przenika do świata jazzu, to swoiste sprzężenie zwrotne, bowiem jazz w wielu jego dziełach jest bez wątpienia obecny.
Trzeci album Danko, w którym sięga do "Święta Wiosny" Strawińskiego, jednego z najważniejszych utworów XX wieku, zaskoczy zarówno fanów samego Strawińskiego, jak i fanów jazzu. Dzieło Strawińskiego, Diagilewa i Niżyńskiego prowokowało, odrzucało konwencje, podważało ówczesne przyzwyczajenia, demonstrowało nowy stosunek do muzyki, do choreografii i do ciała.
Kompozycje Harolda Danko nie mają w sobie takiej rewolucyjności, w końcu nie tak często możemy być świadkami narodzin nowego wieku w muzyce, a tak właśnie traktowane jest dzieło Strawińskiego. W krótkich, świetnie skonstruowanych i zaskakujących kompozycjach Harold Danko łączy to, co realne - kompozycja, z tym, co nieoczywiste - improwizacja. Trio w tak niezwykłym formacie prezentuje się doskonale.
Już otwierająca płytę "Spring Winds", w której Danko zagląda pod klapę fortepianu zapowiada nietypowy album. Muzycy grają dźwiękiem niezwykle subtelnym i ciepłym. Muzyka przechodzi oczywiście zaskakujące metamorfozy, jest w niej jednak zawsze swoisty spokój i wyciszenie. W "Earth Dance" na przykład prosta struktura akordowa po lewej stronie klawiatury, na bazie której Rich Perry i Kirk Knuffke tańczą swój pokazowy taniec, trzy przecinające się instrumentalne linie w finale schodzą się w kończących chorusach. Z wyczuciem preparowany fortepian w "Vernal Eternal" doskonale konweniuje z soczystą improwizacją Perry'ego i Knuffkego wprowadzając surowe, nieco sztormowe brzmienie zespołu.
Dzięki "Trillium" zostaniecie przeniesieni w inny wymiar, i tylko od waszej wrażliwości zależy, czy w tym wymiarze spotkacie Strawińskiego czy mistrzów kreatywnego jazzu.
autor: Tomasz Konwent
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's Info:
Trillium is Harold Danko’s third album to extract source materials from Stravinsky’s The Rite of Spring, arguably one of the most influential music of the 20th century.
Danko then let this unique trio with Perry (tenor saxophone) and Knuffke (cornet) execute the compositions to perfection.
“The beauty of listening to this recording is detecting how Danko has incorporated snippets of Stravinsky’s masterpiece into his equally striking compositions.”
Ken Dryden – NYCJR on Rite Notes SCCD31931)


muzycy:
HAROLD DANKO piano
RICH PERRY tenor saxophone
KIRK KNUFFKE cornet

utwory:
1. SPRING WINDS 6:10
2. ENVISAGE 9:40
3. ADDRESS UNKNOWN 9:09
4. NO ESCAPE 7:10
5. BLOSSOM TANGO 3:07
6. EARTH DANCE 2:20
7. SECOND ACT 11:03
8. RISING ASPIRATIONS 7:02
9. NEVELE 2:10
10. VERNAL ETERNAL 6:24

total time - 64:48
wydano: November 15, 2023
nagrano: Recorded October 2022

SCCD31952

Opis

Wydawca
SteepleChase
Artysta
Harold Danko, Rich Perry, Kirk Knuffke
Nazwa
Trillium
Instrument
piano
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-11-24
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.