search

Marc Ribot: Songs of Resistance 1948 - 2018

57,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Contemporary Jazz
premiera polska:
2018-09-13
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
„Każdy ruch, który kiedykolwiek wygrał, miał piosenki” - mówi Marc Ribot.
Nad nowym albumem ‘Songs of Resistance 1948-2018’, Ribot - jeden z najbardziej uznanych na świecie gitarzystów - postanowił przygotować zestaw piosenek, w których przedyskutujemy ten polityczny moment z odpowiednią ambicją, pasją i furią.
Wśród jedenastu utworów na płycie znalazły się piosenki napisane podczas II wojny światowej przez antyfaszystowskich włoskich partyzantów, piosenki działaczy ruchu praw obywatelskich USA i meksykańskie ballady protestacyjne, a także oryginalne kompozycje, w nagraniu których wziął udział szeroki wachlarz wokalistów, jak: Tom Waits, Steve Earle, Meshell Ndegeocello, Justin Vivian Bond, Fay Victor, Sam Amidon i Ohene Cornelius.
Ribot rozpoczął pracę nad projektem pod koniec 2016 roku, odpowiadając nie tylko na amerykańskie wybory, ale na polityczne trendy, które widział na całym świecie. „Jestem zaniepokojony Trumpem i ruchem, którego jest częścią. Sporą część życia spędziłem w trasie i jestem swego rodzaju przypadkowym internacjonalistą - i widzę że on nie jest odosobnionym zjawiskiem. Jeśli czegoś z tym nie zrobimy, to to coś zrobi to z nami.”.
W ciągu czterdziestoletniej kariery Ribot wydał dwadzieścia pięć albumów pod własnym nazwiskiem i był drogowskazem na nowojorskiej scenie muzyki downtown i eksperymentalnej, prowadzącej wiele zespołów, w tym Los Cubanos Postizos i Ceramic Dog. Od czasu pracy z Tomem Waitsem przy albumie ‘Rain Dogs’ z 1985 roku jest jednak najbardziej znany na świecie jako muzyk sesyjny, grający na niezliczonych albumach takich artystów jak: Elvis Costello, John Mellencamp, Norah Jones, The Black Keys i Robert Plant, a także na płycie ‘Raising Sand’ Alison Krauss, która zdobyła nagrodę Grammy.
Oprócz muzycznych wysiłków, Ribot jest również szczerym aktywistą i społecznikiem, walczącym o prawa muzyków w cyfrowych czasach. „Pamiętam jak brałem udział w okupacji Wall Street wczesnym rankiem. To był moment, kiedy ludzie potrzebowali czegoś do zaśpiewania. Próbowali ‘I Won’t Back Down’ Toma Petty'ego, ale to nie do końca pasowało. Frustrowało mnie, że mamy tak bogatą historię pieśni rewolucyjnych, ale nikt ich nie zna.
Na tej płycie jest piosenka działaczy ruchu praw obywatelskich USA, którą ludzie tradycyjnie śpiewali, gdy byli aresztowani - ‘[We Are] Soldiers in the Army’. Dźwięk może podróżować do radiowozów i więziennych cel, gdzie ludzie są odizolowani i pozbawieni swoich praw. Ta piosenka przypomina im, że nie są sami. Piosenki mogą również przypominać nam, że nie jesteśmy sami duchowo lub historycznie: w rzeczywistości, mamy wspaniałe towarzystwo. Jednak śpiewanie razem jest czymś więcej niż tylko gestem. To sam w sobie jest akt polityczny. Kiedy ludzie są gotowi zaśpiewać „Jesteśmy żołnierzami w wojsku / musimy walczyć / musimy również płakać”, to jest już połowa sukcesu.”.
Większość materiałów na ‘Songs of Resistance’ została wybrana do marca 2017 roku; a przez następne osiem miesięcy dobierani byli do nich wokaliści. „Chociaż na albumie jest wielu znanych ludzi, to nie koncentrowałem się na gwiazdach - mówi Ribot. „Chciałem ludzi, z którymi czułem osobistą więź, którzy zrozumieją ten projekt kulturowo i politycznie i którzy naprawdę zaangażują się w cały proces.”.
Jednym z najważniejszych uczestników był Tom Waits - z którym Ribot często współpracował w ciągu ostatnich trzech dekad - który zaśpiewał włoską partyzancką balladę ‘Bella Ciao (Goodbye Beautiful)’. „Zagrałem Tomowi kilka melodii i od razu poczuł się związany z tą jedną” - mówi Ribot. „Oczywiście on wnosi do wszystkiego swoją powagę - moi włoscy przyjaciele mówią, że brzmi dokładnie jak stary partyzant.”.
Steve Earle dołączył do Ribota w jednej z nowych kompozycji na płycie, które gitarzysta napisał na podstawie wiadomości czy podsłuchanych rozmów. ‘Srinivas’ powstało na podstawie artykułu o Srinivasie Kuchibhotli, sikhijskim emigrancie zamordowanym w lutym 2017 roku przez rasistę, który wziął go za muzułmanina. „W oryginalnej wersji użyłem imienia faceta, który go zastrzelił, ale Steve to zmienił. Powiedział: “Ten chłopak jest biednym idiotą. Nie chodzi o niego, a o tych, którzy namieszali mu w głowie”. Ten rodzaj inteligencji i mądrości pochodzący od artysty był dla mnie ważny.”.
Nagrywając ‘The Militant Ekolog’ (opartym na innej włoskiej anty-faszystowskiej pieśni, ‘Fischia Il Vento’), Ribot zwrócił się do wspaniałego wokalisty, autora tekstów i basisty Meshella Ndegeocello. „Zmieniliśmy płeć w naszej wersji, a flaga na końcu nie jest czerwona, a zielona. Ale Meshell idealnie wciela się w rolę bojownika oporu wyjeżdżającego na misję.”.
Dla Marca Ribota, tworzenie ‘Songs of Resistance’ było nie tylko aktem protestu, ale odkrywaniem. „Wiele razy zadawałem sobie pytanie, czy mam prawo do sięgania po te pieśni, poruszać te historie, czy zmieniać teksty. Czasami musieliśmy zmienić aranżację, by na bazie oryginału zmienić kontekst.”.
W czasie społecznej zawieruchy, taki projekt jest wyzwaniem. Ale cel Ribota jest jasny. „Jest wiele sprzeczności w każdej politycznej muzyce. Jak się buntować przeciwko czemuś, nie stając się tym, czego się nienawidzi? Czasami trudno zorientować się, co robić. Wiem, że popełniamy błędy, ale mam nadzieję, że się na nich uczymy. Wiedziałem to od chwili, gdy Donald Trump został wybrany na prezydenta.
Kiedy demokracja jest zagrożona, ludzie którzy cenią pewne wartości, powinni pracować razem, aby się bronić. Gdy podstawowe prawa człowieka są zagrożone przez rasistów, seksistów i homofobów, musimy reagować. Nie wiem jaka jest odpowiedź, ale wiem, że jak nie będziemy pracować razem, osobno skopią nam tyłki.”.

Editor's info:
“Every movement which has ever won anything has had songs” says Marc Ribot.
With his new album Songs of Resistance 1948 - 2018, Ribot — one of the world’s most accomplished and acclaimed guitar players — set out to assemble a set of songs that spoke to this political moment with appropriate ambition, passion, and fury.
The eleven songs on the record are drawn from the World War II anti-Fascist Italian partisans, the U.S. civil rights movement, and Mexican protest ballads, as well as original compositions, and feature a wide range of guest vocalists, including Tom Waits, Steve Earle, Meshell Ndegeocello, Justin Vivian Bond, Fay Victor, Sam Amidon, and Ohene Cornelius.
Over a forty-year career, Ribot has released twenty-five albums under his own name and been a beacon of New York’s downtown/experimental music scene, leading a series of bands including Los Cubanos Postizos and Ceramic Dog. Since his work with Tom Waits on 1985’s Rain Dogs album, though, he is best known to the world as a sideman, playing on countless albums by the likes of Elvis Costello, John Mellencamp, Norah Jones, the Black Keys, and Robert Plant and Alison Krauss’ Grammy-winning collaboration Raising Sand.

muzycy:
including Tom Waits, Steve Earle, Meshell Ndegeocello, Justin Vivian Bond, Fay Victor, Sam Amidon, and Ohene Cornelius, Tift Merritt, Domenica Fossati, Syd Straw

utwory:
1. We Are Soldiers in the Army (feat. Fay Victor)
2. Bella Ciao (Goodbye Beautiful) (feat. Tom Waits)
3. Srinivas (feat. Steve Earle & Tift Merritt)
4. How To Walk In Freedom (feat. Sam Amidon & Fay Victor)
5. Rata de dos Patas (feat. Ohene Cornelius)
6. The Militant Ecologist (based on Fischia II Vento) (feat. Meshell Ndegeocello)
7. The Big Fool (feat. Marc Ribot)
8. Ain't Gonna Let Them Turn Us Round (feat. Steve Earle & Tift Merritt)
9. John Brown (feat. Fay Victor)
10. Knock That Statue Down (feat. Marc Ribot & Syd Straw)
11. We'll Never Turn Back (feat. Justin Vivian Bond & Domenica Fossati)

wydano: Sep 13, 2018
more info: www.anti.com
more info2: www.marcribot.com

ANTI76042

Opis

Wydawca
ANTI (USA)
Artysta
Marc Ribot
Nazwa
Songs of Resistance 1948 - 2018
Instrument
guitar
Zawiera
1CD
Data premiery
2018-09-13
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.