search

Pieter Wispelwey: In Memoriam II: The Scordatura Album

75,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2
Wispelwey w przeciwieństwie do gwiazd wiolonczeli nie kokietuje publiczności, nie zajmuje się koloryzowaniem dla wywołania większego efektu, jest wyłącznie po stronie muzyki. Podchodzi do dzieła z namiętnym wręcz apetytem... Holender zachwyca poczuciem wolności i pokory zarazem
Pizzicato
Wispelwey osiąga także niezwykłą głębię uczuć w Piątej Suicie J.S.Bacha, czy w zachwycającej wrażliwym frazowaniem i zdumiewającą intensywnością "Passacaglii" z III Sonaty Benjamina Brittena
BBC Music Magazine * * * *
Nie sposób nie znaleźć ukojenia w nieuchronnej harmonicznej logice [Sarabandy Bacha] i nie sposób nie być głęboko poruszonym powściągliwą interpretacją Wispelweya, ciężką od powstrzymywanych łez…

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Klasyczna Muzyka Kameralna
premiera polska:
2023-10-27
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2
Jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów w historii nadal pozostaje mało znanym muzykiem. Grę na wiolonczeli studiował w konserwatorium w Amsterdamie, by następnie uzupełnić studia w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Występuje z powodzeniem, jako solista i kameralista współpracujący z wybitnymi zespołami. Jego wszechstronność jest już legendarna, jednych zdumiewa, zaskakuje i budzi szacunek, innych zniechęca i odpycha. Wispelwey nieustająco ryzykuje, wie, że nie ryzykując – artysta się nie rozwija. Korzysta z instrumentów z epoki oraz na wiolonczeli współczesnych. Wśród najważniejszych jego nagrań znajdziemy 6 Suit na wiolonczelę solo Johanna Sebastiana Bacha, 3 Suity wiolonczelowe Benjamina Brittena, 6 Sonat wiolonczelowych Antonia Vivaldiego oraz koncerty Witolda Lutosławskiego i Edwarda Elgara.
Jego najnowszy album wydany w barwach oficyny Evil Penguin, z którą jest związany od ponad dekady, jest drugim, który zadedykował swojemu przedwcześnie zmarłemu synowi - Dorianowi, stąd tytuł "In Memoriam II - The Scordatura Album". Jak sam pisze w liner note "zawiera ona dwa znakomite dzieła napisane na wiolonczelę w alternatywnych, ciemniejszych strojach: Suitę Bacha z górną struną obniżoną o cały ton i Sonatę Kodály'ego z dwiema dolnymi strunami obniżonymi o pół tonu. Obydwa utwory są pełne gwałtownych zwrotów, sprężyste i głębokie. Chociaż pulsujące mrokiem, krzepią nas swoim pokazem czystej muzycznej mocy i świetlistej inwencji"
Wispelwey w przeciwieństwie do gwiazd wiolonczeli (jak chociażby Misha Maisky) nie kokietuje publiczności, nie zajmuje się koloryzowaniem dla wywołania większego efektu, jest wyłącznie po stronie muzyki. Podchodzi do dzieła z namiętnym wręcz apetytem. Tak jest i tym razem, zarówno w wiolonczelowej sonacie z opusu 8 Kodály'a, jak w 5. sonacie C minor, BWV1011 J.S.Bacha i kończącej płytę brittenowskiej 3. Suity z opusu 87, Holender zachwyca poczuciem wolności i pokory zarazem. Taki program płyty, zestawiający ze sobą dzieła oddalone od siebie o dwa wieki - Kodály urodził się niemalże 200 lat po J.S.Bachu - realizują jego autorską koncepcję, w której to co "Dawne' i "współczesne" jest drugorzędne wobec nadrzędnego celu, którym jest siła wyrazu dzieła.
autor: Witek Marynowski
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Pizzicato
"Prawdopodobnie nigdy dotąd nie wykonano poruszającej Suity Kodaly'a jak w tej niezwykle intensywnej, głębokiej i od pierwszej minuty nieprzerwanie porywającej interpretacji. Wispelwey osiąga także niezwykłą głębię uczuć w Piątej Suicie J.S.Bacha, czy w zachwycającej wrażliwym frazowaniem i zdumiewającą intensywnością "Passacaglii" z III Sonaty Benjamina Brittena. Tak kończy się płyta, która prawdopodobnie nikogo nie pozostawi obojętnym"

BBC Music Magazine 12/2023 * * * *
Nie sposób nie znaleźć ukojenia w nieuchronnej harmonicznej logice [Sarabandy Bacha] i nie sposób nie być głęboko poruszonym powściągliwą interpretacją Wispelweya, ciężką od powstrzymywanych łez… Album zamyka niezwykle ekspresyjne odczytanie "Passacagli" z 3. Suity Brittena. To niszczycielska moc nagrania.


Editor's info:
“This Scordatura Album is the second In Memoriam album in honour of my son Dorian. It features two illustrious masterpieces written for cello in alternative, darker tunings: the Bach Suite with the top string lowered by a whole tone and the Kodály Sonata with the two bottom strings lowered by a semitone. Both pieces are fierce, resilient and profound and although painted in dark colours, they comfort us with their show of sheer musical power and luminous inventiveness.”

muzycy:
Pieter Wispelwey (cello)

utwory:
J.S.Bach: Cello Suite No. 5 in C minor, BWV1011
Britten: Suite No. 3 for cello solo, Op. 87
Kodály: Sonata for Solo Cello, Op. 8

wydano: 06 October 2023
more info: www.eprclassic.eu

EPRC0056

Opis

Wydawca
Evil Penguin
Kompozytor
Johann Sebastian Bach (1685–1750), Benjamin Britten (1913–76), Zoltan Kodály (1882–1967)
Artysta
Pieter Wispelwey
Nazwa
In Memoriam II: The Scordatura Album
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-10-27
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.