search

Dorota Miśkiewicz & Toninho Horta: Bons Amigos

46,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Bossa Nova / Vocal Jazz
premiera polska:
2023-09-08
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Album "Bons Amigos" nagrany przez Dorotę Miśkiewicz i światową gwiazdę latin jazzu Toninho Horta, to jedyne w swoim rodzaju połączenie słowiańskiej wrażliwości i brazylijskiej energii.
Muzyka brazylijska fascynuje Dorotę Miśkiewicz od zawsze. Jak wyznaje – dużo bliżej jej do ciepłego południa niż do chłodnej północy. Dlatego pojechała do Rio de Janeiro, gdzie podczas sesji nagraniowej z udziałem brazylijskich muzyków powstał zaczyn materiału, na który złożyły się autorskie kompozycje Horty oraz nowe interpretacje utworów z poprzednich płyt Doroty: „ALE” i „Caminho”.
Jak przystało na kulturę brazylijską, której emocjonalny wachlarz rozpościera się od śmiechu do łez – są to zarówno pogodne piosenki, wyczarowujące obraz słonecznej plaży, jak i poetyckie ballady, naznaczone typową dla bossanovy tęsknotą i melancholią.
Muzyczne historie zarejestrowane w studio w Rio, Dorota rozwijała dalej w Polsce. W jakże odmiennej, zimowej aurze dograła do brazylijskich śladów perkusję Bodka Janke oraz swój głos. W efekcie powstała płyta, która połączyła kultury, kontynenty, strefy klimatyczne i czasowe.
Dorota Miśkiewicz – jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała osiem autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a ona sama w ostatnich latach wielokrotnie zdobywała tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu JAZZ FORUM. Wykształcona skrzypaczka, córka słynnego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza. Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murray’em, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko, Grzegorzem Turnauem i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom.

Toninho Horta – brazylijski gitarzysta, kompozytor, aranżer, wokalista, jeden z filarów latin jazzu w USA. Jako dwudziestolatek rozpoczął współpracę z nestorem brazylijskiego jazzu, Miltonem Nascimento, zwracając na siebie uwagę nie tylko południowo – ale i północnoamerykańskich słuchaczy. Pod koniec lat 80 Horta przeniósł się do Nowego Jorku, rozpoczynając wieloletnią współpracę z jazzowymi gigantami: m.in. z Patem Metheny, który niejednokrotnie podkreślał fascynację jego stylem gry, a także z Wayne’em Shorterem, Herbie Hancockiem, Billym Higginsem, George’em Dukiem, Keithem Jarrettem czy zespołem Manhattan Transfer. Jego życie przez wiele lat rozpostarte było pomiędzy dwoma kontynentami: południowo- i północnoamerykańskim. Horta mimo zawrotnej kariery w USA nieustannie koncertował z największymi postaciami muzyki brazylijskiej: wspomnianym już Miltonem Nascimento, Ellis Reginą, Gal Costą, Sergio Mendesem.

Michael Pipoquinha – młody basista, kompozytor, uznawany za największe muzyczne objawienie Brazylii ostatniego dziesięciolecia, porywający publiczność nieokiełznaną charyzmą i wirtuozerią. Nauczył się grać na basie w sposób organiczny od swojego ojca i dziadka. Okrzyknięty genialnym dzieckiem, już w wieku 11 lat rozpoczął współpracę z wiodącymi brazylijskimi zespołami. Obecnie jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków Ameryki Południowej. Jego styl, oparty na brazylijskim dziedzictwie, łączy w sobie nieograniczone możliwości techniczne, wielobarwne rytmy, melodykę i harmonię. Pipoquinha, zarówno jako solista, lider własnych zespołów, ale i sideman, mimo młodego wieku, odnosi sukcesy w obu Amerykach oraz w Europie. Współpracuje z Toninho Horta, Pedro Martinsem, Moniką Salmaso, Vanessą Moreno i całą czołówką muzyków brazylijskich. Wystąpił także (obok Jaoba Colliera i Chrisa Mehlera) z Big Bandem WDR.

Bodek Janke – mieszkający w Berlinie wszechstronny perkusista i perkusjonista polskiego pochodzenia, związany z europejską sceną jazzową oraz world music. Pochodzi z muzycznej rodziny, jest wszechstronnie wykształcony, studiował w różnych częściach świata perkusję, saksofon, wibrafon, indyjskie tabla. Zwykło się o nim mówić „mistrz wielu dialektów” (cytat Johna Rileya), bo istotnie Bodek potrafi zagrać w każdym niemalże stylu, zabierając słuchacza w podróż przez wszystkie kontynenty. Duża różnorodność, organiczne poczucie rytmu, zaowocowały jego współpracą m.in. z Larsem Danielssonem, Billem Evansem, Bobo Stensonem, Leszkiem Możdżerem, Big Bandem WDR, Kristjanem Randalu, Petrosem Klampanisem czy Atom String Quartet. Charakterystyczne brzmienie Bodka można usłyszeć na ponad 200 albumach innych artystów. Nagrał także 10 autorskich płyt, na których zawarł również własne kompozycje i aranżacje.

muzycy:
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Toninho Horta – gitara
Michael Pipoquinha – bas
Bodek Janke – perkusja

utwory:
1. Manoel, O Audaz
2. Pecém
3. Nucę, Gwiżdżę Sobie (Canto Canto)
4. Party In Olinda
5. Bons Amigos
6. Budzić Się I Zasypiać (Z Tobą)
7. Um Sonhador (Może To Nie Tak)
8. Foot On The Road
9. Viver De Amor
10. Świerk
11. Diana

wydano: 2023-09-08
more info: www.warnermusic.pl
więcej

419775640

Opis

Wydawca
Warner Music Poland
Artysta
Dorota Miśkiewicz & Toninho Horta
Nazwa
Bons Amigos
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-09-08
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.