search

Joost Lijbaart & Wolfert Brederode: One

63,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * *:
Dziesięć kompozycji obu bohaterów nagrania to porcja wspaniale wyważonego, duetowego jazzu. Jak ulał pasują tu przymiotniki medytacyjny, hipnotyzujący i melodyjny. Ale o ilu płytach tak pisano? O ilu z nich pamiętamy?
Konstrukcyjnie płyta "One" to nic nowego, ale narracyjnie – majstersztyk. Każda kolejna kompozycja wynika z poprzedniej, i nie ma znaczenia czy jest autorstwa Lijbaarta, Brederode czy ich wspólna. Wszystkie one biegną według im tylko znanego tempa. Na potrzeby tego nagrania muzycy "wytworzyli niepowtarzalny czas narracji".
Minimalistyczny język harmoniczny zastosowany na tej płycie przywodzi na myśl zbiór kompozycji Arvo Parta, które znamy pod tytułem "Fur Alina". Oszczędny charakter aranżacji tylko podkreśla to wrażenie. ..

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Contemporary Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2023-10-11
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *:
Zegar tyka i chwalę sobie to tykanie, bowiem nie ma lepszej cezury nad upływający czas, który jest bezlitosny dla miałkości i sprawiedliwy dla ważności.
Nie znałem dotąd tego nagrania, a pochodzi z 2006 roku, bagatela - 17 lat. Dobrze, że są wydawcy, którzy wznawiają jeszcze nagrania sprzed lat, a nie jak to ma miejsce współcześnie chętniej wycofują je z katalogów. Oczywiście wiem skąd te praktyki się wzięły - brak odbiorców, ale wcale nie sprawia to, że smutek z tego powodu mija.
Płyta "One" została zarejestrowana 10 i 11 kwietnia 2006 roku w studio Wisseloord w Hilversum. Dziesięć kompozycji obu bohaterów nagrania to porcja wspaniale wyważonego, duetowego jazzu. Jak ulał pasują tu przymiotniki medytacyjny, hipnotyzujący i melodyjny. Ale o ilu płytach tak pisano? O ilu z nich pamiętamy?

Konstrukcyjnie płyta "One" to nic nowego, ale narracyjnie – majstersztyk. Każda kolejna kompozycja wynika z poprzedniej, i nie ma znaczenia czy jest autorstwa Lijbaarta, Brederode czy ich wspólna. Wszystkie one biegną według im tylko znanego tempa. Na potrzeby tego nagrania muzycy "wytworzyli niepowtarzalny czas narracji". Bo przecież już Tomasz Mann pisał, że "czasu w ogóle nie ma „właściwie”. Jeżeli komuś się dłuży, płynie wtedy powoli, jeżeli przeciwnie, to upływa prędko, ale przecież nikt nie wie, z jaką szybkością biegnie w rzeczywistości".

Minimalistyczny język harmoniczny zastosowany na tej płycie przywodzi na myśl zbiór kompozycji Arvo Parta, które znamy pod tytułem "Fur Alina". Oszczędny charakter aranżacji tylko podkreśla to wrażenie. Ale oczywiście mamy do czynienia z jazzowymi muzykami, interakcje są tutaj satysfakcjonujące, gdy dodamy do tego oszczędne, ale w punkt preparacje obu instrumentów otrzymujemy nagranie ponadczasowe... I tak wracamy do czasu, który nie stoi w miejscu.
autor: Tomasz Konwent
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Pianista/kompozytor Wolfert Brederode jest liderem Wolfert Brederode Trio, Wolfert Brederode Quintet i Nimbus. Jest także założycielem The Nimbus Collective, grupy łączącej muzykę, taniec i sztukę wizualną. Od wielu lat Wolfert współpracuje ze szwajcarską piosenkarką Susanne Abbuehl. Na przestrzeni lat współpracował z takimi muzykami jak Dave Liebman, Jeanne Lee, Arve Henriksen, a zwłaszcza szwajcarska piosenkarka Susanne Abbuehl. Od 2007 roku jest częścią stajni wydawnictwa ECM.
(www.wolfertbrederode.com)

Perkusista/kompozytor Joost Lijbaart jest artystą swobodnie poruszającym się na gruncie jazzu, popu i muzyki improwizowanej, ale także współczesnej współczesnej muzyki klasycznej. Jest członkiem między innymi słynnego Yuri Honing Trio, crossoverowego projektu Orient Express i elektrycznej grupy jazzowej Yuri Honing Wired Paradise. Od 2002 roku prowadzi własny zespół o nazwie Grupa Przyjaciół.
(www.joostlijbaart.com)

Editor's info:
Time is a relative thing
In 2006, Wolfert Brederode and I recorded this album, ONE.
It was the result of an intuitive decision to do some performances as a duo. We sounded good together and I was amazed by all the time and space we could create. It gave me so many ideas to color, to play rhythms, and to use all my percussion instruments with different textures.
The album was the start of an intense collaboration between the two of us. Throughout the years as a duo, we’ve performed all over the world. We’ve also worked together in the band Batik, we work together in the Yuri Honing Quartet and participated in different projects with dancers and actors.
In 2021 we recorded the album Ruins and Remains together with the Matangi string quartet. This was released on ECM records in 2022.
I notice that when I play ONE again after such a long time, the album still tells me a lot about how I want to make music. It is about extending each other’s sound, about space and about creating an unending atmosphere where we can find undiscovered treasures.
by Joost Lijbaart - Amsterdam, 2023

Few drummers equal Lijbaart’s awareness of sound (….) it forces you to listen carefully
Volkskrant, The Netherlands

**** 4-star review: just warm, poetic and exciting originals (….) together they form a manoeuvrable, fast tandem for beautiful music
Parool, The Netherlands

**** 4-star review: with this album two Dutch stylists consolidate their status in the jazz scene
Jazzism, The Netherlands

The way Lijbaart transforms his drums into a lengthening-piece of the piano is admirable, to say the least (….) a captivating CD
Trouw, The Netherlands

Intriguing, exciting, impressionistic music
HifiVideoTest, The Netherlands

**** 4-star review: this music triggers another way of listening
Jazz, The Netherlands

Sometimes, very rarely, one hears a recording that takes you breath away. ‘One’ is such a recording (….) here we definitely have something new
Brabants Dagblad, The Netherlands

The outcome is overwhelming
Limburgs Dagblad, The Netherlands

An extraordinary album of two gifted musicians
Jazzflits, The Netherlands


muzycy:
Wolfert Brederode: Piano
Joost Lijbaart: Drums, Percussion

utwory:
1. Traces (Wolfert Brederode) 5:28
2. Empty Room (Wolfert Brederode) 5:00
3. Common Fields (Wolfert Brederode) 5:17
4. Mitya's Memoirs (Wolfert Brederode) 7:34
5. Outline (Joost Lijbaart, Wolfert Brederode) 3:48
6. After Hours (Wolfert Brederode, Wolfert Brederode) 4:53
7. Mitchell (Joost Lijbaart) 4:09
8. Spring Tide (Joost Lijbaart, Wolfert Brederode) 6:02
9. Just A Glance (Joost Lijbaart, Wolfert Brederode) 5:46
10. Home (Joost Lijbaart) 4:04

wydano: 07 July 2023 (2006)
nagrano: Recorded and mixed at Wisseloord studios in Hilversum, The Netherlands, April 10 & 11, 2006

more info: www.jazzinmotion.com
more info2: www.atzkokohashi.com
więcej

JIM74752

Opis

Wydawca
Jazz In Motion
Artysta
Joost Lijbaart & Wolfert Brederode
Nazwa
One
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-10-11
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.