search

Mal Waldron with Eric Dolphy and Booker Ervin: Quest [Vinyl 1LP 180g]

76,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Free Jazz / Hard Bop / Avant Jazz
premiera polska:
2023-06-30
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *:
W ciągu dwóch czerwcowych dni 1961 roku w Englewood Cliffs, w słynnym Van Gelder Studio miały miejsce dwie sesje nagraniowe, które miały tych samych bohaterów. Mowa oczywiście o płycie "Where?" Rona Cartera z Erykiem Dolphy'm i Malem Waldronem, nagranej 20 czerwca i "The Quest" Mala Waldrona Erykiem Dolphy'm i Bookerem Ervinem. Czterech muzyków występuje na obu tych płytach - pianista Mal Waldron, Eric Dolphy (na alcie, basowym klarnecie i flecie), grający wyłącznie na wiolonczeli Ron Carter i drummer Charlie Persip.
Waldron to jedne z najbardziej cenionych amerykańskich pianistów, zaczynał karierę w latach pięćdziesiątych XX wieku, współpraca z Charlesem Mingusem, Johnem Coltrane'm, Jackie McLeanem, ale też z Billie Holiday i Abbey Lincoln ukształtowała muzyka mającego osobną wizję artystyczną, której do końca swojego życia był wierny.
Jego sekstetowe nagranie z Erykiem Dolphy'm, Bookerem Ervinem i Ronem Carterem uderza swoją złożonością i różnorodnością, plasującą się gdzieś pomiędzy hard bopem a awangardą spod znaku free. Mal Waldron – znany ze swojej późniejszej współpracy ze Stevem Lacy'm – stawiający mocny fundament melodyczny daje przestrzeń do improwizacji dla Bookera Ervina i Eryka Dolphy’ego, którzy wypełniają ją błyskotliwą treścią. Pizzicato i arco Cartera na wiolonczeli daje zespołowi dodatkowy atut, a trzeba pamiętać, że dla Rona Cartera wiolonczela była pierwszym instrumentem, na którym uczył się grać. Inni kontrabasiści używają najczęściej na wiolonczeli strojów kontrabasowych. Ron Carter gra wiolonczeli w jego naturalnym stroju. To znacząca różnica, która ma wpływ na ostateczne brzmienie zespołu, które znamy z debiutu Rona Cartera, o którym wspomniałem na początku - "Where?" (Prestige Records, 1961).
Posłuchajcie "Warp And Woof", w którym Booker Ervin podąża za bluesową skalą, podczas gdy Eric Dolphy jest już we free jazzie. Wszystko jest jednak podporządkowane homogenicznej koncepcji Waldrona, w której nie ma zabójczej rywalizacyjnej presji. Najważniejsza jest kolektywna współpraca, a kończący oryginalną płytę "Fire Waltz" jest tego wspaniałą emanacją. W nowym wydaniu dostajemy, niejako na deser jeden bonus track - "Rally" ze wspomnianego albumu "Where?".
autor: Mateusz Matyjak
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

All Music Guide:
"Although often reissued under Eric Dolphy's name, this reissue gives the leadership back to pianist Mal Waldron. The seven originals not only feature altoist Dolphy (who makes a rare appearance on clarinet during "Warm Canto") but tenor-saxophonist Booker Ervin, Ron Carter (on cello) and Waldron. With bassist Joe Benjamin and drummer Charlie Persip giving alert support, the complex music (which falls between hard bop and the avant-garde) is successfully interpreted. Worth checking out."
by Scott Yanow

muzycy:
Mal Waldron – piano
Eric Dolphy – alto saxophone, clarinet
Booker Ervin – tenor saxophone
Ron Carter – cello
Joe Benjamin – double bass
Charlie Persip – drums

utwory:
A1. Status Seeking
A2. Duquility
A3. Thirteen
A4. We Diddit
B1. Warm Canto
B2. Warp And Woof
B3. Fire Waltz
B4. Rally - bonus track

wydano: Jun 30, 2023 (1961)
nagrano: Recorded at Van Gelder Studio, Englewood Cliffs, New Jersey, on June 27, 1961

66410

Opis

Wydawca
Sounds Good
Artysta
Mal Waldron with Eric Dolphy and Booker Ervin
Nazwa
Quest [Vinyl 1LP 180g]
Instrument
piano
Zawiera
Vinyl 1LP
Data premiery
2023-06-30
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.