search

Jan Ptaszyn Wróblewski: On The Road Vol. 2

39,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2023-05-05
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Jan Ptaszyn Wróblewski, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Na scenie zadebiutował w 1956 roku z Sekstetem Krzysztofa Komedy na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie. W 1958 roku jako pierwszy w historii muzyk zza „żelaznej kurtyny”, pojawił się na słynnym festiwalu w Newport, gdzie z International Youth Band akompaniował Louisowi Armstrongowi. Grał z najwybitniejszymi, m.in..: Krzysztofem Komedą, Andrzejem Kurylewiczem, Andrzejem Trzaskowskim, Jerzym Milianem, Romanem Guciem Dylągiem, Jerzym Matuszkiewiczem, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim – współtworząc historię polskiego jazzu. Jest autorem niezliczonej ilości kompozycji, które do dzisiaj wykonuje na koncertach. Tworzył także muzykę filmową (Pan Anatol szuka miliona, Niech żyje miłość) oraz piosenki śpiewane przez wielu znanych wykonawców, m.in..: Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz, Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Zauchę czy zespół Alibabki. Dwie z nich Zielono mi (1970) i Żyj kolorowo (1979) uzyskały główne nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Komponował także utwory symfoniczne. Już w 1967 roku jego partytura K.K's Talkin' to the Band otrzymała III nagrodę na konkursie kompozytorskim w Pradze. Od ponad pół wieku zajmuje się popularyzacją muzyki jazzowej, realizował m.in.. Autorskie programy telewizyjne „Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje”, a od 1970 roku prowadzi w radiowej Trójce „Trzy kwadranse jazzu”. Ta kultowa już dziś audycja to nieoceniona kronika przemian w muzyce improwizowanej, swoista kopalnia wiedzy o powojennej erze jazzu, w kapitalnej narracji autora, który piękno języka łączy ze swadą i znakomitymi puentami.

On the Road jest wyjątkowym wydawnictwem, pierwszym i jak do tej pory jedynym, obejmującym tak długi okres spotkań Maestro Ptaszyna i jego kwartetu z miłośnikami jazzu. Utwory na płytę wybrał sam Lider, wszystkie pochodzą z sesji koncertowych z lat 2003–2020. On the Road Vol. 2 zawiera pięć kompozycji: Trzydzieści osiem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Doxy Sonny’ego Rollinsa, Autumn Nocturne Josefa Myrowa, Billie’s Bounce Charliego Parkera oraz We’ll Be Together Again Carla T. Fischera. Ptaszynowi towarzyszy znakomita sekcja rytmiczna: Wojciech Niedziela (fortepian), Marcin Jahr (perkusja) oraz w różnych utworach basiści Jacek Niedziela-Meira, Maciej Garbowski oraz Andrzej Święs.
Ta płyta ma dla mnie szczególne znaczenie – mówi Jan Ptaszyn Wróblewski – ponieważ jest zrealizowana w zupełnie inny sposób niż jakiekolwiek inne moje płyty. Jest to bowiem selekcja z bardzo obszernego materiału, z bardzo dużego okresu, nagrań realizowanych na festiwalach, czasami w klubach… Po prostu miałem tych taśm niesamowicie wiele i mogłem sobie pozwolić na wybranie z nich tego, co wydawało mi się najciekawsze.

muzycy:
Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor saxophone
Wojciech Niedziela – piano
Jacek Niedziela-Meira – double bass [01, 04, 05]
Maciej Garbowski – double bass [02]
Andrzej Święs – double bass [03]
Marcin Jahr – drums

utwory:
1. Trzydzieści osiem 10:19
2. Doxy 12:13
3. Autumn Nocturne 09:15
4. Billie's Bounce 10:45
5. We'll Be Together Again 10:36
Nagrano live: [1] 30.11.2008 w Ostromecku festiwal Drums Fusion, [2] 4.11.2009 w Miejskim Domu Kultury w Słupcy,
[3] 18.10.2020 na Podlasie Jazz Festival w Białej Podlaskiej, [04, 05 ] 28.04.2003 w Klubie “Perspektywy” w Ostrowcu Świętokrzyskim (Poland)

wydano: May 5, 2023

FT0162

Opis

Wydawca
For Tune (PL)
Artysta
Jan Ptaszyn Wróblewski
Nazwa
On The Road Vol. 2
Instrument
tenor saxophone
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-05-05
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.