search

Cuarteto Casals - J.S. Bach: The Art of Fugue, BWV 1080

59,99 zł
Brutto

multikulti.com * * * * 1/2:
Jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie sięga po najbardziej enigmatyczne arcydzieło Jana Sebastiana Bacha.
"Sztuka Fugi" lipskiego kantora to wyrafinowany traktat muzyczny, który jest polem do popisu dla instrumentalistów. Słynący z wielkiej muzykalności członkowie Cuarteto Casals przedstawiają swoją wersję ikonicznego dzieła Bacha. Ta najbardziej otwarta jego kompozycja pełna jest niedopowiedzeń, oferuje wykonawcom materiał do studiów i przemyśleń. Muzycy z owej nieodgadnioności skrzętnie korzystają, wprowadzając swoje zmiany, jak np.. Uzupełnienie końcowej fugi, do którego włączyli preludium chorałowe " Vor deinen Thron tret' ich, BWV 668" jako postscriptum. "Sztuka Fugi" w odczytaniu Cuarteto Casals wymyka się konwencjonalnej lekturze

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Klasyczna Muzyka Barokowa
premiera polska:
2023-09-01
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie sięga po najbardziej enigmatyczne arcydzieło Jana Sebastiana Bacha.

Cuarteto Casals został założony w 1997 roku w Madrycie. Poza cyklem wszystkich kwartetów Beethovena ma w swoim repertuarze wszystkie późne kwartety Mozarta, a także projekty dotyczące węgierskich kompozytorów: Bartóka, Ligetiego i Kurtága. Dyskografia kwartetu obejmuje kilkanaście płyt wydanych w Harmonia Mundi. Od mniej znanych hiszpańskich kompozytorów, Arriagi i Toldrá, przez wiedeńskich klasyków Haydna, Mozarta, po Schuberta, Brahmsa i wielkich XX wieku: Debussy’ego, Ravela i Zemlinsky’ego.

"Sztuka Fugi" to niedokończone dzieło Jana Sebastiana Bacha, składające się z czternastu fug - dwunastu czterogłosowych, dwóch trzygłosowych oraz czterech kanonów dwugłosowych. Ostatnia, niedokończona fuga zbudowana jest na temacie opartym na dźwiękach B-A-C-H. "Sztuka Fugi" została napisana bez sprecyzowania obsady wykonawczej. Pracę nad tym dziełem Bach rozpoczął na rok przed śmiercią (1749). Prawdopodobnie utwór był pomyślany jako kompozycja o charakterze dydaktycznym, swoista synteza sztuki kontrapunktu, której Bach był niedoścignionym mistrzem. To właśnie "Ofiarowanie muzyczne” i "Sztuka fugi" są uznawane za wzorce doskonałości kontrapunktu. Młoda generacja kompozytorów, w tym synowie Bacha, poszukiwała już nowych form wypowiedzi, odrzucając polifoniczny styl komponowania.

"Sztuka Fugi" lipskiego kantora to wyrafinowany traktat muzyczny, który jest polem do popisu dla instrumentalistów. Słynący z wielkiej muzykalności członkowie Cuarteto Casals przedstawiają swoją wersję ikonicznego dzieła Bacha. Ta najbardziej otwarta jego kompozycja pełna jest niedopowiedzeń, oferuje wykonawcom materiał do studiów i przemyśleń. Muzycy z owej nieodgadnioności skrzętnie korzystają, wprowadzając swoje zmiany, jak np.. Uzupełnienie końcowej fugi, do którego włączyli preludium chorałowe " Vor deinen Thron tret' ich, BWV 668" jako postscriptum. "Sztuka Fugi" w odczytaniu Cuarteto Casals wymyka się konwencjonalnej lekturze. Wszystko dzieje się niejako w zupełnie innym świecie, dalekim od naszego wyobrażenia. Narracja prowadzona jest z wielkim pietyzmem, z pewnym odcieniem posępności, każdy ruch rozwijają z cudowną przejrzystością.
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Notated on four staves, as though intended for some unspecified set of instruments (or even voices or keyboard?), these thirteen erudite contrapuncti, four canons, and an unfinished triple fugue - incorporating the letters of Bach’s name - are often considered to be his musical testament.
Shrouded in myths traceable to its very origins, The Art.. Of Fugue is a puzzle for the performers and for the listeners alike, but when a brilliant string quartet takes up the challenge, a solution becomes obvious, and the music takes flight.

muzycy:
Cuarteto Casals
Abel Tomàs Realp & Vera Martínez Mehner, violins
Jonathan Brown, viola
Arnau Tomàs Realp, cello

utwory:
J.S.Bach: Chorale Prelude BWV668 'Vor deinen Thron tret' ich'
J.S.Bach: The Art of Fugue, BWV1080

wydano: 9th Jun 2023
more info: www.harmoniamundi.com
more info2: www.cuartetocasals.com

HMM902717

Opis

Wydawca
Harmonia Mundi
Kompozytor
Johann Sebastian Bach [1685-1750]
Artysta
Cuarteto Casals
Nazwa
J.S. Bach: The Art of Fugue
Instrument
strings
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-09-01
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.