search

Lantskap Logic - Evelyn Davis, Fred Frith, Phillip Greenlief: Hidden Danger Lets me in

69,99 zł
Brutto

multikulti * * * * 1/2
Druga odsłona "Lantskap Logic" to inspirująca wyprawa do muzycznego "jądra ciemności", podziały gatunkowe (jazz, kameralistyka, free improve, muzyka sakralna, minimal), brzmieniowe ograniczenia instrumentów (kościelne organy, elektryczna gitara, klarnet i alt), bagaż kulturowy, wszystko to schodzi na plan dalszy. To doskonale opowiedziana artystyczna wolność, dramaturgiczne detale, budowane drobnymi, ale wciągającymi interakcjami wprowadzają nas w stan zdumiewającego, niemal medytacyjnego skupienia, chwilami mamy do czynienia z formą, która przybiera kształt rozmowy z ciszą...
Fred Frith w liner notes pisze, że to nagranie przywodzi na myśl formę Requiem. Czy to dobre skojarzenie, czy tak może brzmieć Msza Żałobna a.d. 2023, Warto odpowiedzieć sobie samemu

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2023-07-14
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

multikulti * * * * 1/2
Po doskonałej "Lantskap Logic" (Clean Feed, 2018) drugi i ostatni rozdział "opowieści z kaplicy" przed nami.
To nagranie ma pięciu bohaterów, trójka muzyków: Evelyn Davis, Fred Frith, Phillip Greenlief, inżynierka dźwięku Karen Stackpole i Mills Chapel w Mills College at Northeastern University.

Fred Firth, legenda muzyki awangardowej żegna się z zatoką San Francisco. To tutaj na Mills College w Oakland, Fred Frith kierował programem improwizacji aż do przejścia na emeryturę w 2018 roku. Gdy pomyślimy Fred Frith, od razu następuje ciąg skojarzeń - Henry Cow, Massacre, Skeleton Crew, Keep the Dog, Cosa Brava… Po wydaniu słynnych Guitar Solos w 1974 roku, współpracował między innymi z artystami takimi, jak Han Bennik, Chris Cutler, Jean-Pierre Drouet, Evelyn Glennie, Ikue Mori, Louis Sclavis, Wu Fei i John Zorn. Komponował również muzykę baletową i filmową.

Evelyn Davis - pianistka, improwizatorka, kompozytorka, wokalistka i pedagog znalazła tutaj piszczałkowe organy, które są w nagraniu brzmieniowym fundamentem. Evelyn Davis podobnie jak Frith, w swojej artystycznej pracy konsekwentnie znosi gatunkowe granice, jest zaangażowana w projekty od alternatywnego rocka po awangardowy jazz i muzykę eksperymentalną (Frankenixon, Cheer Accident, Chiromancer).

Trzeci bohater nagrania to Phillip Greenlief, płodny kompozytor i saksofonista, jego polistylistyczna wyobraźnia pozwala mu na współpracę z tak różnorodnymi artystami, jak Wadada Leo Smith, Meredith Monk, Joelle Leandre, Frank Gratkowski, Jon Raskin i They Might Be Giants, a także z Thelonious Monster - legendą muzyki Punk z LA.

Po czwarte Karen Stackpole, która tak jak za pierwszym razem zajęła się rejestracją materiału. Sama jest cenioną instrumentalistką grającą na gongach i perkusjonaliach. Tworzy duet Euphonics, gra z Deanem Santomierim, Ronem Thompsonem, Mylesem Boisenem, Moe Staiano i John Schott’s Ensemble Diglossia. Gra na perkusji w Cactus Motel, Malcolm Mooney and The Tenth Planet, Moxie, Bolshoi Rodeo i Rare Thing.

Po piąte to Mills Chapel, miejsce o zjawiskowej akustyce, które gościło już artystów dekadę wcześniej, co zostało uwiecznione na płycie "Lantskap Logic" (Clean Feed, 2018). Mills College at Northeastern University to prywatna uczelnia, pierwsza żeńska uczelnia na zachód od Gór Skalistych. Placówka o wyjątkowym statusie w całych Stanach Zjednoczonych. To tutaj Fred Firth przez lata był wykładowcą, to tutaj poznał Evelyn Davis, to tutaj na rewolucyjnym Wydziale Muzycznym przez lata wytwarzane były nowe koncepcje i scenariusze. Tak Fred Frith mówi o tym miejscu - "W ciągu dwudziestu lat spędzonych w Mills doświadczyłem w tej kaplicy niezliczonych koncertów i instalacji, a duchy wielu niezwykłych i utalentowanych kompozytorów i wykonawców nawiedzają tę przestrzeń i rezonują poza nią".

Druga odsłona "Lantskap Logic" to inspirująca wyprawa do muzycznego "jądra ciemności", podziały gatunkowe (jazz, kameralistyka, free improve, muzyka sakralna, minimal), brzmieniowe ograniczenia instrumentów (kościelne organy, elektryczna gitara, klarnet i alt), bagaż kulturowy, wszystko to schodzi na plan dalszy. "Hidden Danger Lets Me In" to doskonale opowiedziana artystyczna wolność, dramaturgiczne detale, budowane drobnymi, ale wciągającymi interakcjami wprowadzają nas w stan zdumiewającego, niemal medytacyjnego skupienia, chwilami mamy do czynienia z formą, która przybiera kształt rozmowy z ciszą. A przecież Fred Firth latami zgłębiał właśnie ten aspekt dźwięko-twórczości. Smakowicie brzmią punktowo "produkowane" przez Greenliefa preparowane subtelności klarnetowe i saksofonowe. Cała paleta brzmieniowych niesamowitości płynących z piszczałkowych organów, które wprowadzają od czasu do czasu skrawki melodii podkręca oniryczny charakter całości. Każdy z muzyków dokłada do tego trójprzymierza nowe elementy, detale. Dopełnieniem potencjału improwizatorskiego jest praca Karen Stackpole, która stworzyła swoiste arcydzieło akustyki.
Fred Frith w liner notes pisze, że to nagranie przywodzi na myśl formę Requiem. Czy to dobre skojarzenie, czy tak może brzmieć Msza Żałobna a.d. 2023, Warto odpowiedzieć sobie samemu, a zaręczam, że warto spróbować!
autor: Mariusz Zawiślak
Copyright © 1996-2023 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's Info:
In 2022, almost ten years after recording the first Lantskap Logic album, the situation in Oakland had abruptly changed. Mills College was being sold off, and the music department— internationally renowned as a beacon of experimentalism for more than 70 years - would no longer exist. I had retired from teaching at Mills in 2018, Evelyn completed her graduate studies in 2013 and also taught there, and Mills is deeply ingrained in our DNA. As a long time Bay Area resident, and collaborator with dozens of other Mills alums, Phillip is no different.
Knowing that our access to the Mills Chapel would no longer be guaranteed, I proposed a second round of Lantskap Logic recordings, since the Chapel pipe organ is intrinsic to our existence. This duly came to pass, with the intrepid Karen Stackpole once again providing her services as recording engineer. Whereas the first record had been made in a spirit of open - hearted exploration, this one had a certain focus, an emotional edge, that captures the feeling of the time. I experienced countless concerts and installations in this chapel during my twenty years at Mills, and the ghosts and spirits of many extraordinary and gifted composers and performers haunt that space and resonate beyond it. I hear our music from that day as both a requiem and a call of defiance against the lack of curiosity and imagination inherent in this revolutionary Music Department’s demise.

muzycy:
Evelyn Davis: pipe organ
Fred Frith: electric guitar
Phillip Greenlief: clarinet, alto saxophone

utwory:
1. Hidden Danger Lets Me In 13:56
2. And Spits Me Out Unseen 04:26
3. Beyond the Surface Smiling 12:53
4. Hold the Heart 05:17
5. The Sail Makers 15:27
6. River Rises and Falls 04:23
7. Behind the Lines 05:24

wydano: July 2023
nagrano: Recorded in the Mills College Chapel, May 28, 2022

more info: www.cleanfeed-records.com

CF630CD

Opis

Wydawca
Clean Feed (POR)
Artysta
Lantskap Logic - Evelyn Davis, Fred Frith, Phillip Greenlief
Nazwa
Hidden Danger Lets me in
Zawiera
1CD
Data premiery
2023-07-14
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.